Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 86-cı ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 5 illiyi münasibətilə keçirilən mərasim
10.05.2009Mayın 10-da “Buta” sarayında xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 86-cı ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 5 illiyi münasibətilə təntənəli mərasim keçirilib. Mərasimdə Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva, dövlət və hökumət nümayəndələri, xarici ölkələrdən dəvət olunan qonaqlar iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
- Xanımlar və cənablar,
hörmətli qonaqlar,
Bu gün - may ayının 10-u müasir Azərbaycanın və hər bir azərbaycanlının həyatında və taleyində silinməz iz qoymuş böyük simanın, dahi şəxsiyyətin ad günüdür. Ölkəmizin hər bir vətəndaşı ömrünün böyük bir hissəsini, mənalı və yetkin çağlarını bu insanın rəhbərliyi altında yaşamışdır. Bu rəhbərlik təkcə yüksək vəzifə borcu kimi qalmadı, özünü insani mənada daha geniş əks etdirdi. Bu rəhbərlik vətənsevərliyə, iradəyə, qüdrətə köklənmiş mərd ata və müdrik ağsaqqal qayğısı idi. Söhbət XX əsr Azərbaycan tarixinin baş qəhrəmanı, müasir müstəqil Azərbaycan Respublikasının banisi və qurucusu unudulmaz Prezident Heydər Əliyevdən gedir. Heydər Əliyevin həyatı böyük bir epoxanın aynası kimi ölkəmizin sevincli-kədərli günlərini və anlarını, Azərbaycanın bu tarix yollarını özündə əks etdirir. Məhz Heydər Əliyevin həyatı və fəaliyyəti sübut etdi ki, əlçatmaz xəyalların və arzuların reallaşması insan fenomeninin gücünə mümkündür. Səksən il sürən bu şərəfli ömür sübut etdi ki, böyük və nadir insanlar doğulduqları andan ömrünün sonuna qədər yüksək və ali missiyanın daşıyıcıları olurlar. Onlar millətlərinin və ümumiyyətlə, bəşər tarixinin inkişafında və tərəqqisində müstəsna və əvəzolunmaz rol oynamış olurlar. Yəqin ki, belə insanların ömrü elə bu səbəbdən alov parçası kimi sönmədən, yorulmadan, dayanmadan, son nəfəsə qədər böyük bir məqsədə xidmət edir və əbədi mübarizəyə həsr olunur. Belə insanlar tarixin mürəkkəb anlarında bütün çətinlikləri dəf edərək həmişə zəfər çalır, qalib gəlirlər. Heydər Əliyev qalibiyyətinin nəticəsi müasir müstəqil Azərbaycan Respublikası və onun bugünkü nailiyyətləridir.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi Fondumuzun 5 illik yubileyi münasibətilə bura toplaşan bütün qonaqları səmimi qəlbdən salamlayıram. Fondun fəaliyyəti artıq hər kəsə bəllidir. Beş il ərzində görülən işlər, əldə edilən nailiyyətlər haqqında bu axşam burada danışılacaq. Öz adımdan təkcə onu demək istəyirəm ki, bu beş il ərzində görülən işlər bir çox sahələri – elmi, təhsili, mədəniyyəti, səhiyyəni, sosial sferanı əhatə edir. Lakin bunları birləşdirən bir amil var. Bu da Azərbaycana, Vətənə xidmət etmək arzusu və şərəfidir. Bu yolda bizə kömək edən, bizi dəstəkləyən, bizə inanan hər bir insana dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Fondun əməkdaşlarına - gənc, istedadlı və insan problemlərinə heç zaman biganə qalmayan komandamın hər bir üzvünə xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm. Bir daha sizi əmin etmək istəyirəm ki, Heydər Əliyevin adını daşıyan Fond Azərbaycanın bu günü və gələcəyi naminə bundan da artıq işlərə hazır və qadirdir.
Əziz qonaqlar, bir daha sizin hamınızı 10 may münasibətilə ürəkdən təbrik edir, sizə cansağlığı, uğurlar arzulayıram. Qoy, ad günü ilə yubileyi birləşdirən bu axşam keçmişin dərslərini unutmamağa, əcdadlarımızın xatirəsini uca tutmağa, bu günümüzü qorumağa, gələcəyimizi isə qurmağa çağıran bayrama çevrilsin. Qoy, Tanrı hər zaman Azərbaycanı qorusun!

A ceremony held on the occasion of the 86th anniversary of national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and 5th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation's activity
10.05.2009May 10, solemn ceremony marking national leader Heydar Aliyev`s 86th birthday anniversary and the 5th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation was held at the Buta Palace in Baku. President Ilham Aliyev, Mrs. Mehriban Aliyeva, state and government officials and guets invited from foreign countries attended the ceremony.
President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva addressed the ceremony:
Today, May 10 is the birthday of a great person who has left unforgettable impressions on life and destiny of modern Azerbaijan and every Azerbaijani. Every citizen of our country has lived a big part of its life, interesting and mature times under leadership of this person. Not remained as high official duty only this leadership more widely reflected itself in the human sense. This leadership was the care of brave father and wise elder sourced from patriotism, will and strength. I am talking about the major hero of history of Azerbaijan in XX century, the founder and constructor of modern independent Republic of Azerbaijan, unforgettable Heydar Aliyev. Like a mirror of a big epoch the life of Heydar Aliyev reflects happy and sad days of our country, these history paths of Azerbaijan. Just life and action of Heydar Aliyev proved realization of unapproachable dreams is possible due to the power of human phenomenon. This 80-year honorable life proved only great and unique persons carry high and supreme mission. They play exceptional and unexampled role in development of history of their nations and universe. Perhaps because of this reason life of such persons serves a great objective and is dedicated to eternal fight till the last breath. Defeating all difficulties in the hard times of history such persons always conquer. The result of Heydar Aliyev ability is the independent Republic of Azerbaijan and its present achievements.
As president of the Heydar Aliyev Foundation I sincerely greet all guests gathered here on the 5th anniversary of our foundation. Everyone is aware of the Foundation’s activities. It will be talked here this evening on works done during 5 years, achievements obtained. On my own behalf I only want to say works done for these 5 years cover a number of spheres - science, education, culture, health, social spheres. But one factor unites them. This is the desire and honor of serving Azerbaijan. I express deep gratitude to everyone helping, supporting, trusting us in this way. I specially thank to employees of the Foundation – every young, gifted member of my team who are never indifferent to humane problems. I once again want to assure you this foundation named after Heydar Aliyev is ready and able to do much more for present and future of Azerbaijan.
Dear guests, I once more cordially congratulate you on May 10, wish you health and success. May this evening uniting the birthday and the jubilee be the holiday calling on not to forget lessons of the past, honor memory of our ancestors, protect our present day and build our future. God bless Azerbaijan!