Mehriban Əliyeva Vatikanda Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasına həsr olunmuş təntənəli mərasimdə iştirak edib
Noyabrın 29-da Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və Azərbaycanın Vatikandakı səfirliyinin dəstəyi ilə Vatikanda Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümünə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilmişdir.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti  Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak etmişdir.
Mərasimdən əvvəl Azərbaycanın birinci xanımı Vatikanın mədəniyyət naziri, kardinal Can-Franko Ravazi ilə görüşdü.
Vatikanın mədəniyyət naziri bu görüşü Azərbaycana səfərinin davamı adlandırdı, Heydər Əliyev Fondu ilə tanışlığını xatırladı. Kardinal Azərbaycanın Vatikandakı Apostol kitabxanasında həyata keçirdiyi layihənin əhəmiyyətini vurğulayaraq dedi ki, bu zəhmətli iş nəticəsində Azərbaycan haqqında 42 manuskriptdən 15-i bərpa olunmuşdur.
Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan ilə Vatikan arasında formalaşmış sıx əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə etdi. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti həyata keçirilmiş birgə layihələrdə Vatikanın rolunu yüksək qiymətləndirdi və bu münasibətlərin gələcəkdə daha da genişlənəcəyinə əminliyini bildirdi.
Görüşdən sonra Azərbaycanın birinci xanımı və Vatikanın mədəniyyət naziri qədim və müasir Bakının, habelə mədəniyyət abidələrinin əks olunduğu fotolara və videoçarxlara baxdılar, sərgilərlə tanış oldular. Qədim misgərlik nümunələrinin, musiqi alətlərinin də nümayiş olunduğu sərgi, Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin əyani sübutu kimi böyük maraq doğurdu.
Azərbaycan xalçaçılıq məktəblərinin misilsiz incilərinin nümayiş olunduğu sərgidə isə kardinala burada toplanmış əsərlər barədə məlumat verildi. Azərbaycan xalçaçılıq sənəti nümunələrinin, həmçinin Qarabağ xalçalarının nümayiş olunduğu sərgi də qonaqlarda zəngin təəssürat yaratdı.
Qonaqlar digər bir sərgi ilə - iki ildir ki, keçirilən “Qız qalası” festivalında təqdim edilən əsərlərlə də tanış oldular. Bu əsərlərdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan rəssamların Bakının rəmzi sayılan Qız qalası ilə bağlı düşüncə və duyğuları təcəssüm tapmışdır. Əsərlərin arasında italyan rəssamı Alberto Lorronun “Qız qalası” da maraqla qarşılandı.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əlyazmalar İnstitutunun fondunda saxlanılan və sərgidə nümayiş etdirilən üç əlyazma da böyük marağa səbəb oldu. Məlumat verildi ki, bu əlyazmalar UNESCO-nun “Dünya Yaddaşı” Proqramına daxil edilmişdir.
Sərgi çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun müxtəlif layihələrini özündə əks etdirən kitab, buklet və digər nəşrlərlə yanaşı, “Azərbaycan” nəşrinin italyan dilində versiyasının da təqdimatı oldu. Ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, paytaxtı da daxil olmaqla regionları haqqında ətraflı məlumatın toplandığı nəşrdə 1000-dən çox fotoşəkil sərgiyə gələnlərdə böyük maraq oyatdı.
Sərgilərlə tanışlıqdan sonra təntənəli mərasim keçirildi. Aparıcı tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək vurğuladı ki, bu mərasim italiyalıların Azərbaycan haqqında daha çox məlumat əldə etmələri üçün gözəl fürsətdir. Mərasim iştirakçıları burada Azərbaycanın mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanış oldular.
Azərbaycanın Qərb ilə, xüsusən də İtaliya ilə sıx əlaqələr qurduğunu vurğulayan aparıcı bildirdi ki, Bakının qərbində yerləşən Qobustandakı qayalar üzərində Roma imperiyasının dövründən qalan yazılar vardır. Məşhur səyyah Marko Polo Azərbaycan ərazisindən keçərək bu ölkədə toxunan xalçaları İtaliyaya gətirmiş və bu sənət incilərinin daha da məşhurlaşmasında mühüm rol oynamışdır.Bundan əlavə, Bakıda sənayeləşmə dövrü başlayanda bu şəhərdə italyan memarlığı əsasında bir çox binalar ucaldılmışdır.
Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etməsinin 20-ci ildönümü ilə bağlı Avropanın paytaxt şəhərlərində silsilə tədbirlərin keçirildiyini vurğulayan aparıcı qeyd etdi ki, indi növbə müqəddəs taxt-tacındır. Bu tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunmasına görə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya minnətdarıq.
Mərasimdə çıxış edən Vatikanın mədəniyyət naziri Can-Franko RAVAZİ Azərbaycanı mədəniyyətlərarası dialoqa böyük önəm verən ölkə adlandırdı. Kardinal vurğuladı ki, Azərbaycandakı katolik icmasının üzvləri sayca az olsalar da, onlar üçün yüksək şərait yaradılmışdır. Azərbaycanda sözün əsl mənasında tolerantlıq hökm sürür. Bütün bunların Bakıya səfəri zamanı canlı şahidi olduğunu deyən kardinal Ravazi Azərbaycana böyük hörmət bəslədiyini də diqqətə çatdırdı.
Bakının çox gözəl şəhər olduğunu, burada genişmiqyaslı inkişafın getdiyini qeyd edən kardinal dedi ki, müqəddəs taxt-tac Azərbaycan ilə sıx əməkdaşlıq edir. Biz 42 əlyazmanın bərpası ilə bağlı layihənin həyata keçirilməsi ideyasını irəli sürdük və hazırda bu layihə icra olunur. Söhbət əlbəttə ki, müqəddəs taxt-tacda saxlanılan və Azərbaycana aid əlyazmalardan gedir.
Can-Franko Ravazi Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan arasında yaranan əməkdaşlığın faydalı olduğunu diqqətə çatdırdı. O, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın ölkəmizin mədəniyyətinin təbliğindəki xidmətini yüksək qiymətləndirdi.
Sonra Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva çıxış etdi.
Sonra Xalq Artisti Teymur Göyçayevin dirijorluğu ilə Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin ifasında Azərbaycan və dünya musiqisindən seçmələr dinlənildi.
Konsertdən sonra qonaqlara zəngin Azərbaycan mətbəxinin nümunələri təqdim olundu. Mərasim iştirakçıların yaddaşında silinməz izlər buraxdı.

Mehriban Aliyeva attended the solemn ceremony dedicated to the restoration of Azerbaijan’s state independence in Vatican
First Lady of Azerbaijan, President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
Prior to the ceremony, Mrs. Aliyeva met with President of the Pontifical Council for Culture Cardinal Gianfranco Ravasi.
Recalling his visit to Azerbaijan and acquaintance with Heydar Aliyev Foundation, Mr. Ravasi highlighted the importance of the project realized by Azerbaijan in the Vatican Apostolic Library. The project allowed restoring 15 out of 42 manuscripts on Azerbaijan.
The First Lady of Azerbaijan hailed close cooperation between Azerbaijan and Vatican. She praised Vatican`s role in the joint projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation and expressed confidence on further expansion of these ties.
The sides exchanged keepsakes.
Following the meeting, Azerbaijan`s First Lady and President of the Pontifical Council for Culture familiarized themselves with the exhibition featuring photos and videos of Baku`s ancient and current look, cultural monuments, Azerbaijan`s rich cultural heritage. The exhibition featured ancient works of coppersmith, musical instruments as well.
The Cardinal was provided with detailed information about unique samples of Azerbaijani carpets that were on display in the exhibition. The exhibition of unique Azerbaijani carpets, particularly those from Garabagh, left a rich impression on visitors.
The visitors also viewed works presented in the Maiden Tower Festival, held for the second consecutive year, and reflecting the impressions of artists from different countries on Maiden Tower, the symbol of Baku. The work titled “Maiden Tower” by Italian artist Alberto Lorro caused great interest among the visitors.
Mrs. Mehriban Aliyeva also viewed manuscripts in the Apostolic Library restored involving Azerbaijani scholars as well.
A solemn ceremony followed later. The host of the ceremony stressed that Italy has got a chance to discover the country that it did not know so well before. Noting the high-level relations between Azerbaijan and Vatican, the host said such a solemn ceremony held by the Heydar Aliyev Foundation is arranged in Italy for the first time.
In his address to the ceremony, President of the Pontifical Council for Culture of Vatican Cardinal Gianfranco RAVASI described Azerbaijan as a country, which attaches great importance to intercultural dialogue. The Cardinal noted that a small Catholic community in Azerbaijan has been provided with good conditions. He said there is a true tolerance in Azerbaijan and expressed his deep respect for Azerbaijan.
Mrs. Mehriban ALIYEVA greeted the participants and conveyed them best regards noting it was gratifying that one of the events marking the 20th anniversary of Azerbaijan’s independence is held in Vatican.
Talking about achievements Azerbaijan has made over the last 20 years, the First Lady briefed the guests of the ceremony on the Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict. M.Aliyeva noted that this conflict has uprooted over 1 million Azerbaijanis from their lands and historical and cultural monuments in Garabagh have been completely destroyed as a result. Despite this, Azerbaijan stands for peaceful resolution of the conflict based on international law.
Stressing the growing economic and political influence of Azerbaijan, Mrs. Aliyeva said Azerbaijan is the active initiator and participant of all large projects implemented in the region. “Despite all these difficulties, Azerbaijan has proved its place on a world map as a fast developing state. Azerbaijan accounts for 75% of economy of South Caucasus and participates and also initiates large-scale projects in the region and social problems are addressed in a consistent manner in the country. Suffice it to say that the poverty rate has dropped from 49% to 9% over the last eight years, over 900,000 jobs have been created and over 2,000 new schools have been built and renovated. The stable development of our economy allows us to pursue truly independent policy and today Azerbaijan is deeply involved in global processes aimed at preserving international peace and stability. Azerbaijan is seen as a strategic partner by leading countries of the world.”
The President of Heydar Aliyev Foundation also recalled the visit of Pope John Paul II to Azerbaijan in 2002.
Later on, the Gara Garayev Azerbaijan State Chamber Orchestra conducted by People’s Artist Teymur Goychayev played selected pieces of Azerbaijani and world music.