Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə qəbul edilmiş amnistiya aktı 9 min 564 nəfərə tətbiq olunub
30.07.2009Humanizm və mərhəmət prinsiplərini rəhbər tutaraq Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Novruz bayramı ərəfəsində amnistiya aktı qəbul edilmişdi.
Amnistiya aktının icrasının yekunlarına dair aparılmış ümumiləşdirmə və təhlillər nəticəsində həmin aktın 9 min 564 şəxsə tətbiq olunduğu müəyyən edilmişdir. Onlardan 8 min 604-ü kişi, 960-ı qadın, o cümlədən 23-ü yetkinlik yaşına çatmayan şəxsdir.
Azadlıqdan məhrumetmə növündə cəza çəkən 2 min 30 və intizam xarakterli hərbi hissədə saxlama cəzasını çəkən 137 şəxs amnistiya nəticəsində azadlığa buraxılmış, 516 şəxsin isə azadlıqdan məhrum etmə cəzasının çəkilməmiş hissəsi yarıyadək azaldılmışdır.
Bundan əlavə, azadlığın məhdudlaşdırılması növündə cəza çəkən 1600, islah işləri növündə cəza çəkən 2 min 853, ictimai işlər növündə cəza çəkən 198, habelə maddi vəziyyəti ilə əlaqədar olaraq təxminən 670 min manat məbləğində cəriməni ödəyə bilməyən 1.860 məhkum şəxs cəzalardan azad olunmuşdur. Həmçinin şərti məhkum edilmiş, cəzasının çəkilməsi təxirə salınmış və cəzadan şərti olaraq vaxtından əvvəl azad edilmiş 369 məhkum barəsində də amnistiya tətbiq edilmişdir.
Amnistiyanın təsiri altına düşmüş şəxslərin 95 faizi böyük ictimai təhlükə törətməyən və az ağır cinayətlər törətməyə görə məhkum olunmuş şəxslərdir. Cəzadan azad olunmuş şəxslərin qalan hissəsi isə ağır və xüsusilə ağır cinayətlərə görə məhkum olunmuş və cəzalarının sonuna az müddət qaldığı üçün amnistiya aktı ilə nəzərdə tutulan məhdudiyyətlərin təsiri altına düşməyən şəxslər olmuşdur.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi humanizm siyasəti nəticəsində 1995-ci ildə əfv və amnistiya təsisatları bərpa edildikdən sonra qəbul edilən 9 amnistiya aktı 96 mindən çox şəxsə tətbiq edilmiş, o cümlədən təxminən 25 min məhkum cəzaçəkmə müəssisələrindən azad olunmuşdur.
Bu mərhəmətli addımın təşəbbüskarı olan Heydər Əliyev Fondu ümidvardır kı, barələrində amnistiya tətbiq edilmiş şəxslər müasir Azərbaycan dövlətinin layiqli vətəndaşı olacaq, qanunlara hörmət ruhunda davranaraq Vətənə və xalqa sədaqətlə xidmət edəcəklər.

Act of amnesty adopted on the initiative of Mehriban Aliyeva sets 9.564 prisoners free
30.07.2009Governed by the justice and humanism principles the act of amnesty was adopted on the eve of Novruz Bayramy at the initiative of Mrs Mehriban Aliyeva, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, Member of Milli Majlis.
According to generalization and analysis carried out on results of execution of the act of amnesty, 9.564 prisoners, including 8.604 men, 960 women and 23 minors have been liberated by the act.
The act has set 2030 persons serving in jails and 137 at military unit of discipline character free, halved imprisonment of 516 persons not served.
1600 prisoners serving at prisons, 2.853 sentenced to correctional works, 198 sentenced to public affairs and 1.860 prisoners unable to pay the fine estimated in about 670 thousand AZN have been released of punishment as a result of the act of amnesty. The act was applied also to 369 prisoners who were imprisoned conditionally, whose sentence was vacated and who were conditionally freed of punishment early.
98% of prisoners affected by the amnesty are those who have committed crimes not causing serious public danger and imprisoned for not grave crimes. The rest of those released of punishment are persons having been imprisoned for grave and specially grave crimes and not affected by restrictions provided for by the act of amnesty for having little time to complete punishment.
9 acts of amnesty adopted after restoration of the pardon and amnesty institutions in 1995 as a result of the humanism policy implemented by national leader of Azerbaijani people Heydar Aliyev have been applied to more than 96.000 persons, as well nearly 25.000 prisoners released of jails.
Heydar Aliyev Foundation, the initiator of this merciful action, hopes the persons freed from punishment upon the act of amnesty will become decent citizens of the modern state of Azerbaijan, respect the laws and faithfully serve the homeland and nation.