Dekabrın 29-da Fondun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva növbəti bayram şənliyində iştirak etmiş, qızları Leyla və Arzu ilə birlikdə uşaqların sevinc və fərəhini bölüşmüşdür. Mehriban xanım və qızları uşaqlarla səmimi söhbət etdilər, onlarla şəkil çəkdirdilər.
Əvvəlcə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin müxtəlif illərdə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il bayramlarında uşaqlarla bir yerdə olmasından, Prezident İlham Əliyevin və Mehriban xanım Əliyevanın uşaqlara qayğısından bəhs edən film göstərildi.
Tədbirdə uşaqları şənləndirmək üçün aktyorlar bütün istedad və bacarıqlarını sərf edirdilər. Salona toplaşmış uşaqların çöhrələrində bu gözəl bayram şənliyini onlara bəxş edən Heydər Əliyev Fonduna, onun prezidenti Mehriban xanıma minnətdarlıq hissləri aydın sezilirdi. Həmin gün şənlik iştirakçıları arasında qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan uşaqlar, qayğıya gündəlik ehtiyac duyan, uşaq evlərində və xüsusi məktəblərdə təlim-tərbiyə alan balaca soydaşlarımız əksəriyyət təşkil edirdi.
Respublikamızın tanınmış estrada müğənniləri, məktəblilərin özfəaliyyət kollektivləri, rəqs qrupları, gənc istedadlar oynaq, şux mahnıları, rəqsləri ilə bayram şənliyini daha da rövnəqləndirirdilər. Rəqqaslara qoşulan, məharətlərini göstərən, özlərini möcüzələr aləmində hiss edən uşaqların sevinci hədsiz idi. Çünki tanınmış sənətçilərin, klounların, sehrbazların, cizgi filmləri personajlarının, nağıl qəhrəmanlarının bir-birindən maraqlı çıxışları məhz onlara ünvanlanmışdı.
Balacalar Mehriban xanımla xatirə şəkli çəkdirdilər.
Şənliyin sonunda hər bir uşağa Heydər Əliyev Fondunun Yeni il hədiyyələri təqdim olundu.
Yeni il şənliyi bu dəfə də uşaqların qəlbində silinməz xatirəyə çevrildi. Fondun Yeni il şənliklərində ümumilikdə 2 minədək uşaq və yeniyetmənin iştirakı nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın tövsiyəsi ilə müvafiq tədbirlər görülmüş, şənlikdə iştirak edən uşaqların “Buta” sarayına təhlükəsiz gəlib-getməsi üçün 12 rahat avtobus ayrılmışdır.

Heydar Aliyev Foundation arranges New Year celebrations for children at Buta Palace
29.12.2010Heydar Aliyev Foundation hold New Year celebrations at Buta Palace for children from children homes and boarding schools, martyr, refugee and IDP families, orphans, children deprived of parental care and distinguished in education.
Mehriban Aliyeva, Azerbaijan`s First Lady, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP, together with her daughters Leila and Arzu attended a festivity, talked to children and were photographed with them, December 29.
Film talking of participation of national leader Heydar Aliyev in different years in children’s celebrations on World Azerbaijanis Solidarity Day and New Year, the care by President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva to children was shown first.
Then, Santa Claus lighted the New Year Tree with a ‘magic pipe’.
In the party, actors did their best to cheer children whose faces reflected feeling of gratitude to Heydar Aliyev Foundation and its president Mrs Mehriban Aliyeva for presenting this wonderful festivity to them. Majority of participants was children from refugee and IDP families, living at children homes and boarding schools, needing daily care.
Kids were entertained by famous singers, amateur bands of schools, dancing groups, young talents, clowns and magicians.
Children and parents were delighted of a warm reception by employees of the Foundation.
Children expressed gratitude to President of Heydar Aliyev Foundation Mrs Mehriban Aliyeva for the care on behalf of children of Azerbaijan and were photographed with her.
Every kid was made a New Year present by Heydar Aliyev Foundation.
To assure safety of 2000 children attending the Foundation’s New Year parties, necessary measures have been taken upon recommendation by First Lady Mehriban Aliyeva, 12 buses allocated to take children to Buta Palace.