Bakıda Müasir İncəsənət Muzeyinin açılışı
20.03.2009Martın 20-də Bakıda Müasir İncəsənət Muzeyinin açılışı olub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və YUNESKO-nun baş direktoru Koişiro Matsuura mərasimdə iştirak ediblər.
Novruz bayramı münasibətilə sizi ürəkdən təbrik edirəm. Sizə həyatda nurla, işıqla, məhəbbətlə dolu, sevinclə dolu günlər arzulayıram. Mən çox şadam ki, bu bayram günlərində ölkəmizin mədəni-ictimai həyatında çox mühüm hadisələr baş verir. Bildiyiniz kimi, artıq iki gündür ki, “Muğam aləmi” Beynəlxalq simpoziumu öz işinə başlayıbdır. Bu axşam biz Beynəlxalq muğam festivalının açılış mərasimini keçirəcəyik. Nəhayət, bu gün Müasir İncəsənət Muzeyinin açılışında birlikdə iştirak edirik.
Cənab Prezident, bu gün bizimlə olduğunuza görə Sizə xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm. YUNESKO-nun baş direktoru cənab Kouşiro Matsuuranı Azərbaycanda salamlayıram. Azərbaycanın elminə, təhsil və mədəniyyətinə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə ona öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Simpoziumda, festivalda iştirak etmək üçün ölkəmizə gələn bütün qonaqlarımızı salamlayıram. Azərbaycanın tanınmış rəssamlarını burada görməyə çox şadam. Bir il bundan əvvəl arzu və ideya kimi irəli sürülən layihə bu gün həqiqətə, reallığa çevrilmişdir. Bu məkan bir müddət bundan əvvəl yeni inşa olunmuş hündürmərtəbəli binanın, sadəcə, bir hissəsi idi. Bu gün isə bura sənət ocağı – muzeydir. Muzeydə Azərbaycanın rəngkarlıq və heykəltəraşlıq məktəbinə aid olan çox dəyərli və nadir eksponatlar toplanmışdır. Demək olar ki, son 70 ildə Azərbaycan rəssamlarının əldə etdiyi uğurlar və nailiyyətlər burada öz parlaq əksini tapmışdır. Muzeydə rəssamlıq sənətinin bütün üslubları təqdim olunur, amma əsas diqqət məhz müasir sənət nümunələrinə verilmişdir. Mən ümidvaram ki, sənətindən və yaşından asılı olmayaraq, muzeyə gələn hər bir insan burada müasir, şablondan kənar ab-havanı, yeni bir nəfəsi hiss edəcəkdir. İnanıram ki, muzeyin hər bir qonağı elə ilk anlardan burada təqdim olunmuş əsərlərin təsir qüvvəsini duyub, bu mədəniyyət layihəsinə layiqli qiymət verəcəkdir.
Kökünü qədim əsrlərdən, Qobustanın qayaüstü rəsmlərindən götürən Azərbaycan təsviri sənəti bu gün öz professional dəyəri və bədii tutumu baxımından müasir dünyada ən yüksək yerə layiqdir. Bu da öz növbəsində Azərbaycanın zəngin tarixinin, mədəni-mənəvi köklərinin, ənənələrinin dərinliyinin, Azərbaycanın odlar yurdu, nur və işıq diyarı olmasının ən gözəl sübutudur.
Əziz dostlar, fikrimcə, belə bir gözəlliklə və sənət nümunələri ilə dolu məkanda çoxlu sözlərə heç ehtiyac yoxdur. Mən, sadəcə, bir daha sizin hamınızı bu muzeyin açılışı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, bütün yaradıcı insanlara tükənməz nailiyyətlər, cansağlığı arzulayıram. Bu layihənin reallaşmağında mənə dəstək olan bütün insanlara öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Qoy, bu təzə açılmış muzey Azərbaycanın mədəniyyətinin və incəsənətinin yeni bir qələbə rəmzinə çevrilsin.

Открытие Музея современного искусства в Баку
20.03.200920 марта в Баку состоялось открытие Музея современного искусства. В церемонии открытия принял участие президент Азербайджана Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и генеральный директор ЮНЕСКО Коиширо Мацуура.
Мехрибан Алиева выступила на церемонии с речью:
- Уважаемые гости!
Сердечно поздравляю вас с праздником Новруз. Желаю вам преисполненных светом, теплом, любовью и радостью дней. Я очень рада, что в эти праздничные дни в общественно-культурной жизни нашей страны происходят очень важные события. Как вам известно, уже два дня, как приступил к работе международный симпозиум «Мир мугама». Этим вечером мы проведем церемонию открытия международного мугамного фестиваля. Наконец, сегодня мы вместе участвуем в открытии Музея современного искусства.
Господин Президент, выражаю Вам особую признательность за то, что сегодня Вы находитесь рядом с нами. Приветствую в Азербайджане генерального директора ЮНЕСКО господина Коиширо Мацууру. Выражаю ему глубокую признательность за внимание и заботу, которые он проявляет об азербайджанской науке, образовании и культуре. Приветствую всех гостей, прибывших в нашу страну для участия в симпозиуме и фестивале. Очень рада видеть здесь известных азербайджанских художников. Проект, который год назад был выдвинут как пожелание и идея, сегодня стал реальностью. Некоторое время назад это место было лишь частью нового высотного здания. Сегодня же здесь находится очаг искусства – музей, где собраны очень ценные и уникальные экспонаты, относящиеся к азербайджанской школе живописи и скульптуры. Можно сказать, что здесь нашли яркое отражение успехи, достигнутые азербайджанскими художниками за последние 70 лет. В музее представлены все направления искусства живописи, но главное внимание уделяется образцам современного искусства. Надеюсь, что каждый, кто посетит музей, независимо от профессии и возраста, ощутит здесь современную, нешаблонную атмосферу, новое дыхание. Верю, что каждый посетитель музея, почувствовав с первых же мгновений силу воздействия представленных здесь произведений, по достоинству оценит этот культурный проект.
Азербайджанское изобразительное искусство, которое берет начало с древних времен, с наскальных рисунков Гобустана, с точки зрения профессиональной ценности и художественного содержания достойно самого высокого места в современном мире. А это, в свою очередь, является прекрасным подтверждением богатой истории, культурно-нравственных корней, глубины традиций Азербайджана, того, что Азербайджан – это Страна огней, край света и тепла.
Дорогие друзья, думаю, что в таком месте, наполненном красотой и образцами искусства, нет необходимости много говорить. Я еще раз сердечно поздравляю всех вас по случаю открытия этого музея, желаю всем творческим людям бесконечных успехов и здоровья. Выражаю глубокую признательность всем, кто поддерживал меня в реализации данного проекта. Пусть открывшийся музей станет еще одним символом торжества азербайджанской культуры и искусства.