Mehriban Əliyeva və Latviya Prezidentinin xanımı Lilita Zatlere Müasir İncəsənət Muzeyində olublar
Avqustun 10-da Latviya Prezidentinin xanımı Lilita Zatlere və Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva Müasir İncəsənət Muzeyində olmuşlar.
Latviyanın birinci xanımı YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılmış muzeyin ekspozisiyasına tamaşa etdi.
Muzeydə Azərbaycanın adlı-sanlı və gənc, əsasən avanqard üslubda işləyən rəssam və heykəltəraşlarının 1000-dək işi toplanmışdır.
Qonaq Azərbaycanın xalq rəssamları Səttar Bəhlulzadə, Böyükağa Mirzəzadə, Elmira Şahtaxtinskaya, Tahir Salahov, Ömər Eldarov, Nadir Əbdürrəhmanovun, adları Azərbaycan mədəniyyəti xəzinəsinə daxil olmuş bir çox fırça ustası və heykəltəraşların əsərlərinə maraqla tamaşa etmişdir.
Qərbi Avropa incəsənəti salonunda isə ümummilli lider Heydər Əliyevə, habelə Prezident İlham Əliyevə və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya hədiyyə olunmuş əsərlər nümayiş etdirilir.
Dizayn müəllifi tanınmış rəssam Altay Sadıqzadə olan yeni mədəniyyət məbədində uşaq incəsənəti salonu, kitabxana, videosalon, restoran və art-kafe də fəaliyyət göstərir.
Muzeydə 800-dək rəsm işi ilə yanaşı, 200-dən çox heykəltəraşlıq nümunələri də nümayiş olunur.
Latviyanın birinci xanımı Lilita Zatlere Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkürünü bildirərək, muzeydən zəngin təəssüratlarla ayrıldı.

Мехрибан Алиева и супруга Президента Латвии Лилита Затлере посетили Музей современного искусства
10 августа супруга Президента Латвии Лилита Затлере и первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, депутат Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиева посетили Музей современного искусства.
Первая леди Латвии ознакомилась с экспозицией музея, который был создан по инициативе посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан ханум Алиевой.
В музее собрано около 1000 работ известных и молодых азербайджанских художников и скульпторов, созданных в основном в стиле авангардизма.
Гостья с интересом посмотрела произведения народных художников Азербайджана Саттара Бахлулзаде, Беюкаги Мирзазаде, Эльмиры Шахтахтинской, Таира Салахова, Омара Эльдарова, Надира Абдуррахманова, многих других мастеров кисти и скульпторов, имена которых вошли в сокровищницу азербайджанской культуры.
В зале западноевропейского искусства экспонируются произведения, преподнесенные в дар общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, а также Президенту Ильхаму Алиеву и президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой.
В новом храме культуры, автором дизайна которого является известный художник Алтай Садыхзаде, функционируют зал детского искусства, библиотека, видеосалон, ресторан и арт-кафе.
В музее наряду с почти 800 произведениями живописи демонстрируется также более 200 образцов скульптуры.
Первая леди Латвии Лилита Затлере выразила признательность Мехрибан ханум Алиевой. Знакомство с музеем произвело на нее глубокое впечатление.