Mehriban Əliyeva “Caspian Energy İnteqration Award-2005” beynəlxalq mükafatına layiq görülüb
02.03.2005UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva "2004-cü ilin ictimai xadimi" nominasiyası üzrə "Caspian Energy İnteqration Award-2005" beynəlxalq mükafatına layiq görülmüşdür. Bu ən yüksək mükafatın verilməsi barədə qərar kluba daxil olan və 30 ölkəni təmsil edən 100-dən artıq şirkətin və təşkilatın keçirdiyi rəy sorğusunun nəticələrinə əsasən qəbul olunmuşdur.
Mükafatın təqdim edilməsi mərasimi qarşıdakı aylar ərzində Bakıda keçiriləcəkdir. Həmin mərasimdə klubun birinci və ikinci dərəcəli mükafatlarının da təqdim ediləcəyi gözlənilir.
Xatırladaq ki, beynəlxalq mükafat 2002-ci ildə təsis olunmuşdur. Xəzər-Qara dəniz hövzəsi ölkələrinin inkişafı və inteqrasiyasına xidmətlərinə görə Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev həmin il bu mükafatla təltif edilmişdilər. 2003-cü ildə Prezident Heydər Əliyev klubun təsis etdiyi yeganə və xüsusi mükafata - "XX əsrin siyasi lideri" mükafatına, Prezident Nursultan Nazarbayev "İlin Avrasiya lideri" mükafatına, Prezident İlham Əliyev isə "İlin siyasi xadimi" mükafatına layiq görülmüşdülər.

Mehriban Aliyeva was conferred with the international “Caspian Energy Integration Award-2005”
02.03.2005Goodwill Ambassador of UNESCO, President of the Heydar Aliyev Foundation and the Foundation of Friends to Azerbaijan Culture Mehriban Aliyeva was conferred with the international "Caspian Energy Integration Award-2005" in the nomination of "Public Figure of 2004". The decision on conferment of this highest award was adopted by results of the poll of the opinions, which has been carried out by more than 100 companies and organizations included in club and representing 30 countries.
Ceremony of conferring the Award will take place in recent months in Baku. At this ceremony, also will be presented the awards of Club of the first and second degree.
The international Award has been founded in 2002. The same year, President of Azerbaijan Heydar Aliyev, President of Russia Vladimir Putin and President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev have been conferred with this Award for merits in development and integration of the countries of the basin of Caspian and Black seas. In 2003, President Heydar Aliyev has been awarded with the unique and special premium - "Political Leader of XX Century", President Nursultan Nazarbayev - the premium "Leader of Eurasia of Year", and President Ilham Aliyev - the premium "Politician of Year ".