“Azərbaycan” nəşrinin təqdimat mərasimi
Martın 18-də Müasir İncəsənət Muzeyində Heydər Əliyev Fondunun layihəsi çərçivəsində hazırlanmış “Azərbaycan” nəşrinin təqdimat mərasimi olub. Mərasimdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva, dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib.
Sizi ürəkdən salamlayıram, Müasir İncəsənət Muzeyinə xoş gəlmisiniz.
Bu gün Heydər Əliyev Fondunun növbəti layihəsi – “Azərbaycan” adlı kitab sizin diqqətinizə təqdim olunur. Üç il bundan öncə ölkəmizin zəngin və bənzərsiz təbiətini əks etdirən fotoalbomun yaranmasını zəruri hesab edərək Heydər Əliyev Fondu bu layihəyə start vermişdi. Həmin zaman işçi qrup yaranmışdı. Onun tərkibində həm yerli, həm xarici mütəxəssislər, fotoqraflar fəaliyyətə başladı. Üç il ərzində ölkəmizin müxtəlif bölgələrində, şəhər və kəndlərində, dağ və düzənliklərində, meşə və çəmənliklərində, göl və çaylarında fotoçəkiliş aparıldı. Kitabın belə uzun müddət hazırlanması, ilk növbədə, fotoçəkiliş üçün ən əlverişli vaxtın və hava şəraitinin seçilməsi ilə bağlı idi. Eyni zamanda, biz gözəl ölkəmizin təbiətini ilin hər bir fəslində əks etdirməyə çalışmışıq. Bir sözlə, çox böyük, nadir bir fotomaterial toplandı, beş minə yaxın yeni fotoşəkil yığıldı. Kitabın nadirliyi ondan ibarətdir ki, bu gün sizə təqdim olunan nəşrdəki şəkillərin 80 faizi ilk dəfədir ki, işıq üzü görüb. Eyni zamanda, şəkillərin arasında o qədər çox əsl sənət əsəri var idi ki, biz kitabın təqdimatı ilə yanaşı, bu gün Azərbaycanın təbiətinə, Azərbaycana həsr olunmuş fotosərginin açılışını da keçirəcəyik.
Üç il ərzində çox ciddi, çoxşaxəli iş aparıldı. Bir çox foto və digər materiallar toplandı. Növbəti mərhələdə əldə edilmiş materialları təhlil edərkən, kitabın tamamilə yeni bir konsepsiyası gündəmə gəldi. Biz düşündük ki, Azərbaycanın təbiətini onun tarixi, mədəniyyəti, keçmişi və bu günündən ayrı təqdim etmək o qədər də düzgün olmaz. Azərbaycanın ərazisində əsrlər boyu çox qüdrətli dövlət və sivilizasiyalar mövcud olub. Böyük İpək Yolu bizim ölkəmizdən keçib və əlbəttə, bütün bu mədəniyyətlər, bütün bu sivilizasiyalar ölkəmizdə izini qoyub. Bu izlərlə, bu naxışlarla, istər memarlıq abidələrində, istər tarixi və dini abidələrdə tanış olmaq mümkündür. Eyni zamanda, son illər Azərbaycanın dünyada misli olmayan inkişafını, onun yeni mənzərələrini, modern binaları, idman və konsert saraylarını, iş və turizm mərkəzlərini, bir sözlə, ölkəmizin müasir simasını da bu kitabda tapmaq mümkündür.
Bir sözlə, əziz dostlar, bu gün sizin diqqətinizə təqdim olunan tamamilə yeni bir formatlı “Azərbaycan” kitabı ölkəmizin təbiəti, tarixi, mədəniyyəti, dünəni və bu günü ilə tanışlıqdır. Kitab 11 bölmədən ibarətdir. İlk bölmə hamımız üçün əziz olan, dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biri olan Bakıya həsr olunub. Digər bölmələrdə Azərbaycanın 10 iqtisadi-coğrafi regionuna aid ətraflı məlumatlar və regionların təbiətini, flora və faunasını əks etdirən şəkillər yerləşdirilib. Kitabın ilk variantı Azərbaycan dilində 2000 tirajla nəşr olunub. Yaxın gələcəkdə “Azərbaycan” kitabı bir sıra xarici dillərə, o cümlədən ingilis, fransız, alman, ərəb və çin dilinə tərcümə olunub böyük tirajla nəşr ediləcəkdir.
Bu kitabı hazırlayarkən Heydər Əliyev Fondu bir sıra dövlət və hökumət qurumları ilə işbirliyi yaratmışdı. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Coğrafiya və Tarix institutları, AzərTAc informasiya agentliyi, Azərbaycan Milli Ensiklopediyası – bütün bu təşkilatlara bizə yardım etdiyinə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Kitabın hazırlanmasında əməyi olan hər bir şəxsə təşəkkürümü bildirirəm.
Cənab Prezident, Siz həmişə olduğu kimi, öz tövsiyələrinizlə, öz məsləhətlərinizlə bizə çox kömək edirdiniz və gərgin iş proqramınızda vaxt ayırıb bu gün bizimlə olduğunuza görə Sizə xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm.
Əziz qonaqlar, inanıram ki, siz də bu kitabla tanış olub, onu layiqincə qiymətləndirəcəksiniz. Fürsətdən istifadə edərək mən sizin hamınızı Novruz bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, sizə möhkəm cansağlığı, uzun ömür, səadət və məhəbbət arzulayıram.
Sonda mən dahi Heydər Əliyevin bir kəlamını xatırlamaq istərdim: “Mən fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam”. Çox sadə, adi bir kəlmədir. Lakin doğma torpağına sonsuz qədər bağlı olan, Vətən yolunda ömrünü və canını qurban verən, bu yolda bir an da olsun belə əyilməyən insanın, böyük şəxsiyyətin dilindən çıxmış bu kəlam artıq tarixə yazılıb. Mənim arzum odur ki, bu kitabı vərəqləyən hər bir azərbaycanlı ürəyində məhz bu kəlamı söyləsin: “Mən fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam”. Çox sağ olun.

Презентация издания «Азербайджан»
18.03.201018 марта в Музее современного искусства состоялась презентация издания «Азербайджан», подготовленного в рамках проекта Фонда Гейдара Алиева.
На церемонии присутствовали президент Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева, государственные и правительственные лица, депутаты Милли Меджлиса, представители общественности.
Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева выступила на церемонии.
Сердечно приветствую вас, добро пожаловать в Музей современного искусства.
Сегодня вашему вниманию предлагается очередной проект Фонда Гейдара Алиева – книга под названием «Азербайджан». Сочтя необходимым создание такого фотоальбома, отражающего богатую и неповторимую природу нашей страны, три года назад Фонд Гейдара Алиева дал старт этому проекту. Тогда была образована рабочая группа, в составе которой приступили к деятельности как местные, так и иностранные специалисты, фотографы. В течение трех лет фотосъемки производились в различных регионах нашей страны, в городах и селах, в горах и долинах, в лесах и степях, на озерах и реках. Подготовка книги в течение столь длительного периода, прежде всего, была связана с выбором наиболее благоприятного времени и погодных условий для фотосъемок. В то же время мы стремились отразить природу нашей прекрасной страны в каждую пору года. Словом, был собран огромный, уникальный фотоматериал, около пяти тысяч новых фотоснимков. Уникальность книги состоит в том, что 80 процентов снимков в издании, представляемом вам сегодня, впервые увидели свет. В то же время среди снимков было так много подлинных произведений искусства, что сегодня наряду с презентацией книги мы также проведем открытие фотовыставки, посвященной природе Азербайджана, Азербайджану.
В течение трех лет была проведена очень серьезная, многогранная работа, собрано множество фото- и других материалов. При анализе на очередном этапе полученных материалов возникла совершенно новая концепция книги. Мы подумали, что представлять природу Азербайджана в отрыве от его истории, культуры, прошлого и настоящего будет не очень верно. На протяжении столетий на территории Азербайджана существовали очень могущественные государства и цивилизации. Через нашу страну проходил Великий Шелковый путь, и, конечно, все эти культуры, все эти цивилизации оставили в нашей стране свой след. С этими следами, этими узорами можно ознакомиться как в памятниках архитектуры, так и в исторических и религиозных памятниках. В то же время в этой книге можно увидеть небывалое в мире развитие Азербайджана в последние годы, его новые панорамы, современные здания, спортивные сооружения и концертные залы, деловые и туристические центры, словом, современный облик нашей страны.
Словом, дорогие друзья, предлагаемая сегодня вашему вниманию в совершенно новом формате книга «Азербайджан» – это знакомство с природой, историей, культурой, прошлым и настоящим нашей страны. Книга состоит из 11 разделов. Первый раздел посвящен дорогому для всех нас, одному из красивейших городов мира – Баку. В других разделах приведены подробная информация о 10 экономико-географических регионах Азербайджана и снимки, отражающие природу, флору и фауну регионов. Первый вариант книги был издан на азербайджанском языке тиражом 2000 экземпляров. В ближайшем будущем книга «Азербайджан» будет переведена на ряд иностранных языков, в том числе английский, французский, немецкий, арабский и китайский, и издана большим тиражом.
При подготовке этой книги Фонд Гейдара Алиева наладил сотрудничество с рядом государственных и правительственных структур. Министерство экологии и природных ресурсов, институты географии и истории Национальной Академии Наук Азербайджана, информационное агентство АзерТАдж, Азербайджанская национальная энциклопедия – я выражаю глубокую признательность всем этим организациям за оказанную нам помощь. Благодарю каждого, кто вложил свой труд в подготовку книги.
Господин Президент, Вы, как всегда, своими рекомендациями и советами очень помогали нам. Выражаю Вам особую признательность за то, что Вы нашли время в своей напряженной рабочей программе и сегодня находитесь с нами.
Дорогие гости, верю, что и вы, ознакомившись с этой книгой, по достоинству оцените ее. Пользуясь случаем, я сердечно поздравляю всех вас с праздником Новруз, желаю вам крепкого здоровья, долгих лет жизни, счастья и любви.
В заключение мне хотелось бы напомнить изречение гениального Гейдара Алиева: «Я горжусь тем, что я – азербайджанец». Очень простые, обычные слова. Однако, вышедшие из уст великой личности, человека, который был безгранично привязан к родной земле, жертвовал во имя Родины своей жизнью, был непреклонен на этом пути, эти слова уже вошли в историю. Я желаю, чтобы, перелистывая эту книгу, каждый азербайджанец произнес про себя именно эту фразу: «Я горжусь тем, что я – азербайджанец». Большое спасибо.