03.03.2005YUNESKO-nun baş direktoru Koiçiro Matsuura Parisdə xoşməramlı səfirlərin illik iclasında iştirak edən xoşməramlı səfir, Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanı qəbul etmişdir.
Görüş zamanı Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin səmimi salamlarını baş direktora çatdırmışdır. Son dövrdə YUNESKO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdiyini vurğulayan xoşməramlı səfir Azərbaycan musiqisinə, xüsusilə muğama göstərilən qayğını, onun mədəni irs siyahısına daxil edilməsini, YUNESKO-nun bu sahədə məqsədyönlü fəaliyyətini yüksək qiymətləndirmişdir.
Mehriban xanım Əliyeva rəhbərlik etdiyi fondların gördüyü işlər, maddi-mədəni irsin, o cümlədən muğamların qorunması və təbliği ilə bağlı həyata keçirilən layihələr barədə məlumat vermiş, eyni zamanda bu və digər məsələlərdə YUNESKO-nun dəstəyinə, yardımına ehtiyac duyulduğunu söyləmişdir. Mehriban xanım YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclasının ümumi fəaliyyət proqramına təsirini də vurğulamışdır.
Cənab Koiçiro Matsuura xoşməramlı səfirlərin illik iclasında iştirakına görə Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür etmişdir. Ötən ilin sentyabrında YUNESKO-da keçirilmiş tədbirdə Prezident İlham Əliyevin iştirakından böyük məmnunluq duyduğunu söyləyən Koiçiro Matsuura dövlətimizin başçısının onu Azərbaycana səfərə dəvət etdiyini xatırlatmış və bu il həmin səfərin baş tutacağına əmin olduğunu bildirmişdir.
Baş direktor YUNESKO ilə Azərbaycan arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində mövcud əlaqələrin inkişafından razı qaldığını xüsusi vurğulamışdır. K.Matsuura Azərbaycan Prezidentinin maddi-mədəni irsin qorunması sahəsindəki tədbirlərini yüksək qiymətləndirmiş, Azərbaycanı zəngin tarixi abidələrə, mədəniyyətə, o cümlədən musiqiyə malik bir ölkə kimi səciyyələndirmişdir.

Director General of UNESCO Koichiro Matsuura received in Paris Goodwill Ambassador, President of the Heydar Aliyev Foundation and Foundation of Friends of Azerbaijan Culture Mrs. Mehriban Aliyeva.
During the meeting, Mrs. Mehriban Aliyeva conveyed sincere greetings from President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the UNESCO Director General. Noting the expansion of the cooperation between Azerbaijan and UNESCO over the recent period, the Goodwill Ambassador highly appreciated the Organization's attention to the traditional Azerbaijani music, in particular, mugham, and including it in the UNESCO list of Cultural Heritage.
Mrs. Mehriban Aliyeva informed the Director General on the work done by the Foundations she heads to safeguard tangible and intangible cultural heritage, in particular the projects on safeguarding and propagation of Mughams, noting at the same time that there is still a need for UNESCO's assistance with respect in both mentioned and some other problems.
UNESCO Director General thanked Mrs. Aliyeva for her participation in the Goodwill Ambassadors annual meeting. Recalling his September 2004 meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev, who invited him to visit country, Mr. K. Matsuura expressed confidence that he would manage to do so later this year. He especially stressed his satisfaction with UNESCO-Azerbaijan cooperation in the fields of culture, science and education. The Director General highly valued the Azerbaijani President's effort in safeguarding cultural heritage of the country