Mehriban Əliyeva ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasında Azərbaycan üzrə İşçi Qrupunun həmsədri Bill Şusterin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycan-ABŞ Parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva yanvarın 11-də ABŞ Konqresinin Nümayəndələr palatasında Azərbaycan üzrə işçi qrupunun həmsədri, konqresmen Bill Şusterin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşmüşdür.
Azərbaycan ilə ABŞ arasında strateji tərəfdaşlığa əsaslanan möhkəm siyasi münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etməsini vurğulayan Mehriban xanım Əliyeva bildirmişdir ki, konqresmenlər xanım Şelli Mur Kapitonun, cənab Con Porterin və Fil İnqlişin ölkəmizə səfərləri ikitərəfli parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Mehriban xanım Əliyeva qonaqlara rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti, onun həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat vermiş, səhiyyə, təhsil, mədəniyyət və ətraf mühit sahələrində əldə edilmiş uğurları xüsusi xatırlatmışdır.
Səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirən qonaqlar ABŞ Konqresi ilə əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və Azərbaycanın ABŞ-da daha yaxından tanıdılması məqsədi ilə Amerika konqresmenlərinin Azərbaycana vaxtaşırı səfərlərinin təşkilində, habelə humanitar sahə və ətraf mühitlə bağlı layihələrin həyata keçirilməsində Heydər Əliyev Fondunun oynaya biləcəyi rolu vurğulamışlar.
Görüşdə ətraf mühitin qorunması və ekoloji çirklənmənin qarşısının alınması sahəsində Azərbaycan-ABŞ əməkdaşlığına dair fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Мехрибан Алиева встретилась с делегацией Конгресса США во главе с сопредседателем рабочей группы по Азербайджану в Палате Представителей Биллом Шустером
11.01.200811 января первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, руководитель рабочей группы по азербайджано-американским межпарламентским связям, депутат Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиева встретилась с делегацией Конгресса США во главе с сопредседателем рабочей группы по Азербайджану в Палате представителей конгрессменом Биллом Шустером.
Мехрибан ханум Алиева подчеркнула, что тесные, опирающиеся на стратегическое партнерство политические отношения между Азербайджаном и США развиваются по восходящей. Она отметила, что визиты в Азербайджан конгрессменов Шелли Мур Капитон, Джона Портера и Фила Инглиша имеют особое значение для развития двусторонних межпарламентских связей.
Мехрибан ханум Алиева проинформировала гостей о деятельности возглавляемого ею Фонда Гейдара Алиева, реализуемых им проектах, успехах, достигнутых в области здравоохранения, образования, культуры и охраны окружающей среды.
Выразив признательность за радушную встречу, гости подчеркнули, что Фонд Гейдара Алиева может сыграть значимую роль в организации периодических визитов американских конгрессменов в Азербайджан с целью укрепления связей с Конгрессом США и более близкого знакомства американской общественности с республикой, а также в реализации проектов в гуманитарной и природоохранной сферах.
На встрече состоялся обмен мнениями об азербайджано-американском сотрудничестве в области охраны окружающей среды и предотвращения экологического загрязнения.