Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 87-ci ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 6 illiyi münasibətilə keçirilən mərasim
Mayın 10-da “Buta” sarayında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 87-ci ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 6 illiyi münasibətilə təntənəli mərasim keçirilib. Mərasimdə Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva, dövlət və hökumət nümayəndələri, xarici ölkələrdən dəvət olunan qonaqlar iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib.
Sizləri bu möhtəşəm sarayda səmimi qəlbdən salamlayıram. Ənənəvi olaraq hər il may ayının 10-da biz dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin doğum gününü qeyd edirik. Heydər Əliyevin həyatı bütövlükdə Azərbaycana, Azərbaycanın inkişafına yönəlmişdir. Səksən il sürən bu şərəfli həyat hər birimizin taleyində silinməz iz qoyub. Prezident Heydər Əliyevin fəaliyyəti nəticəsində biz bu gün müstəqil, gündən-günə güclənən, inkişaf edən, dünya birliyində layiqli yer tutan Azərbaycanda yaşayırıq. Heydər Əliyev nailiyyətləri, Heydər Əliyev qələbələri və zirvələri Azərbaycanın tarixində və Azərbaycan xalqının ürəyində əbədi yaşayacaq və gələcək nəsillər üçün mərdlik, müdriklik və vətənpərvərlik nümunəsi olacaqdır.
Hər bir xalq hər bir tarixi dövrdə öz qəhrəmanlarının sarsılmaz ruhunu, dəmir iradəsini, cəsarət və qətiyyətini yüksək qiymətləndirmişdir. Biz - azərbaycanlılar fəxr edirik ki, xalqımızın Heydər Əliyev kimi qəhrəmanı vardır və onun unudulmaz xatirəsi önündə bu gün bir daha baş əyirik.
Əziz qonaqlar, bu gün Heydər Əliyev Fondunun yaradılmasından 6 il ötür. Fondu yaradarkən biz nə qədər məsuliyyətli işə qədəm qoyduğumuzu çox yaxşı dərk edirdik. İlk gündən əməllərimizlə bu yüksək ada layiq olmağa çalışmışıq. Altı il ərzində Heydər Əliyev Fondu ölkəmizin ictimai-siyasi həyatının bütün sahələrində iştirak edərək, bir çox nailiyyətlər əldə edib. Bu axşam Fondun fəaliyyətindən ətraflı məlumat veriləcək. Mən yalnız onu demək istərdim ki, görülən işlərin nəticəsi bu gün göz qabağındadır. Bu, yüzlərlə yeni inşa olunmuş məktəblər və təmir olunmuş, müasirləşmiş uşaq evləri, internat məktəbləri, uşaq bağçaları və yay düşərgələridir. Bu, yeni tikilmiş tibb müəssisələri, diaqnostika və müalicə mərkəzləridir, müxtəlif xəstəliklərdən əzab çəkən uşaqlar üçün xüsusi tibb müəssisələri və reabilitasiya mərkəzləridir. Bu, Fondun dəstəyi ilə bərpa olunan tarixi və dini abidələr, eyni zamanda, yeni qurulan mədəniyyət ocaqları, muzeylər, mərkəzlər, konsert hollarıdır. Bu, Fondun uğurlu sosial proqramının icra olunması nəticəsində yeni salınan parklar, yollar, çəkilən su, işıq və qaz xətləridir. Bu, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış və Azərbaycanın həqiqətlərini dünyaya çatdırmaq istiqamətində aparılan işlər nəticəsində nəşr olunmuş yüzlərlə kitablar, broşşurlar, foto və videoalbomlardır. Bu, Fondun dəstəyi ilə keçirilən və zəngin mədəni və tarixi irsimizin təbliğinə yönələn beynəlxalq simpoziumlar, festivallar, elmi konfranslardır. Ən əsası, ən vacibi bu, Heydər Əliyev Fondunun səmərəli xeyriyyəçilik fəaliyyətinin nəticəsində yüzlərlə normal sağlam həyata qayıtmış insanlardır.
Bir sözlə, 6 il ərzində Heydər Əliyev Fondu böyük yol keçib və əminəm ki, gələcəkdə bizi daha da böyük işlər gözləyir. Bu gün Heydər Əliyev Fondu həm Azərbaycanda, həm Azərbaycanın hüdudlarından kənarda hörmət, inam və etimad qazanıb. Bu yolda bizi dəstəkləyən, bizə inanan, bizə kömək edən hər bir insana, hər bir təşkilata mən bu gün öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm və əminəm ki, Heydər Əliyev Fondu Azərbaycan naminə gələcəkdə yeni nailiyyətlər, yeni qələbələr əldə edəcəkdir.
Əziz qonaqlar, sonda bir daha sizi 9 və 10 may bayramları münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. Ümidvaram ki, bugünkü axşam sizə xoş anlar və duyğular bəxş edəcəkdir. Diqqətinizə görə çox sağ olun.

A ceremony held on the occasion of the 87th anniversary of national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and 6th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation's activity
May 10, a solemn ceremony took place at the Buta Palace on the 87th birthday of national leader of Azeri people Heydar Aliyev and the 6th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation. President Ilham Aliyev, Mrs. Mehriban Aliyeva, state and government officials and guets invited from foreign countries attended the ceremony.
President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva addressed the ceremony.
Dear Mr President!
I warmly welcome you at this grand palace. By tradition, we celebrate every May 10 the birthday of genius personality Heydar Aliyev. Heydar Aliyev devoted his whole life to the development of Azerbaijan. This honorable life of 80 years has left unforgettable impressions in life of each of us. We live in independent, daily strengthening and developing Azerbaijan that found its well-deserved place in the world community thanks to President Heydar Aliyev`s activity. The Heydar Aliyev achievements, Heydar Aliyev victories and summits will always be living in the history of Azerbaijan and in the heart of Azeri nation and will be the sample of heroism, wisdom and patriotism for future generations.
Every nation has highly valued in every historical period the iron will, courage and determination of its heroes. We – Azerbaijanis are proud for having a hero as Heydar Aliyev and today once again bow before his blessed memory.
Dear guests, Heydar Aliyev Foundation has been operating for 6 years already. Establishing the Foundation we very well knew the responsibility of the job we started. From the very first day we have tried to deserve this high name with our deeds. For these 6 years Heydar Aliyev Foundation has taken an active part in Azerbaijan’s public-political life, gained a lot of achievements. Comprehensive information will be provided this evening on the Foundation’s actions. I just want to say everyone is aware of results of the works done. This is hundreds of newly built schools and repaired and modernized children homes, boarding schools, kindergartens and summer camps. This is newly constructed medical institutions, diagnostics and treatment centers, special medical institutions and rehabilitation centers for children affected with different diseases. This is historical and religious monuments reconstructed sue to support of the Foundation, also newly built cultural centers, museums, centers, concert halls. This is parks, roads, water, light and gas lines constructed in frame of the successful social programme of the Foundation. This is hundreds of books, booklets, photo and video albums developed by Heydar Aliyev Foundation and published as result of works carried out to assure international awareness of realities of Azerbaijan. This is international symposiums, festivals, scientific conferences held due to support of the Foundation and aiming at propaganda of our rich cultural and historical heritage. The most important, this is hundreds of people who have returned to a normal healthy life as result of the fruitful charity activity of Heydar Aliyev Foundation.
In a word, for 6 years Heydar Aliyev Foundation has traversed a big path and I am sure greater works wait for us in the future. Today, Heydar Aliyev Foundation enjoys respect and trust in Azerbaijan and outside. I express my deep gratitude to everyone and every organization supporting, trusting and helping us and I believe Heydar Aliyev Foundation will obtain new achievements, new victories for the sake of Azerbaijan.
Dear guests, in the end, I once more congratulate you on 9 and 10 May holidays. I hope you will have a great time this evening. Thank you so much for the attention.