“Azərbaycan” nəşrinin təqdimat mərasimi
Martın 18-də Müasir İncəsənət Muzeyində Heydər Əliyev Fondunun layihəsi çərçivəsində hazırlanmış “Azərbaycan” nəşrinin təqdimat mərasimi olub. Mərasimdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva, dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib.
Sizi ürəkdən salamlayıram, Müasir İncəsənət Muzeyinə xoş gəlmisiniz.
Bu gün Heydər Əliyev Fondunun növbəti layihəsi – “Azərbaycan” adlı kitab sizin diqqətinizə təqdim olunur. Üç il bundan öncə ölkəmizin zəngin və bənzərsiz təbiətini əks etdirən fotoalbomun yaranmasını zəruri hesab edərək Heydər Əliyev Fondu bu layihəyə start vermişdi. Həmin zaman işçi qrup yaranmışdı. Onun tərkibində həm yerli, həm xarici mütəxəssislər, fotoqraflar fəaliyyətə başladı. Üç il ərzində ölkəmizin müxtəlif bölgələrində, şəhər və kəndlərində, dağ və düzənliklərində, meşə və çəmənliklərində, göl və çaylarında fotoçəkiliş aparıldı. Kitabın belə uzun müddət hazırlanması, ilk növbədə, fotoçəkiliş üçün ən əlverişli vaxtın və hava şəraitinin seçilməsi ilə bağlı idi. Eyni zamanda, biz gözəl ölkəmizin təbiətini ilin hər bir fəslində əks etdirməyə çalışmışıq. Bir sözlə, çox böyük, nadir bir fotomaterial toplandı, beş minə yaxın yeni fotoşəkil yığıldı. Kitabın nadirliyi ondan ibarətdir ki, bu gün sizə təqdim olunan nəşrdəki şəkillərin 80 faizi ilk dəfədir ki, işıq üzü görüb. Eyni zamanda, şəkillərin arasında o qədər çox əsl sənət əsəri var idi ki, biz kitabın təqdimatı ilə yanaşı, bu gün Azərbaycanın təbiətinə, Azərbaycana həsr olunmuş fotosərginin açılışını da keçirəcəyik.
Üç il ərzində çox ciddi, çoxşaxəli iş aparıldı. Bir çox foto və digər materiallar toplandı. Növbəti mərhələdə əldə edilmiş materialları təhlil edərkən, kitabın tamamilə yeni bir konsepsiyası gündəmə gəldi. Biz düşündük ki, Azərbaycanın təbiətini onun tarixi, mədəniyyəti, keçmişi və bu günündən ayrı təqdim etmək o qədər də düzgün olmaz. Azərbaycanın ərazisində əsrlər boyu çox qüdrətli dövlət və sivilizasiyalar mövcud olub. Böyük İpək Yolu bizim ölkəmizdən keçib və əlbəttə, bütün bu mədəniyyətlər, bütün bu sivilizasiyalar ölkəmizdə izini qoyub. Bu izlərlə, bu naxışlarla, istər memarlıq abidələrində, istər tarixi və dini abidələrdə tanış olmaq mümkündür. Eyni zamanda, son illər Azərbaycanın dünyada misli olmayan inkişafını, onun yeni mənzərələrini, modern binaları, idman və konsert saraylarını, iş və turizm mərkəzlərini, bir sözlə, ölkəmizin müasir simasını da bu kitabda tapmaq mümkündür.
Bir sözlə, əziz dostlar, bu gün sizin diqqətinizə təqdim olunan tamamilə yeni bir formatlı “Azərbaycan” kitabı ölkəmizin təbiəti, tarixi, mədəniyyəti, dünəni və bu günü ilə tanışlıqdır. Kitab 11 bölmədən ibarətdir. İlk bölmə hamımız üçün əziz olan, dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biri olan Bakıya həsr olunub. Digər bölmələrdə Azərbaycanın 10 iqtisadi-coğrafi regionuna aid ətraflı məlumatlar və regionların təbiətini, flora və faunasını əks etdirən şəkillər yerləşdirilib. Kitabın ilk variantı Azərbaycan dilində 2000 tirajla nəşr olunub. Yaxın gələcəkdə “Azərbaycan” kitabı bir sıra xarici dillərə, o cümlədən ingilis, fransız, alman, ərəb və çin dilinə tərcümə olunub böyük tirajla nəşr ediləcəkdir.
Bu kitabı hazırlayarkən Heydər Əliyev Fondu bir sıra dövlət və hökumət qurumları ilə işbirliyi yaratmışdı. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Coğrafiya və Tarix institutları, AzərTAc informasiya agentliyi, Azərbaycan Milli Ensiklopediyası – bütün bu təşkilatlara bizə yardım etdiyinə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Kitabın hazırlanmasında əməyi olan hər bir şəxsə təşəkkürümü bildirirəm.
Cənab Prezident, Siz həmişə olduğu kimi, öz tövsiyələrinizlə, öz məsləhətlərinizlə bizə çox kömək edirdiniz və gərgin iş proqramınızda vaxt ayırıb bu gün bizimlə olduğunuza görə Sizə xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm.
Əziz qonaqlar, inanıram ki, siz də bu kitabla tanış olub, onu layiqincə qiymətləndirəcəksiniz. Fürsətdən istifadə edərək mən sizin hamınızı Novruz bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, sizə möhkəm cansağlığı, uzun ömür, səadət və məhəbbət arzulayıram.
Sonda mən dahi Heydər Əliyevin bir kəlamını xatırlamaq istərdim: “Mən fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam”. Çox sadə, adi bir kəlmədir. Lakin doğma torpağına sonsuz qədər bağlı olan, Vətən yolunda ömrünü və canını qurban verən, bu yolda bir an da olsun belə əyilməyən insanın, böyük şəxsiyyətin dilindən çıxmış bu kəlam artıq tarixə yazılıb. Mənim arzum odur ki, bu kitabı vərəqləyən hər bir azərbaycanlı ürəyində məhz bu kəlamı söyləsin: “Mən fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam”. Çox sağ olun.

A ceremony of presentation of the publication "Azerbaijan"
Ceremony of presentation of publication “Azerbaijan” developed as part of project by Heydar Aliyev Foundation was held March 18 at Modern Art Museum. President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Mrs. Mehriban Aliyeva, state and government officials, members of the Milli Majlis  and representatives of the public attended the ceremony
First Lady of Azerbaijan, President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva addressed the ceremony.
I sincerely greet you. Welcome to Modern Art Museum.
The next project by Heydar Aliyev Foundation – book ‘Azerbaijan’ is presented today. 3 years ago Heydar Aliyev Foundation started this project governed by necessity for creation of the photo album reflecting a rich and unique nature of our country. A working group was created at the time. The group included both local and foreign experts, photographers. Photo shooting was done for 3 years in various regions, cities and villages, mountains and plains, forests and meadows, lakes and rivers of our country. Development of the book for such a long time was linked to identification of the most suitable time and weather for photo shooting. We have also tried to reflect the nature of our country in every season of year. In short, a huge and unique photo material was collected, nearly 5000 new photographs were acquired. The book is unique, because 80% of pictures in the book presented today are published for the first time. At the same time, among photographs there were so many real masterpieces that beside presentation of the book today we will open the photo exhibition dedicated to the nature of Azerbaijan, to Azerbaijan.
Quite serious, varied work was done for 3 years. A number of photo and other materials were collected. Analysis of the obtained materials in the next phase generated a quite new concept of the book. We thought it would not be so purposeful to present the nature of Azerbaijan apart from its history, culture, past and present. Very powerful states and civilizations existed throughout centuries within Azerbaijan. Great Silk Road has crossed our country and of course, all these cultures, civilizations left vestige in our country. These vestiges, these ornaments are reflected in architectural, historical and religious monuments. This book covers unprecedented development of Azerbaijan for the past years, its new landscapes, modern buildings, sport and concert palaces, business and tourism centers, in a word, a present look of our country as well.
In short, dear friends, book ‘Azerbaijan’ of a quite new format, which is presented today to you, is familiarization with our country’s nature, history, culture, past and present. The book comprises 11 chapters. The first chapter is dedicated to our lovely Baku, one of the nicest cities worldwide. Other chapters contain detailed information on Azerbaijan 10 economic-geographic regions and pictures showing regions’ nature, flora and fauna. The first version of the book has been published in Azerbaijani language with 2000 editions. In the near future, book ‘Azerbaijan’ will be published with a huge edition in several foreign languages, including English, French, German, Arab and Chinese.
Developing this book, Heydar Aliyev Foundation cooperated with a number of state and government agencies. Ministry of Ecology and Natural Resources, Geography and History institutes of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, AzerTAg News Agency, Azerbaijan National Encyclopedia – I express my deep thanks to all these organizations for helping us. I express my gratitude to everyone involved in development of the book.
Mr President, as usual You help us a lot with Your recommendations, advices and I express my special thanks to You for having time on Your intensive work agenda and being with us today.
Dear guests, I believe you will also familiarize yourself with this book and decently assess that. Taking the opportunity, I cordially congratulate you all on Novruz Holiday, wish you good health, long life, happiness and love.
In the end, I would like to remind a saying by genius Heydar Aliyev: ‘I am proud of being Azerbaijani’. A very simple saying. But this saying said by the great personality who was infinitely devoted to his native land, sacrificed his life and soul for the motherland has went down in the history. I wish every Azerbaijani looking through this book to say to itself just this saying: ‘I am proud of being Azerbaijani’. Thank you so much.