Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 87-ci ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 6 illiyi münasibətilə keçirilən mərasim
Mayın 10-da “Buta” sarayında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 87-ci ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 6 illiyi münasibətilə təntənəli mərasim keçirilib. Mərasimdə Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva, dövlət və hökumət nümayəndələri, xarici ölkələrdən dəvət olunan qonaqlar iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib.
Sizləri bu möhtəşəm sarayda səmimi qəlbdən salamlayıram. Ənənəvi olaraq hər il may ayının 10-da biz dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin doğum gününü qeyd edirik. Heydər Əliyevin həyatı bütövlükdə Azərbaycana, Azərbaycanın inkişafına yönəlmişdir. Səksən il sürən bu şərəfli həyat hər birimizin taleyində silinməz iz qoyub. Prezident Heydər Əliyevin fəaliyyəti nəticəsində biz bu gün müstəqil, gündən-günə güclənən, inkişaf edən, dünya birliyində layiqli yer tutan Azərbaycanda yaşayırıq. Heydər Əliyev nailiyyətləri, Heydər Əliyev qələbələri və zirvələri Azərbaycanın tarixində və Azərbaycan xalqının ürəyində əbədi yaşayacaq və gələcək nəsillər üçün mərdlik, müdriklik və vətənpərvərlik nümunəsi olacaqdır.
Hər bir xalq hər bir tarixi dövrdə öz qəhrəmanlarının sarsılmaz ruhunu, dəmir iradəsini, cəsarət və qətiyyətini yüksək qiymətləndirmişdir. Biz - azərbaycanlılar fəxr edirik ki, xalqımızın Heydər Əliyev kimi qəhrəmanı vardır və onun unudulmaz xatirəsi önündə bu gün bir daha baş əyirik.
Əziz qonaqlar, bu gün Heydər Əliyev Fondunun yaradılmasından 6 il ötür. Fondu yaradarkən biz nə qədər məsuliyyətli işə qədəm qoyduğumuzu çox yaxşı dərk edirdik. İlk gündən əməllərimizlə bu yüksək ada layiq olmağa çalışmışıq. Altı il ərzində Heydər Əliyev Fondu ölkəmizin ictimai-siyasi həyatının bütün sahələrində iştirak edərək, bir çox nailiyyətlər əldə edib. Bu axşam Fondun fəaliyyətindən ətraflı məlumat veriləcək. Mən yalnız onu demək istərdim ki, görülən işlərin nəticəsi bu gün göz qabağındadır. Bu, yüzlərlə yeni inşa olunmuş məktəblər və təmir olunmuş, müasirləşmiş uşaq evləri, internat məktəbləri, uşaq bağçaları və yay düşərgələridir. Bu, yeni tikilmiş tibb müəssisələri, diaqnostika və müalicə mərkəzləridir, müxtəlif xəstəliklərdən əzab çəkən uşaqlar üçün xüsusi tibb müəssisələri və reabilitasiya mərkəzləridir. Bu, Fondun dəstəyi ilə bərpa olunan tarixi və dini abidələr, eyni zamanda, yeni qurulan mədəniyyət ocaqları, muzeylər, mərkəzlər, konsert hollarıdır. Bu, Fondun uğurlu sosial proqramının icra olunması nəticəsində yeni salınan parklar, yollar, çəkilən su, işıq və qaz xətləridir. Bu, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış və Azərbaycanın həqiqətlərini dünyaya çatdırmaq istiqamətində aparılan işlər nəticəsində nəşr olunmuş yüzlərlə kitablar, broşşurlar, foto və videoalbomlardır. Bu, Fondun dəstəyi ilə keçirilən və zəngin mədəni və tarixi irsimizin təbliğinə yönələn beynəlxalq simpoziumlar, festivallar, elmi konfranslardır. Ən əsası, ən vacibi bu, Heydər Əliyev Fondunun səmərəli xeyriyyəçilik fəaliyyətinin nəticəsində yüzlərlə normal sağlam həyata qayıtmış insanlardır.
Bir sözlə, 6 il ərzində Heydər Əliyev Fondu böyük yol keçib və əminəm ki, gələcəkdə bizi daha da böyük işlər gözləyir. Bu gün Heydər Əliyev Fondu həm Azərbaycanda, həm Azərbaycanın hüdudlarından kənarda hörmət, inam və etimad qazanıb. Bu yolda bizi dəstəkləyən, bizə inanan, bizə kömək edən hər bir insana, hər bir təşkilata mən bu gün öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm və əminəm ki, Heydər Əliyev Fondu Azərbaycan naminə gələcəkdə yeni nailiyyətlər, yeni qələbələr əldə edəcəkdir.
Əziz qonaqlar, sonda bir daha sizi 9 və 10 may bayramları münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. Ümidvaram ki, bugünkü axşam sizə xoş anlar və duyğular bəxş edəcəkdir. Diqqətinizə görə çox sağ olun.

Церемония по случаю 87-й годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и 6-летия начала деятельности Фонда Гейдара Алиева
10.05.201010 мая во дворце «Бута» состоялась торжественная церемония по случаю 87-й годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и 6-летия начала деятельности Фонда Гейдара Алиева. На церемонии присутствовали президент Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева, государственные и правительственные лица, гости, приглашенные из иностранных государств.
Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева выступила на церемонии.
Сердечно приветствую вас в этом величественном дворце. По традиции 10 мая каждого года мы отмечаем день рождения гениальной личности Гейдара Алиева. Жизнь Гейдара Алиева была целиком посвящена Азербайджану, развитию Азербайджана. Эта продолжавшаяся восемьдесят лет славная жизнь оставила в судьбе каждого из нас неизгладимый след. Благодаря деятельности Президента Гейдара Алиева сегодня мы живем в независимом, крепнущем день ото дня, развивающемся Азербайджане, который занимает достойное место в мировом сообществе. Достижения Гейдара Алиева, победы и вершины Гейдара Алиева будут вечно жить в истории Азербайджана и в сердце азербайджанского народа, служить примером мужества, мудрости и патриотизма для грядущих поколений.
Каждый народ в каждый исторический период высоко ценил несокрушимый дух, железную волю, смелость и решимость своих героев. Мы – азербайджанцы гордимся тем, что у нашего народа есть такой герой как Гейдар Алиев, перед незабвенной памятью которого сегодня мы еще раз склоняем головы.
Дорогие гости, сегодня Фонду Гейдара Алиева исполняется 6 лет. Создавая этот Фонд, мы прекрасно осознавали, за какую ответственную работу беремся. С первого же дня мы старались своими делами быть достойными этого высокого имени. В течение шести лет Фонд Гейдара Алиева, принимая участие во всех сферах общественно-политической жизни страны, добился многих успехов. На сегодняшнем вечере будет предоставлена подробная информация о деятельности Фонда. Я лишь хотела бы сказать, что сегодня результаты проделанной работы на виду. Это сотни построенных новых школ, отремонтированные и модернизированные детские дома, школы-интернаты, детские сады и летние лагеря. Это новопостроенные медицинские учреждения, лечебные и диагностические центры, специальные медицинские учреждения и реабилитационные центры для детей, страдающих различными заболеваниями. Это отреставрированные при поддержке Фонда исторические и религиозные памятники, а также реконструированные очаги культуры, музеи, центры, концертные залы. Это созданные в результате успешной реализации социальной программы Фонда новые парки, проложенные дороги, водопроводные, электрические и газовые линии. Это подготовленные и изданные Фондом Гейдара Алиева сотни книг, брошюр, фото- и видеоальбомов, ставших результатом работы, направленной на донесение до мира азербайджанских реалий. Это проведенные при поддержке Фонда международные симпозиумы, фестивали и научные конференции, направленные на пропаганду нашего богатого культурного и исторического наследия. Самое главное и самое важное - это сотни людей, вернувшихся к нормальной здоровой жизни благодаря плодотворной благотворительной деятельности Фонда Гейдара Алиева.
Словом, за шесть лет Фонд Гейдара Алиева прошел большой путь, и я уверена, что в будущем нас ожидают еще большие дела. Сегодня Фонд Гейдара Алиева завоевал уважение и доверие как в Азербайджане, так и за его пределами. Я выражаю сегодня глубокую признательность каждому человеку, каждой организации, поддерживавшим нас, верившим и помогавшим нам на этом пути, и уверена, что в будущем Фонд Гейдара Алиева добьется новых свершений и побед во имя Азербайджана.
Дорогие гости, в заключение еще раз сердечно поздравляю вас с праздниками 9 и 10 мая. Надеюсь, что сегодняшний вечер подарит вам приятные мгновения и чувства. Большое спасибо за внимание.