Mehriban Əliyeva Romada Azərbaycanın müstəqilliyinin 20-ci ildönümünə həsr olunmuş təntənəli mərasimdə iştirak edib
02.12.2011Dekabrın 2-də Romada Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və ölkəmizin İtaliyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə baş tutan mərasimdə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak etmişlər.
Mərasimdən əvvəl Mehriban xanım Əliyeva İtaliyanın Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi xanım Marta Dassu ilə görüşdü.
Azərbaycanın birinci xanımı ölkəmizin dövlət müstəqilliyinin bərpasının 20-ci ildönümünün İtaliyanın paytaxtında keçirilməsindən məmnunluğunu bildirdi. Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan ilə İtaliya arasında əlaqələrin yüksək sürətlə inkişaf etməsinin təsadüfi olmadığını diqqətə çatdırdı. Məqsədinin Azərbaycanın mədəni irsini dünyada tanıtmaq olduğunu vurğulayan Heydər Əliyev Fondunun prezidenti bu görüşün əlaqələrin inkişafına yeni təkan verəcəyini söylədi.
İtaliyanın Prezidenti Ciorcio Napolitano ilə görüşünü xatırlayan Mehriban xanım Əliyeva bir sıra vacib məsələlərin müzakirə edildiyini, Azərbaycan ilə İtaliyanı sıx dostluq münasibətlərinin birləşdirdiyini və əlaqələrin daha da genişlənəcəyini diqqətə çatdırdı.
Xanım Marta Dassu yeni təyin olunduğu vəzifəsində ilk görüşünü məhz Azərbaycanın birinci xanımı ilə keçirdiyindən məmnunluğunu dilə gətirdi. “Mən hesab edirəm ki, Azərbaycan hər bir sahədə İtaliya ilə yaxın münasibətdə olmalıdır”, - deyən dövlət katibi bu əlaqələrin xüsusən iqtisadi və mədəni sahələrdə genişlənməsinin zəruriliyini önə çəkdi.
Xanım Marta Dassu Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın tərcümeyi-halı ilə tanış olduğunu diqqətə çatdırdı, onun rəhbərliyi altında Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi layihələrin əhəmiyyətini vurğuladı.
Görüşdən sonra Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Marta Dassu milli xalçalarımızın sərgisinə baxdılar. Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin zəngin ənənələrini əks etdirən xalçalar sərgiyə baxanlarda heyranlıq doğurdu. Sərgidə yer alan Qarabağ xalçaçılıq məktəbinin nümunələri bu ərazinin əzəli Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha sübut etdi. Böyük tarixi inkişaf yolu keçən Azərbaycan xalçaçılıq sənəti bu gün özünün qayğıkeş hamisi olan Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi layihələrlə dünyada tanınır, yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyur.
Qədim misgərlik nümunələrinin və milli musiqi alətlərinin sərgiləndiyi guşə isə Azərbaycanın incəsənətini, mədəniyyətini nümayiş etdirməklə yanaşı, onun qədim tarixinin və ənənələrinin əyani göstəricisi oldu. Bu ənənələr bu gün də qorunub saxlanılmaqdadır.
Bakıda keçirilən “Qız qalası” Beynəlxalq incəsənət festivallarının iştirakçıları tərəfindən yaradılan əsərlər qonaqlar tərəfindən maraqla qarşılandı. İyirmi əsərin nümayiş olunduğu bu sərgidə dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan rəssamlar Bakının rəmzi sayılan Qız qalasının timsalında hiss və duyğularını auditoriyaya çatdırırlar.
Sərgi çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun nəşr etdirdiyi və Azərbaycan tarixinin, mədəniyyətinin müxtəlif istiqamətlərini əks etdirən kitab və bukletlərlə yanaşı, “Azərbaycan” nəşrinin italyan dilində təqdimatı oldu. Ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, paytaxtı da daxil olmaqla regionları haqqında ətraflı məlumatın toplandığı nəşrdəki 1000-dən çox fotoşəkil sərgiyə gələnlərdə böyük maraq oyatdı.
Mərasimdə çıxış edən İtaliyanın Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Marta Dassu Azərbaycan üçün çox əhəmiyyətli bir yubileyə həsr olunmuş tədbirdə iştirakından şərəf duyduğunu söylədi. O, Mehriban xanım Əliyevanı Azərbaycan mədəni irsinin dünyada təbliği işinə verdiyi töhfələri təqdir etdiyini bildirdi.
Azərbaycanın birinci xanımı mərasimdə çıxış etdi.
Mərasimin rəsmi açılışından sonra Xalq Artisti Teymur Göyçayevin dirijorluğu ilə Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət kamera orkestri, İsfar Sarabski və “Natiq ritm qrupu” maraqlı konsert proqramı ilə çıxış etdilər.
Birinci xanım Mehriban Əliyevanın və onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə keçirilən bu möhtəşəm gecədə Azərbaycan öz gözəlliyi və mədəni zənginliyi ilə İtaliya tamaşaçısının ürəyinə yol tapdı.

Mehriban Aliyeva attended the solemn ceremony devoted to the 20th anniversary of restoration of Azerbaijan`s independence in Rome
02.12.2011A solemn ceremony dedicated to the 20th anniversary of restoration by the Republic of Azerbaijan of its independence was held in Rome, December 2.
Azerbaijan`s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice President of the Foundation Leyla Aliyeva attended the event initiated by the Heydar Aliyev Foundation due to support of Azerbaijan`s Embassy to Italy.
Before the ceremony, Mrs. Mehriban Aliyeva met with Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs of Italy Mrs. Marta Dassu.
Azerbaijan`s First Lady expressed satisfaction with the fact that Rome hosts a ceremony to mark the 20th anniversary of the restoration of her country’s state independence. Mrs. Aliyeva praised the rapidly developing relationship between Azerbaijan and Italy. The First Lady noted her purpose is to popularize Azerbaijan`s cultural heritage across the world. She also added such meetings will give impetus to development of relations.
Mrs. Aliyeva recalled her meeting with Italy`s President Giorgio Napolitano, saying they discussed some important issues. She also pointed out Azerbaijan and Italy were bound by close friendly relationship. M.Aliyeva also added bilateral relations will expand even more.
Mrs. Marta Dassu expressed satisfaction with the fact that in her new post she held her first meeting with Azerbaijan`s First Lady. She said Azerbaijan and Italy should have close relations in all spheres. Mrs. Dassu also underscored the necessity of expansion of economic and cultural cooperation between the two countries.
She said she is aware of Mrs Mehriban Aliyeva’s biography and underlined the importance of the projects being implemented by the Heydar Aliyev Foundation.
Following the meeting, Mehriban Aliyeva and Marta Dassu viewed an exhibition of Azerbaijani national carpets. The exhibition of unique Azerbaijani carpets, particularly those from Garabagh, the historical land of Azerbaijan, left a deep impression on visitors. The carpet-weaving school is rapidly developing in Azerbaijan. Heydar Aliyev Foundation, the greatest protector of the Azerbaijani culture, implements projects to contribute to this development.
The exhibition featured ancient works of coppersmith and musical instruments as well.
The visitors also viewed 20 works presented in the Maiden Tower Festival, held for the second consecutive year, and reflecting the impressions of artists from different countries on Maiden Tower, the symbol of Baku.
The exhibition also saw presentation of Italian version of publication “Azerbaijan”, books and booklets featuring Azerbaijani history and culture published by the Heydar Aliyev Foundation. The publication includes over 1000 pictures providing detailed information on Azerbaijan`s history, culture, traditions, ethnographic characteristics and present day.
Then the solemn ceremony started.
Addressing the ceremony, Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs of Italy Mrs. Marta Dassu expressed honor for participating in the event dedicated to an anniversary very important for Azerbaijan and highly valued the contributions Mrs. Mehriban Aliyeva gives to the promotion of Azerbaijani culture in the globe.
The First Lady of Azerbaijan made a speech in the ceremony.
Later on, the Gara Garayev Azerbaijan State Chamber Orchestra conducted by People’s Artist Teymur Goychayev, Isfar Sarabsky and “Natig ritm grupu” presented a concert.
After the concert, the participants tasted the patterns of the Azerbaijani cuisine.
Azerbaijan’s beauty and rich culture left deep impressions on Italians in the event held on the initiative of First Lady Mehriban Aliyeva and Heydar Aliyev Foundation she heads.