Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər
12.12.2005Müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın müdrik rəhbəri, dünya şöhrətli siyasi xadim, türk dünyasının böyük oğlu, ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin vəfatından iki il keçir. İki ildir ki, ulu öndərimizin, əbədiyaşar Prezidentimizin Fəxri xiyabandakı məzarı xalqımızın müqəddəs ziyarətgahına çevrilmişdir.
Dekabrın 12-də - xalqımızın dahi oğlunun əbədiyyətə qovuşmasının ikinci ildönümü günü paytaxt sakinləri, respublikamızın rayon və şəhərlərinin nümayəndələri, idarə, müsəssisə və təşkilatların kollektivləri, eləcə də xarici ölkələrdən gəlmiş çoxsaylı qonaqlar sübh tezdən Fəxri xiyabanı ziyarət edərək, Azərbaycanın dahi oğlunun xatirəsini dərin ehtiramla anır, burada ucaldılmış əzəmətli abidə kompleksinin önünə əklillər, gül dəstələri qoyur, görkəmli şəxsiyyətə Allah-təaladan rəhmət diləyirdilər.
Azərbaycanın tarixinin son qərinəsində xalqımızın həyatının bütün sahələrində nail olduğu uğurlar görkəmli siyasi xadim, qüdrətli dövlət rəhbəri Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ötən əsrin 90-ci illərinin əvvəlində dağılıb məhv olmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qalan ölkəmizi də məhz bu dahi şəxsiyyət təlatümlər burulğanından xilas edərək, möhkəm ictimai-siyasi sabitlik yaratmış və Azərbaycanı hərtərəfli inkişaf yoluna çıxarmışdır.
Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın təkcə region ölkələri ilə deyil, həm də dünyanın aparıcı dövlətləri ilə qarşılıqlı münasibətlərinin qurulması strategiyasını işləyib hazırlamış, ölkəmizin aparıcı rol oynadığı regional və beynəlxalq layihələrin təməlini qoymuşdur. Məhz bunun sayəsində dünyanın ən aparıcı ölkələri ilə Azərbaycanın münasibətləri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş, ölkəmiz qlobal layihələrin həyata keçirildiyi iqtisadi məkana çevrilmişdir. Artıq dünya dövlətləri sırasında layiqli yerini tutan Azərbaycanın ulu öndərimiz Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş siyasi, iqtisadi və sosial inkişaf xəttini hazırda Prezident İlham Əliyev inamla və qətiyyətlə davam etdirir.
Tarixə qızıl hərflərlə yazılmış bu həqiqətləri daim qəlbində yaşadan Azərbaycan xalqı qüdrətli dövlət xadiminin misilsiz xidmətlərini sonsuz minnətdarlıq hissi ilə dilə gətirir, dünya şöhrətli müdrik oğlu Heydər Əliyevin əziz xatirəsini həmişə uca tutur, ulu Tanrıdan ona rəhmət diləyir, qəbri nurla dolsun deyir.
Dekabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və onun ailə üzvləri Fəxri xiyabana gələrək, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etdilər.
Fəxri xiyabanda fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ulu öndərin məzarı önünə əklil qoydu.
Azərbaycanın dövlət himni səsləndi.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam hacı Allahşükür Paşazadə ümummilli liderimizin ruhuna dua oxudu.
Azərbaycan Prezidentinin ailə üzvləri, mərhumun yaxınları məzarın önünə gül dəstələri düzdülər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və ailə üzvləri görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın, tanınmış ictimai-siyasi xadim Əziz Əliyevin və əməkdar elm xadimi, professor Tamerlan Əliyevin də məzarlarını ziyarət edərək gül qoydular.
Milli Məclisin, Nazirlər Kabinetinin, Prezidentin İcra Aparatının rəhbərləri, parlamentin deputatları, nazirlər, komitə sədrləri, şirkət, konsern və idarələrin rəhbərləri, respublika ictimaiyyətinin nümayəndələri, xarici ölkələrin səfirləri, dini konfessiyaların rəhbərləri ulu öndərin məzarını ziyarət etdilər.

President Ilham Aliyev and family members visited the grave of national leader Heydar Aliyev
Today is two years since the death of national leader Heydar Aliyev, architect and founder of the modern state of Azerbaijan, the world-famous political figure and the great son of the Turkish world.
It has been two years since the tomb of our immortal President at the Alley of Honors served as a sacred place of pilgrimage for our people.
Early in the morning on December 12th, 2005, the day to mark the 2nd anniversary of passing away of Azerbaijani people`s genial son, residents of Baku, regions and towns of the country, as well as representatives of various companies and organizations, and numerous foreign guests of the capital arrived at the Alley of Honors to pay respect to the memory of the genial son of Azerbaijan, lay wreaths and flowers at his tomb, and pray for his soul.
The accomplishments achieved in all spheres of the people`s life during the latest period of the history of Azerbaijan go under the name of the outstanding political figure and wise statesman Heydar Aliyev.
It was this genial person who in early 90s of the last century saved Azerbaijan, when plunged into chaos and anarchy the country was on the brink of an abyss, established social and political stability, and put it on the path of development and progress.
Heydar Aliyev developed the strategy for building relationship with not only countries of the region but also with the world`s leading ones, and laid the foundation for realization of regional and global-scale projects, in which our country has been playing a leading role.
This is thanks to which Azerbaijan`s relations with the world`s leading countries were brought up to the level of strategic partnership, and the country itself turned into a place of implementing global economic projects.
Today, the course of political, economic and social development determined by Heydar Aliyev in Azerbaijan, the country, which already occupies its worthy place in the international arena, is continued with confidence and resolutely by President Ilham Aliyev.
On December 12, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and members of his family arrived at the Alley of Honors to commemorate the national Leader Heydar Aliyev. The President laid a wreath at his tomb. Head of the Caucasian Muslims Administration hajji Allahshukur Pashazadeh said a prayer for the souls of the national leader.
Members of the Presidential family and relatives of the late laid flowers on the tomb. President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his family members also laid flowers at the tombs of outstanding ophthalmologist, Academician Zarifa Aliyeva, well-known public figure Aziz Aliyev and honored worker of science, Prof. Tamerlan Aliyev.
Present at the commemoration ceremony were heads of the Milli Majlis, Cabinet of Ministers, Presidential Office, as well as members of parliament, ministers, chairpersons of committees, heads of companies and departments, foreign ambassadors, heads of religious confessions and representatives of the public.