Bədii gimnastika üzrə XI Azərbaycan çempionatı başa çatıb
19.12.2004Dekabrın 19-da ABU Arena idman kompleksində bədii gimnastika üzrə XI Azərbaycan çempionatının yekun yarışları keçirilmişdir.
Yarışları Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyeva və Rusiya Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti xanım İrina Viner izləmişlər.
Üç gün davam edən çempionatda 36 idmançı iştirak etmişdir. Dekabrın 17-də və 18-də keçirilmiş çoxnövçülük üzrə yarışların qalibləri elan olunmuşdur. 1994-1996-çı il təvəllüdlü idmançılardan 1-ci yeri Ailita Xələfova, 2-ci yeri Kamilə Məmmədova, 3-cü yeri Leyla Nərimanidze tutmuşlar. 1992-1993-cü il təvəllüdlü gimnastlardan Ceyla Quliyeva 1-ci, Əzizə Səlimbəyova 2-ci, Nigar Mirzəyeva isə 3-cü yerlərin sahibi olmuşlar. 1990-1991-ci il təvəllüdlülər arasında 1-ci yerə Zeynəb Cavadlı, 2-ci yerə Kristina Pavlunina, 3-cü yerə Zülfiyyə Əliyeva çıxmışlar.
Dekabrın 19-da gimnastlar müxtəlif alətlərlə çıxış edərək qələbə uğrunda mübarizə aparmışlar. İplə çıxışlarda 1-ci yeri Zeynəb Cavadlı, 2-ci yeri Zülfiyyə Əliyeva, 3-cü yeri Leyla Şamilova tutmuşlar. Topla çıxışlarda 1-ci yerə Zülfiyyə Əliyeva, 2-ci yerə Leyla Şamilova, 3-cü yerə Zeynəb Cavadlı çıxmışdır.
Gürzlərlə çıxışlarda Zeynəb Cavadlı 1-ci, Kristina Pavlunina 2-ci, Zülfiyyə Əliyeva 3-cü olmuşlar. Lentlə çıxışlarda 1-ci yerə Kristina Pavlunina, 2-ci yerə Zeynəb Cavadlı, 3-cü yerə Zülfiyyə Əliyeva layiq görülmüşlər.
Yarışlar bitdikdən sonra gimnastların iştirakı ilə qalakonsert olmuşdur. Çoxsaylı tamaşaçılar və idman həvəskarları Azərbaycan yığmasının aparıcı idmançıları Dinara Gimatova və Anna Qurbanovanın çıxışlarını maraqla izləmişlər.
Daha sonra Azərbaycan Gimnastika Federasiyası adından tanınmış məşqçilərə, ilk ərzində ən yaxşı nəticələr göstərmiş idmançılara və gimnastika yarışlarını fəal işıqlandıran kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələrinə fəxri diplomlar təqdim olunmuşdur.

XI Azerbaijan Championship on Calisthenics finished
On December 19, final contests of XI Azerbaijan Championship on Calisthenics were held in ABU Arena Sport Complex.
President of Azerbaijan Gymnastics Federation Mrs. Mehriban Aliyeva and Vice-President of Russian Gymnastics Federation Mrs. Irina Viner watched the contests.
36 sportswomen partook in Championship lasted for 3 days. Winners of all-round competitions held on December 17 and 18 were announced. From sportswomen born in 1994-1996 first place was won by Ailita Khalafova, 2nd place by Kamila Mammadova and 3rd place by Leyla Nerimanzade. From gymnasts born in 1992-1993 Jeyla Guliyeva took the 1st place, Aziza Selimbeyova 2nd and Nigar Mirzayeva 3rd places. Among gymnasts born in 1990-1991 1st place was won by Zeynab Javadli, 2nd place by Christina Pavlunina, 3rd place by Zulfiyya Aliyeva.
On December 19 gymnasts fought for victory by performing with different instruments. In performances with rope 1st place was taken by Zeynab Javadli, 2nd place by Zulfiyya Aliyeva, 3rd place by Leyla Shamilova. In figures with ball 1st place was won by Zulfiyya Aliyeva, 2nd place by Leyla Shamilova, 3rd place by Zeynab Javadli.
In figures with clubs 1st place was won by Zeynab Javadli, 2nd by 2nd place by Christina Pavlunina, 3rd place by Zulfiyya Aliyeva. in performances with band 1st place was taken by Christina Pavlunina, 2nd place by Zeynab Javadi and 3rd place by Zulfiyya Aliyeva.
After competitions were over concert was held with participation of gymnasts. Numerous spectators and sport fans saw with interest performances of favorite sportswomen of Azerbaijani combined team Dinara Gimatova and Anna Gurbanova.
Then, on behalf of Azerbaijan Gymnastics Federation, Honored Diplomas were presented to famous coaches, sportswomen having shown best results and reps of mass media covering actively gymnastics contests.