Mehriban Əliyeva Bakının Nizami rayonundakı 1 nömrəli uşaq evində olub
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva dekabrın 28-də Bakının Nizami rayonundakı 1 nömrəli uşaq evində tərbiyə alan uşaqlara baş çəkmişdir.
Uşaq evinin həyətində Mehriban xanımı böyük səmimiyyətlə qarşıladılar. Milli geyimli oğlan və qız hörmətli qonağa gül dəstələri təqdim etdilər.
Burada təşkil olunmuş şənlikdə uşaqlar Mehriban xanımın gəlişi şərəfinə şerlər söylədilər, mahnılar oxudular, bir-birindən gözəl milli rəqslər ifa etdilər. Ümummilli liderimizə həsr olunmuş "Heydər baba" şeri böyük maraqla qarşılandı.
Uşaqlar sevinclə bildirdilər ki, onlar bu il aprelin 23-də Türkiyədə beynəlxalq uşaq festivalında, Mehriban xanımın təşəbbüsü və dəstəyi ilə respublika uşaq evləri arasında keçirilmiş festival-müsabiqədə birinci yeri tutmuş, Qran-Pri mükafatı ilə təltif olunmuşlar.
Uşaqlar göndərdiyi bayram sovqatına görə də Mehriban xanıma təşəkkür etdilər.
Mehriban xanım Əliyeva balacaları Dünya azərbaycanlılarının həmrəylik günü və Yeni il bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik etdi. Sonra o, uşaq evində yaradılmış şəraitlə, balaca istedadların əl işləri ilə tanış oldu. Uşaq evinə Mehriban xanımın adından 13 ədəd müasir kompüter hədiyyə edildi.
Uşaq evinin direktoru Nərminə Zöhrabova bu diqqət və qayğıya, bayram günləri ərəfəsində balacalara baş çəkib onları sevindirdiyinə görə Mehriban xanıma dərin təşəkkürünü bildirərək, son bir il ərzində görülən işlər, uşaqların təhsili və asudə vaxtlarının səmərəli keçməsi üçün yaradılan şərait, respublika səviyyəsində təşkil olunan yarışlarda qazanılan uğurlar barədə məlumat verdi. Bildirildi ki, burada 105 kimsəsiz uşağın yüksək səviyyədə təlim-tərbiyəsi üçün Təhsil Nazirliyi və yerli icra hakimiyyəti tərəfindən hər cür kömək göstərilir.
Mehriban xanım Əliyeva məktəbdə yaradılmış şəraitdən razılığını vurğulayaraq, kimsəsiz uşaqların gələcəkdə cəmiyyətdə layiqli yerlərini tutmaları üçün dövlət tərəfindən bundan sonra da hər cür tədbirlərin görüləcəyini bildirdi. O, ana nəvazişindən məhrum olmuş körpələri bağrına basaraq, onlarla səmimi söhbət etdi və yadigar olaraq xatirə şəkli çəkdirdi.

Мехрибан Алиева побывала в детском доме номер 1 Низаминского района города Баку
28 декабря президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиева навестила детей, воспитывающихся в детском доме номер 1 в Низаминском районе Баку.
Мехрибан ханум с большим радушием встречали во дворе детского дома. Одетые в национальные костюмы девочка и мальчик преподнесли уважаемой гостье цветы.
На организованном здесь празднике в честь приезда Мехрибан ханум дети прочитали стихи, спели песни, исполнили прекрасные национальные танцы. С большим интересом было воспринято стихотворение "Гейдар баба", посвященное нашему общенациональному лидеру.
Дети с радостью сообщили, что на состоявшемся 23 апреля этого года в Турции международном детском фестивале, на фестивале-конкурсе, проведенном среди детских домов республики по инициативе и поддержке Мехрибан ханум, они заняли первые места, были удостоены премии Гран-при.
Дети поблагодарили Мехрибан ханум за присланные праздничные подарки.
Мехрибан ханум Алиева сердечно поздравила детей с Днем солидарности азербайджанцев мира и праздником Нового года. Затем она ознакомилась с созданными в детском доме условиями, прикладными работами юных талантов. От имени Мехрибан ханум детскому дому были подарены 13 современных компьютеров.
Директор детского дома Нармина Зохрабова, выразив Мехрибан ханум глубокую признательность за это внимание и заботу, за радость, которую она доставила детям своим посещением в канун праздников, проинформировала о проделанной за последний год работе, условиях, созданных для обучения детей и эффективного проведения их досуга, успехах, достигнутых на организованных на республиканском уровне состязаниях. Было отмечено, что Министерство образования и местная исполнительная власть оказывают всяческую помощь для организации здесь на высоком уровне учебы и воспитания 105 детей, лишенных попечения.
Выразив удовлетворение созданными в детском доме условиями, Мехрибан ханум Алиева подчеркнула, что государство и впредь будет осуществлять все меры, с тем, чтобы лишенные попечения дети заняли в будущем достойное место в обществе. Обняв лишенных материнской ласки детей, она тепло побеседовала с ними и сфотографировалась на память.