Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 86-cı ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 5 illiyi münasibətilə keçirilən mərasim
10.05.2009Mayın 10-da “Buta” sarayında xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 86-cı ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 5 illiyi münasibətilə təntənəli mərasim keçirilib. Mərasimdə Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva, dövlət və hökumət nümayəndələri, xarici ölkələrdən dəvət olunan qonaqlar iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
- Xanımlar və cənablar,
hörmətli qonaqlar,
Bu gün - may ayının 10-u müasir Azərbaycanın və hər bir azərbaycanlının həyatında və taleyində silinməz iz qoymuş böyük simanın, dahi şəxsiyyətin ad günüdür. Ölkəmizin hər bir vətəndaşı ömrünün böyük bir hissəsini, mənalı və yetkin çağlarını bu insanın rəhbərliyi altında yaşamışdır. Bu rəhbərlik təkcə yüksək vəzifə borcu kimi qalmadı, özünü insani mənada daha geniş əks etdirdi. Bu rəhbərlik vətənsevərliyə, iradəyə, qüdrətə köklənmiş mərd ata və müdrik ağsaqqal qayğısı idi. Söhbət XX əsr Azərbaycan tarixinin baş qəhrəmanı, müasir müstəqil Azərbaycan Respublikasının banisi və qurucusu unudulmaz Prezident Heydər Əliyevdən gedir. Heydər Əliyevin həyatı böyük bir epoxanın aynası kimi ölkəmizin sevincli-kədərli günlərini və anlarını, Azərbaycanın bu tarix yollarını özündə əks etdirir. Məhz Heydər Əliyevin həyatı və fəaliyyəti sübut etdi ki, əlçatmaz xəyalların və arzuların reallaşması insan fenomeninin gücünə mümkündür. Səksən il sürən bu şərəfli ömür sübut etdi ki, böyük və nadir insanlar doğulduqları andan ömrünün sonuna qədər yüksək və ali missiyanın daşıyıcıları olurlar. Onlar millətlərinin və ümumiyyətlə, bəşər tarixinin inkişafında və tərəqqisində müstəsna və əvəzolunmaz rol oynamış olurlar. Yəqin ki, belə insanların ömrü elə bu səbəbdən alov parçası kimi sönmədən, yorulmadan, dayanmadan, son nəfəsə qədər böyük bir məqsədə xidmət edir və əbədi mübarizəyə həsr olunur. Belə insanlar tarixin mürəkkəb anlarında bütün çətinlikləri dəf edərək həmişə zəfər çalır, qalib gəlirlər. Heydər Əliyev qalibiyyətinin nəticəsi müasir müstəqil Azərbaycan Respublikası və onun bugünkü nailiyyətləridir.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi Fondumuzun 5 illik yubileyi münasibətilə bura toplaşan bütün qonaqları səmimi qəlbdən salamlayıram. Fondun fəaliyyəti artıq hər kəsə bəllidir. Beş il ərzində görülən işlər, əldə edilən nailiyyətlər haqqında bu axşam burada danışılacaq. Öz adımdan təkcə onu demək istəyirəm ki, bu beş il ərzində görülən işlər bir çox sahələri – elmi, təhsili, mədəniyyəti, səhiyyəni, sosial sferanı əhatə edir. Lakin bunları birləşdirən bir amil var. Bu da Azərbaycana, Vətənə xidmət etmək arzusu və şərəfidir. Bu yolda bizə kömək edən, bizi dəstəkləyən, bizə inanan hər bir insana dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Fondun əməkdaşlarına - gənc, istedadlı və insan problemlərinə heç zaman biganə qalmayan komandamın hər bir üzvünə xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm. Bir daha sizi əmin etmək istəyirəm ki, Heydər Əliyevin adını daşıyan Fond Azərbaycanın bu günü və gələcəyi naminə bundan da artıq işlərə hazır və qadirdir.
Əziz qonaqlar, bir daha sizin hamınızı 10 may münasibətilə ürəkdən təbrik edir, sizə cansağlığı, uğurlar arzulayıram. Qoy, ad günü ilə yubileyi birləşdirən bu axşam keçmişin dərslərini unutmamağa, əcdadlarımızın xatirəsini uca tutmağa, bu günümüzü qorumağa, gələcəyimizi isə qurmağa çağıran bayrama çevrilsin. Qoy, Tanrı hər zaman Azərbaycanı qorusun!

Церемония по случаю 86-й годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и 5-летия начала деятельности Фонда Гейдара Алиева
10.05.200910 мая во дворце «Бута» состоялась торжественная церемония по случаю 86-й годовщины со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева и 5-летия начала деятельности Фонда Гейдара Алиева.
На церемонии присутствовали президент Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева, государственные и правительственные лица, гости, приглашенные из иностранных государств.
Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева выступила на церемонии:
- Дамы и господа,
Сегодня 10 мая - день рождения великого человека и гениальной личности, оставившей неизгладимый след в жизни и судьбе Азербайджана и каждого азербайджанца. Каждый гражданин нашей страны прожил большую часть, содержательную и зрелую пору своей жизни под руководством этого человека. Это руководство не было лишь исполнением высокого служебного долга, оно шире проявилось в человеческом смысле. Это руководство было заботой мужественного отца и мудрого аксакала, настоянной на любви к Родине, воле и могуществе. Речь идет о главном герое истории Азербайджана ХХ века, основателе и созидателе современной независимой Азербайджанской Республики, незабвенном Президенте Гейдаре Алиеве. Жизнь Гейдара Алиева, как зеркало огромной эпохи, отражает радостные и печальные дни и мгновенья жизни нашей страны, исторические пути Азербайджана. Именно жизнь и деятельность Гейдара Алиева подтвердили, что благодаря силе человеческого феномена можно реализовать недосягаемые мечты и желания. Продолжавшаяся 80 лет эта славная жизнь доказала, что великие и уникальные люди с момента рождения и до конца жизни являются носителями высокой и высшей миссий. Они играют исключительную и незаменимую роль в развитии и прогрессе своих наций и истории человечества в целом. Наверное, именно по этой причине жизнь таких людей, как язык пламени, не затухая, неустанно и беспрерывно, до последнего вздоха служит большой цели и посвящена вечной борьбе. Такие люди, преодолевая все трудности в сложные моменты истории, всегда побеждают. Результат победы Гейдара Алиева – современная независимая Азербайджанская Республика и ее сегодняшние достижения.
Как президент Фонда Гейдара Алиева, я сердечно приветствую всех гостей, собравшихся здесь по случаю 5-летнего юбилея нашего Фонда. Деятельность Фонда известна уже всем. Сегодня вечером здесь будет говориться о работе, проделанной за пять лет, достигнутых успехах. От своего имени хочу лишь сказать, что проделанная за эти пять лет работа охватывает многие области – науку, образование, культуру, здравоохранение, социальную сферу. Но есть один фактор, объединяющий все сделанное. Это желание и честь служить Азербайджану, Родине. Я выражаю глубокую признательность каждому, кто помогает нам на этом пути, поддерживает и верит в нас. Выражаю особую благодарность сотрудникам Фонда – каждому члену молодой, талантливой команды, которая никогда не остается безучастной к проблемам людей. Хочу еще раз заверить вас в том, что Фонд, носящий имя Гейдара Алиева, готов и способен сделать еще больше во имя настоящего и будущего Азербайджана.
Дорогие гости, еще раз от всей души поздравляю всех вас по случаю 10 мая, желаю вам здоровья и успехов. Пусть этот вечер, соединяющий день рождения с юбилеем, станет праздником, который призывает нас не забывать уроки прошлого, чтить память наших предков, защищать наш сегодняшний день и строить наше будущее. Пусть Всевышний всегда хранит Азербайджан!