Mehriban Əliyeva UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclasında iştirak edib
UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva xoşməramlı səfirlərin illik iclasında iştirak etmək üçün Fransa paytaxtına gəlmişdir.
Martın 3-də iclas öz işinə başlamışdır. UNESCO-nun iqamətgahında Mehriban xanım Əliyevanı təşkilatın baş direktoru Koiçiro Matsuura və digər rəsmi şəxslər səmimiyyətlə qarşılamışlar.
Baş direktor iclası açaraq, xoşməramlı səfirlərin beşinci görüşünün iştirakçılarını salamlamış, son bir ildə iki nəfərin xoşməramlı səfir adına layiq görüldüyünü xatırlatmışdır. Xoşməramlı səfir adına layiq görülmüş Mehriban xanım Əliyevanın ölkəmizdəki fəaliyyətindən məlumat verən K.Matsuura bildirmişdir ki, o, 1995-ci ildən qeyri-hökumət təşkilatı olan Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fonduna rəhbərlik etməklə yanaşı, mədəni irsin qorunması, 2003-cü ildə YUNESKO-nun bəşəriyyətin mədəni irs siyahısına daxil etdiyi muğamların təbliği və zəngin Azərbaycan musiqisinin inkişafı sahəsində xüsusi xidmətlər göstərmişdir, Xoşməramlı səfir kimi Mehriban Əliyeva mədəni irsin qorunub saxlanmasına dair Konvensiyanın təqdimatı ilə bağlı ötən ilin dekabr ayında Kazan şəhərində keçirilmiş tədbirdə iştirak etmişdir. Baş direktor son zamanlar Mehriban xanım Əliyevanın xəstə və valideyn himayəsindən məhrum uşaqlara göstərdiyi qayğını yüksək qiymətləndirmişdir.
Sonra Koiçiro Matsuura dünyanı təhdid edən hadisələrə xoşməramlı səfirlərin göstərdiyi münasibətdən, xüsusilə QİÇS kimi təhlükəli xəstəlikdən əzab çəkən xəstələrə onların köməyindən söhbət açmış, rəhbərlik etdiyi qurumun təhsil sahəsində BMT ilə əlaqəsindən ətraflı danışmış və YUNESKO-nun tədrisin keyfiyyətini daim diqqət mərkəzində saxladığını vurğulamışdır.
Baş direktor bildirmişdir ki, Cənub-Şərqi Asiyadakı dağıdıcı sunami zamanı valideynlərini itirmiş uşaqlara qayğı göstərmək məqsədi ilə YUNESKO xüsusi layihə hazırlamışdır. Cənab K.Matsuura İraq və Əfqanıstanda müharibələr nəticəsində tarixi abidələrin dağılmasından narahatlıqla bəhs etmiş, mədəniyyətin inkişafına göstərdikləri xidmətlərinə görə bir çox xoşməramlı səfirə, o cümlədən Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür etmişdir.
YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva iclasda çıxış etdi.
Mehriban xanım Əliyevanın çıxışı çox maraqla dinlənilmiş və sürəkli alqışlarla qarşılanmışdır.
Digər xoşməramlı səfirlər də gördükləri işlər barədə məlumat vermiş, bütün dünyanı hədələyən QİÇŞ xəstəliyinin yayılmasından narahatlıqlarını vurğulamış, YUNESKO tərəfindən həyata keçiriləcək tədbirlərə münasibətlərini bildirmiş və təkliflərini söyləmişlər.
Türkiyənin xoşməramlı səfiri ermənilər tərəfindən uydurulmuş "soyqırımı" bir çox ölkələrin tanımasından narahatlığını xüsusi vurğulamış, YUNESKO xətti ilə bu məsələnin araşdırılmasına dünyanın tanınmış tarixçi alimlərinin cəlb olunmasını xahiş etmişdir.
İclasın gedişində sunami faciəsini, Əfqanıstanda taliblər tərəfindən buddizmə məxsus tarixi abidənin dağıdılmasını, ərəb dünyasının musiqisini, adət və ənənələrini əks etdirən, Afrika ölkələrində içməli su problemindən, uşaqlar arasında savadsızlıqdan bəhs edən sənədli filimlər göstərilmişdir.
Sonra YUNESKO-nun baş direktoru Koiçiro Matsuura xoşməramlı səfirlərlə xatirə şəkli çəkdirmiş və onların şərəfinə ziyafət vermişdir.
Azərbaycan Prezidentinin İcra Aparatının humanitar siyasət şöbəsinin müdiri Fatma Abdullazadə və ölkəmizin YUNESKO-dakı səfiri Eleonora Hüseynova iclasda iştirak etmişlər.

Mehriban Aliyeva attended annual meeting of goodwill ambassadors of UNESCO
UNESCO Goodwill Ambassador, President of Heydar Aliyev Foundation and Foundation of Friends of Azerbaijani Culture Mrs. Mehriban Aliyeva arrived in French capital to take part in annual meeting of goodwill ambassadors.
Meeting started its work on March 3. Mrs. Mehriban Aliyeva was sincerely welcomed at UNESCO HQ by Director General of organization Koichiro Matsuura and other officials.
Opening the meeting, Director General greeted participants of fifth meeting of goodwill ambassadors, reminded that two persons were appointed goodwill ambassadors in last year. Informing of activity of Mrs. Mehriban Aliyeva, who was deserved title of goodwill ambassador, in our country, K. Matsuura stated that beside heading since 1995 Foundation of Friends of Azerbaijani Culture non-governmental organization, she showed special services in protection of cultural heritage, propaganda of mughams entered in 2003 in list of cultural legacy of mankind by UNESCO and development of rich Azerbaijani music, as Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva took part in action held in December of last year in Kazan city on presentation of Convention on protection of cultural legacy. Director General highly valued care shown by Mrs. Mehriban Aliyeva over the last times to ill children and children deprived of parental care.
Then Koichiro Matsuura talked of attitude of goodwill ambassadors towards events threatening the world, specially of their help to ills suffering from dangerous disease such as AIDS, ties of the organization headed by him with UN in field of education and underlined that UNESCO always pays attention to quality of education.
Director General noted that UNESCO prepared special project on rendering assistance to children lost their parents during destructive tsunami in South-East Asia. Mr. K. Matsuura talked with anxiety of destruction of historical monuments due to wars in Iraq and Afghanistan, expressed gratitude to a number of goodwill ambassadors as well to Mrs. Mehriban Aliyeva for their merits in development of culture.
UNESCO Goodwill Ambassador MEHRIBAN ALIYEVA gave a speech in the meeting.
Speech of Mrs. Mehriban Aliyeva was listened with great interest and welcomed by loud applauses.
Other goodwill ambassadors too informed on works they did, expressed their anxiety for expansion of AIDS threatening all the world, their attitude to measures to be taken by UNESCO and advanced their proposals.
Turkish Goodwill Ambassador emphasized its dissatisfaction for recognition of "genocide", invented by Armenians, by a number of countries, requested for involvement of historian scientists of the world through UNESCO in study of this issue.
In course of the meeting documentary films were shown about tsunami tragedy, destruction of Buddhist historical monuments in Afghanistan by Talibans, music, traditions and habits of Arabian world, drinkable water problem in African countries, illiteracy among children.
Then UNESCO Director General Koichiro Matsuura was taken memorial picture with goodwill ambassadors and gave banquet in their honor.
Head of Humanitarian Policy Department of Azerbaijani President`s Executive Apparatus Fatma Abdullazade and ambassador of our country to UNESCO Eleanor Huseynova were present in meeting.