“Muğam aləmi” Beynəlxalq festivalı çərçivəsində elmi simpoziumun açılışı
18.03.2009Martın 18-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Muğam aləmi” Beynəlxalq festivalı çərçivəsində elmi simpoziumun açılışı olub.
Mehriban Əliyeva simpoziumun açılışında çıxış edib:
- Simpoziumun işində iştirak etmək üçün dünyanın müxtəlif ölkələrindən paytaxtımıza gələn bütün qonaqlarımıza “Azərbaycana xoş gəlmisiniz!” deyirəm. YUNESKO-nu təmsil edən, o cümlədən Beynəlxalq Musiqi Şurasının muğam bölməsində fəaliyyət göstərən qonaqlarımızı xüsusi salamlayıram. Muğamın təhlili, təbliği ilə məşğul olan məşhur alimləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının əməkdaşlarını, muğam ustadlarımızı, bütün muğamsevərləri bu gün bu möhtəşəm tədbirdə görməyə çox şadam. Ümidvaram ki, muğamla bağlı möhtəşəm tədbirin keçirilməsi muğam sənətinin tarixində yeni bir mərhələnin başlanğıcına çevriləcəkdir. Eyni zamanda muğam sənətinə həsr olumuş və belə yüksək səviyyədə keçirilən beynəlxalq simpozium muğamın təkcə Azərbaycanın mədəniyyəti və elmi üçün yox, bütün dünya musiqi ictimaiyyəti üçün nə qədər dəyərli, nə qədər maraqlı olduğunun göstəricisidir. Biz azərbaycanlılar hamımız, haqlı olaraq, öz doğma muğamlarımızla fəxr edirik. Hər bir azərbaycanlı üçün muğam xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Qərblə Şərq arasında, Böyük İpək yolu üstündə yerləşən Azərbaycan sivilizasiyaların qovuşduğu bir məkanda əsrlər boyu öz mədəniyyətini formalaşdırmışdır. Bəzi dövrlərdə biz müxtəlif imperiyaların daxilində yaşasaq da, dinimiz, milli dəyərlərimiz, dilimiz, mədəniyyətimiz bizi bir xalq kimi, millət kimi qoruyub saxlamışdır.
Azərbaycanın zəngin mədəniyyətinin və tarixinin ən gözəl incilərindən biri olan muğam, muğam sənəti bizim milli sərvətimizdir. Muğam Azərbaycan xalqına xas olan ən gözəl xüsusiyyətlərin daşıyıcısıdır. Torpağa, köklərə bağlılıq, vətənpərvərlik, milli ləyaqət hissi, qonaqpərvərlik, xeyirxahlıq, mərhəmət, emosional zənginlik - bütün bu hisslər muğam fəlsəfəsinin əsasındadır. Odur ki, desəm, muğam gözəlliyin və məhəbbətin rəmzidir - səhv etmərəm. Bildiyiniz kimi, 2003-cü ildə YUNESKO tərəfindən Azərbaycan muğamı bəşəriyyətin qeyri-maddi irsinin inciləri siyahısına salınıbdır. Bizim üçün muğam sənətinin tarixinin hər bir səhifəsi, hər bir anı çox əzizdir, çox doğmadır. Əsrlər boyu formalaşan bu sənət XX əsrin əvvəllərində xalq şənliklərindən, toylardan, bayramlardan ayrılmayaraq, konsert salonlarında səslənməyə başladı. Həmin dövrdə mərhum Üzeyir Hacıbəyli ənənəvi muğamla müasir Azərbaycan musiqisi arasında körpü yaratdı. Məhz muğamın dərin bilicisi olan bu dahi bəstəkar Şərqin ilk operası olan və keçən il təntənəli şəkildə YUNESKO çərçivəsində 100 illiyi qeyd olunan “Leyli və Məcnun” operasını yaratdı. Bununla da, muğam opera teatrı səhnəsinə qədəm qoydu. Eyni zamanda, Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan xalq musiqisinin əsaslarına həsr olunmuş nadir bir əsər yazdı və bu da muğamın qarşısında yeni imkanlar açdı. Muğam prinsiplərinin əsasında musiqi bəstələmək qaydaları aşkar olundu və bununla da muğamın zəngin xəzinəsi Azərbaycan bəstəkarlarının ilham mənbəyinə çevrildi. Bütövlükdə, demək olar ki, muğam Azərbaycanın musiqi mədəniyyətinin bütün janrlarına təsir göstərdi. Bütün bunlar Fikrət Əmirovun, Niyazinin simfonik muğamlarına, Qara Qarayevin simfonizminə yol açdı və biz XX əsrdə bu uğurları müşahidə etdik.
Bu gün biz tarixə nəzər salsaq görərik ki, Azərbaycanın musiqi mədəniyyətində elə bir janr yoxdur ki, orada muğamın təsirini görməyək. Balet, opera, estrada janrı, mahnı janrı, caz - hamısında biz muğamla sintezi, muğamın təsirini hiss edə bilirik.
Eyni zamanda, muğam özlüyündə yalnız tarixdə yaşayan bir sənət deyil, muğam özü də inkişaf edir, zənginləşir. Son illər ölkəmizdə muğamın inkişafına, təbliğinə, genişlənməsinə, yayılmasına və qorunmasına dair bir çox işlər həyata keçirilibdir. Mən bu gün çox böyük fəxr hissi ilə demək istəyirəm ki, həm Heydər Əliyev Fondu, həm Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu bu sahədə öz layiqli töhfəsini vermişdir. Bildiyiniz kimi, son illər biz bir sıra irimiqyaslı layihələr həyata keçirmişik: muğam müsabiqələri, “Qarabağ xanəndələri” muzikal albomunun buraxılması, “Muğam” jurnalının nəşri və sair. Bu sırada “Muğam ensiklopediyası”nın nəşri xüsusi yer tutur. Mən inanıram ki, Azərbaycan muğamına həsr olunmuş bu nəşrin gələcək buraxılışı daha da zəngin, daha da maraqlı olacaqdır.
Əziz qonaqlar, mən bir daha sizin hamınızı bu bayram münasibətilə ürəkdən təbrik etmək istəyirəm, inanıram ki, bizim simpozium çox maraqlı keçəcəkdir. Ümidvaram ki, simpozium, muğam festivalı təkcə musiqi bayramına yox, həm də mədəniyyətlərarası dialoq quran bir tədbirə çevriləcəkdir. Eyni zamanda, mən ümidvaram ki, paytaxtımıza gələn qonaqlar vaxt tapıb gözəl Bakımızla yaxından tanış olacaqlar, dünənin və bu günün, Qərbin və Şərqin sintezini seyr edəcəklər. Sizin hamınızı bir daha təbrik edirəm, hamımız üçün çox əziz olan Novruz bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. Hamınıza cansağlığı, uzun ömür, uğurlar arzulayıram. Bununla da “Muğam aləmi” beynəlxalq elmi simpoziumunu açıq elan edirəm. Çox sağ olun.

Открытие научного симпозиума в рамках Международного фестиваля «Мир мугама»
18.03.200918 марта в Национальном музее истории Азербайджана НАНА в рамках Международного фестиваля «Мир мугама» состоялось открытие научного симпозиума.
Мехрибан Алиева выступила на открытии фестиваля с речью:
- Хочу сказать всем гостям, прибывшим из различных стран мира в нашу столицу для участия в работе симпозиума, «Добро пожаловать в Азербайджан!». Особо приветствую наших гостей, представляющих ЮНЕСКО, в том числе работающих в отделении мугама Международного музыкального совета. Очень рада видеть сегодня на этом грандиозном мероприятии известных ученых, занимающихся анализом, пропагандой мугама, сотрудников Национальной Академии Наук Азербайджана, наших мастеров мугама, всех любителей мугама. Надеюсь, что проведение грандиозного мероприятия, связанного с мугамом, станет началом нового этапа в истории мугамного искусства. Проводимый на столь высоком уровне международный симпозиум, посвященный мугамному искусству, служит также показателем того, насколько мугам ценен и интересен не только для азербайджанской культуры и науки, но и для всей мировой музыкальной общественности. Мы, азербайджанцы, справедливо гордимся родными мугамами. Мугам имеет особое значение для каждого азербайджанца. Азербайджан, расположенный между Западом и Востоком на великом Шелковом пути, веками формировал свою культуру на пространстве, где происходит слияние цивилизаций. Хотя на определенных этапах мы жили в составе различных империй, наши религия, национальные ценности, язык, культура сохранили нас как народ, как нацию.
Мугам, мугамное искусство, являющиеся одной из самых ярких жемчужин богатой культуры и истории Азербайджана, - это наше национальное достояние. Мугам является носителем самых прекрасных качеств, присущих азербайджанскому народу. Привязанность к земле, корням, патриотизм, чувство национального достоинства, гостеприимство, доброта, милосердие, эмоциональное богатство – все эти чувства лежат в основе философии мугама. Поэтому не ошибусь, если скажу, что мугам – это символ красоты и любви. Как вам известно, в 2003 году азербайджанский мугам был включен ЮНЕСКО в список шедевров нематериального наследия человечества. Каждая страница, каждое мгновение истории мугамного искусства очень дороги для нас. Формировавшееся веками это искусство в начале ХХ столетия стало звучать уже не только на народных торжествах, свадьбах, праздниках, но и в концертных залах. В тот период покойный Узеир Гаджибейли создал мост между традиционным мугамом и современной азербайджанской музыкой. Именно этот гениальный композитор, являвшийся большим знатоком мугама, создал первую на востоке оперу «Лейли и Меджнун», 100-летие которой было торжественно отмечено в минувшем году в рамках ЮНЕСКО. Тем самым мугам ступил на сцену оперного театра. В то же время Узеир Гаджибейли создал уникальное произведение, посвященное основам азербайджанской народной музыки, что открыло перед мугамом новые возможности. Были раскрыты правила написания музыки на основе принципов мугама, и, таким образом, богатая сокровищница мугама превратилась в источник вдохновения азербайджанских композиторов.
В целом, можно сказать, что мугам оказал влияние на все жанры музыкального искусства Азербайджана. Все это открыло путь симфоническим мугамам Фикрета Амирова, Ниязи, симфонизму Кара Караева, и в ХХ столетии мы наблюдали эти успехи.
Если сегодня обратить внимание на историю, то можно убедиться в том, что в музыкальном искусстве Азербайджана нет такого жанра, в котором не ощущалось бы влияние мугама. Балет, опера, эстрадный, песенный жанр, джаз – во всем мы можем почувствовать синтез с мугамом, его влияние.
Вместе с тем, мугам не является искусством, живущим лишь в истории, он и сам развивается, обогащается. В последние годы в нашей стране проделана большая работа по развитию, пропаганде, расширению, распространению и сохранению мугама. Сегодня я с чувством огромной гордости хочу сказать, что Фонд Гейдара Алиева, а также Фонд друзей азербайджанской культуры внесли достойный вклад в это дело. Как вам известно, в последние годы мы реализовали ряд крупномасштабных проектов: мугамные конкурсы, выпуск музыкального альбома «Карабахские ханенде», издание журнала «Мугам» и др. Особое место в этом ряду занимает издание «Энциклопедии мугама». Уверена, что будущий выпуск этого издания, посвященного азербайджанскому мугаму, будет богаче и интереснее.
Дорогие друзья, хочу еще раз поздравить всех вас с этим праздником, уверена, что наш симпозиум пройдет интересно. Надеюсь, что симпозиум, фестиваль мугама станет не только праздником музыки, но и мероприятием, способствующим налаживанию межкультурного диалога. Надеюсь также, что прибывшие в нашу столицу гости найдут время, чтобы поближе познакомиться с нашим замечательным Баку, увидят синтез прошлого и настоящего, Запада и Востока. Еще раз поздравляю всех вас, сердечно поздравляю с дорогим для всех нас Новруз байрамы. Желаю вам здоровья, долгих лет жизни, успехов. Объявляю Международный научный симпозиум «Мир мугама» открытым. Большое спасибо.