Mehriban Əliyeva UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclasında iştirak edib
UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva xoşməramlı səfirlərin illik iclasında iştirak etmək üçün Fransa paytaxtına gəlmişdir.
Martın 3-də iclas öz işinə başlamışdır. UNESCO-nun iqamətgahında Mehriban xanım Əliyevanı təşkilatın baş direktoru Koiçiro Matsuura və digər rəsmi şəxslər səmimiyyətlə qarşılamışlar.
Baş direktor iclası açaraq, xoşməramlı səfirlərin beşinci görüşünün iştirakçılarını salamlamış, son bir ildə iki nəfərin xoşməramlı səfir adına layiq görüldüyünü xatırlatmışdır. Xoşməramlı səfir adına layiq görülmüş Mehriban xanım Əliyevanın ölkəmizdəki fəaliyyətindən məlumat verən K.Matsuura bildirmişdir ki, o, 1995-ci ildən qeyri-hökumət təşkilatı olan Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fonduna rəhbərlik etməklə yanaşı, mədəni irsin qorunması, 2003-cü ildə YUNESKO-nun bəşəriyyətin mədəni irs siyahısına daxil etdiyi muğamların təbliği və zəngin Azərbaycan musiqisinin inkişafı sahəsində xüsusi xidmətlər göstərmişdir, Xoşməramlı səfir kimi Mehriban Əliyeva mədəni irsin qorunub saxlanmasına dair Konvensiyanın təqdimatı ilə bağlı ötən ilin dekabr ayında Kazan şəhərində keçirilmiş tədbirdə iştirak etmişdir. Baş direktor son zamanlar Mehriban xanım Əliyevanın xəstə və valideyn himayəsindən məhrum uşaqlara göstərdiyi qayğını yüksək qiymətləndirmişdir.
Sonra Koiçiro Matsuura dünyanı təhdid edən hadisələrə xoşməramlı səfirlərin göstərdiyi münasibətdən, xüsusilə QİÇS kimi təhlükəli xəstəlikdən əzab çəkən xəstələrə onların köməyindən söhbət açmış, rəhbərlik etdiyi qurumun təhsil sahəsində BMT ilə əlaqəsindən ətraflı danışmış və YUNESKO-nun tədrisin keyfiyyətini daim diqqət mərkəzində saxladığını vurğulamışdır.
Baş direktor bildirmişdir ki, Cənub-Şərqi Asiyadakı dağıdıcı sunami zamanı valideynlərini itirmiş uşaqlara qayğı göstərmək məqsədi ilə YUNESKO xüsusi layihə hazırlamışdır. Cənab K.Matsuura İraq və Əfqanıstanda müharibələr nəticəsində tarixi abidələrin dağılmasından narahatlıqla bəhs etmiş, mədəniyyətin inkişafına göstərdikləri xidmətlərinə görə bir çox xoşməramlı səfirə, o cümlədən Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür etmişdir.
YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva iclasda çıxış etdi.
Mehriban xanım Əliyevanın çıxışı çox maraqla dinlənilmiş və sürəkli alqışlarla qarşılanmışdır.
Digər xoşməramlı səfirlər də gördükləri işlər barədə məlumat vermiş, bütün dünyanı hədələyən QİÇŞ xəstəliyinin yayılmasından narahatlıqlarını vurğulamış, YUNESKO tərəfindən həyata keçiriləcək tədbirlərə münasibətlərini bildirmiş və təkliflərini söyləmişlər.
Türkiyənin xoşməramlı səfiri ermənilər tərəfindən uydurulmuş "soyqırımı" bir çox ölkələrin tanımasından narahatlığını xüsusi vurğulamış, YUNESKO xətti ilə bu məsələnin araşdırılmasına dünyanın tanınmış tarixçi alimlərinin cəlb olunmasını xahiş etmişdir.
İclasın gedişində sunami faciəsini, Əfqanıstanda taliblər tərəfindən buddizmə məxsus tarixi abidənin dağıdılmasını, ərəb dünyasının musiqisini, adət və ənənələrini əks etdirən, Afrika ölkələrində içməli su problemindən, uşaqlar arasında savadsızlıqdan bəhs edən sənədli filimlər göstərilmişdir.
Sonra YUNESKO-nun baş direktoru Koiçiro Matsuura xoşməramlı səfirlərlə xatirə şəkli çəkdirmiş və onların şərəfinə ziyafət vermişdir.
Azərbaycan Prezidentinin İcra Aparatının humanitar siyasət şöbəsinin müdiri Fatma Abdullazadə və ölkəmizin YUNESKO-dakı səfiri Eleonora Hüseynova iclasda iştirak etmişlər.

Мехрибан Алиева приняла участие в ежегодном заседании послов доброй воли ЮНЕСКО
Посол доброй воли ЮНЕСКО, президент Фонда Гейдара Алиева и Фонда друзей азербайджанской культуры Мехрибан ханум Алиева прибыла в столицу Франции для участия в ежегодном заседании послов доброй воли.
3 марта заседание начало свою работу. В штаб-квартире ЮНЕСКО Мехрибан ханум Алиеву радушно встретили генеральный директор организации Коичиро Мацуура и другие официальные лица.
Открывая заседание, Генеральный директор приветствовал участников пятой встречи послов доброй воли и напомнил о том, что за последний год два человека были удостоены звания посла доброй воли. Информируя участников о деятельности в нашей стране Мехрибан ханум Алиевой, удостоенной звания посла доброй воли, К.Мацуура отметил, что наряду с руководством с 1995 года Фондом друзей азербайджанской культуры, являющимся неправительственной организацией, она имеет особые заслуги в области охраны культурного наследия, пропаганды мугамов, которые ЮНЕСКО в 2003 году включила в список культурного наследия человечества, и развития богатой азербайджанской музыки. Мехрибан Алиева, как посол доброй воли, принимала участие в состоявшемся в декабре прошлого года в Казани мероприятии, посвященном презентации Конвенции относительно охраны культурного наследия. Генеральный директор высоко оценил заботу, которую в последнее время Мехрибан ханум Алиева проявляет о больных и лишенных родительского попечения детях.
Затем Коичиро Мацуура остановился на отношении послов доброй воли к угрожающим миру явлениям, в частности, их помощи больным, страдающим таким опасным заболеванием, как СПИД, подробно рассказал о связях руководимой им структуры с ООН в области образования, подчеркнув, что качество обучения постоянно находится в центре внимания ЮНЕСКО.
Генеральный директор сообщил, что ЮНЕСКО подготовила специальный проект в целях проявления заботы о детях, потерявших родителей во время разрушительного цунами в Юго-Восточной Азии. Господин К.Мацуура с беспокойством говорил о разрушении исторических памятников в результате войн в Ираке и Афганистане, выразил многим послам доброй воли, в том числе Мехрибан ханум Алиевой, признательность за заслуги в развитии культуры.
Посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева выступила на заседении.
Выступление Мехрибан ханум Алиевой было выслушано с большим вниманием и встречено продолжительными аплодисментами.
Другие послы доброй воли также рассказали о проделанной работе, выразили обеспокоенность в связи с распространением СПИД, болезни, угрожающей всему миру, высказались по поводу мероприятий, которые ЮНЕСКО планирует осуществить, и внесли свои предложения.
Турецкий посол доброй воли особо подчеркнул свою обеспокоенность в связи с признанием многими странами надуманного армянами "геноцида", просил привлечь по линии ЮНЕСКО к изучению данного вопроса известных ученых-историков мира.
В ходе заседания были показаны документальные фильмы, отражающие трагедию цунами, разрушения талибами в Афганистане исторических памятников, принадлежащих буддизму, музыку, обычаи и традиции арабского мира, а также повествующие о проблеме питьевой воды в африканских странах, безграмотности среди детей.
Затем генеральный директор ЮНЕСКО Коичиро Мацуура сфотографировался на память с послами доброй воли и устроил прием в их честь.
На заседании присутствовали заведующая отделом гуманитарной политики Исполнительного Аппарата Президента Азербайджана Фатма Абдуллазаде и посол нашей страны в ЮНЕСКО Элеонора Гусейнова.