Heydər Əliyev Fondunda Beynəlxalq Muğam Mərkəzi tikintisinin layihəsi müzakirə edilib
14.12.2005Dekabrın 14-də Heydər Əliyev Fondunda paytaxtın Dənizkənarı milli parkında yaradılacaq Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin binasının layihəsi respublikamızın tanınmış muğam ifaçılarının iştirakı ilə müzakirə olunmuşdur.
Fondun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva muğam ustalarını səmimiyyətlə salamlayaraq bildirdi ki, xalqımızın milli mədəniyyətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan muğam sənətimizin qorunub saxlanması, tədqiqi, öyrənilməsi, dünyaya tanıdılması, gələcək nəsillərə çatdırılması üçün Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələr cəmiyyətdə böyük razılıq hissilə qarşılanır, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarda, dünyanın bir sıra ölkələrində də çox geniş maraq doğurur. Bu ilin aprelində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və YUNESKO-nun baş direktoru cənab Matsuuranın iştirakı ilə Milli parkda nadir musiqi məbədinin - Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin təməlinin qoyulduğunu xatırladan Mehriban xanım, tikintinin eskiz və layihəsi, arxitekturası ilə bağlı respublikamızın ən məşhur muğam ifaçılarının fikirlərini öyrənmək istədiyini vurğuladı. İndiyədək 10 layihə təqdim olunduğunu, əsas diqqətin qədim milli və müasir arxitektura elementlərini birləşdirməklə musiqimizin əsas sütunu olan muğam sənətinin dərin fəlsəfəsini özündə təcəssüm etdirən bir kompleksin inşasına nail olmağı arzu etdiyini bildirən Fondun prezidenti, musiqi xadimlərini açıq, işgüzar fikir mübadiləsinə çağırdı.
Sonra layihələrin həm slaydları, həm də kağız üzərində eskizləri göstərildi.
Respublikanın xalq artistləri, professorlar Arif Babayev və Canəli Əkbərov, Habil Əliyev, Ağaxan Abdullayev, Alim Qasımov, Teymur Mustafayev, Mənsum İbrahimov və başqaları milli mədəniyyətimizin zirvəsi olan muğam sənətimizə Mehriban xanımın göstərdiyi qayğını, bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirdilər, təqdim olunmuş layihələr barədə öz təklif, tövsiyə və fikirlərini bildirdilər.
Müzakirələrin əhəmiyyətli olduğu, qarşılıqlı fikir mübadiləsinin bundan sonra da davam etdiriləcəyi vurğulandı.

В Фонде Гейдара Алиева обсужден проект строительства Международного центра мугама
14.12.200514 декабря в Фонде Гейдара Алиева с участием известных исполнителей мугама нашей республики состоялось обсуждение проекта здания Международного центра мугама, который будет создан в Приморском национальном парке столицы.
Президент Фонда, посол доброй воли ЮНЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиева, тепло приветствовав мастеров мугама, отметила, что проекты, осуществляемые по инициативе Фонда друзей азербайджанской культуры для сохранения, исследования, изучения искусства мугама, являющегося неотъемлемой составной частью национальной культуры нашего народа, его популяризации в мире и доведения до грядущих поколений, воспринимаются в обществе с чувством глубокого одобрения, вызывают огромный интерес в авторитетных международных организациях, в ряде стран мира. Напомнив о том, что в апреле этого года в Национальном парке с участием Президента Азербайджана Ильхама Алиева и генерального директора ЮНЕСКО господина Мацууры был заложен фундамент уникального храма музыки - Международного центра мугама, Мехрибан ханум подчеркнула, что хотела бы узнать мнение знаменитых исполнителей мугама нашей республики об эскизе и проекте, архитектуре строительства. Сообщив, что на сегодняшний день представлено 10 проектов, президент Фонда отметила, что хотела бы увидеть строительство комплекса, который, воплощая, главным образом, элементы древней национальной и современной архитектуры, будет олицетворять глубокую философию искусства мугама, являющегося основой нашей музыки, и пригласила музыкальных деятелей к открытому, деловому обмену мнениями.
Затем были показаны слайды проектов, а также их эскизы на бумаге.
Народные артисты республики, профессора Ариф Бабаев и Джанали Акберов, Габиль Алиев, Агахан Абдуллаев, Алим Гасымов, Теймур Мустафаев, Мансум Ибрагимов и другие высоко оценили заботу Мехрибан ханум об искусстве мугама - вершине нашей национальной культуры, осуществляемые в этом направлении меры, высказали свои предложения, рекомендации и мнения по представленным проектам.
Подчеркнуто, что обсуждения были полезными, что взаимный обмен мнениями будет продолжен и в дальнейшем.