Mehriban Əliyeva Vatikanda Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasına həsr olunmuş təntənəli mərasimdə iştirak edib
Noyabrın 29-da Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və Azərbaycanın Vatikandakı səfirliyinin dəstəyi ilə Vatikanda Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümünə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilmişdir.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti  Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak etmişdir.
Mərasimdən əvvəl Azərbaycanın birinci xanımı Vatikanın mədəniyyət naziri, kardinal Can-Franko Ravazi ilə görüşdü.
Vatikanın mədəniyyət naziri bu görüşü Azərbaycana səfərinin davamı adlandırdı, Heydər Əliyev Fondu ilə tanışlığını xatırladı. Kardinal Azərbaycanın Vatikandakı Apostol kitabxanasında həyata keçirdiyi layihənin əhəmiyyətini vurğulayaraq dedi ki, bu zəhmətli iş nəticəsində Azərbaycan haqqında 42 manuskriptdən 15-i bərpa olunmuşdur.
Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan ilə Vatikan arasında formalaşmış sıx əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə etdi. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti həyata keçirilmiş birgə layihələrdə Vatikanın rolunu yüksək qiymətləndirdi və bu münasibətlərin gələcəkdə daha da genişlənəcəyinə əminliyini bildirdi.
Görüşdən sonra Azərbaycanın birinci xanımı və Vatikanın mədəniyyət naziri qədim və müasir Bakının, habelə mədəniyyət abidələrinin əks olunduğu fotolara və videoçarxlara baxdılar, sərgilərlə tanış oldular. Qədim misgərlik nümunələrinin, musiqi alətlərinin də nümayiş olunduğu sərgi, Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin əyani sübutu kimi böyük maraq doğurdu.
Azərbaycan xalçaçılıq məktəblərinin misilsiz incilərinin nümayiş olunduğu sərgidə isə kardinala burada toplanmış əsərlər barədə məlumat verildi. Azərbaycan xalçaçılıq sənəti nümunələrinin, həmçinin Qarabağ xalçalarının nümayiş olunduğu sərgi də qonaqlarda zəngin təəssürat yaratdı.
Qonaqlar digər bir sərgi ilə - iki ildir ki, keçirilən “Qız qalası” festivalında təqdim edilən əsərlərlə də tanış oldular. Bu əsərlərdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan rəssamların Bakının rəmzi sayılan Qız qalası ilə bağlı düşüncə və duyğuları təcəssüm tapmışdır. Əsərlərin arasında italyan rəssamı Alberto Lorronun “Qız qalası” da maraqla qarşılandı.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əlyazmalar İnstitutunun fondunda saxlanılan və sərgidə nümayiş etdirilən üç əlyazma da böyük marağa səbəb oldu. Məlumat verildi ki, bu əlyazmalar UNESCO-nun “Dünya Yaddaşı” Proqramına daxil edilmişdir.
Sərgi çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun müxtəlif layihələrini özündə əks etdirən kitab, buklet və digər nəşrlərlə yanaşı, “Azərbaycan” nəşrinin italyan dilində versiyasının da təqdimatı oldu. Ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, paytaxtı da daxil olmaqla regionları haqqında ətraflı məlumatın toplandığı nəşrdə 1000-dən çox fotoşəkil sərgiyə gələnlərdə böyük maraq oyatdı.
Sərgilərlə tanışlıqdan sonra təntənəli mərasim keçirildi. Aparıcı tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək vurğuladı ki, bu mərasim italiyalıların Azərbaycan haqqında daha çox məlumat əldə etmələri üçün gözəl fürsətdir. Mərasim iştirakçıları burada Azərbaycanın mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanış oldular.
Azərbaycanın Qərb ilə, xüsusən də İtaliya ilə sıx əlaqələr qurduğunu vurğulayan aparıcı bildirdi ki, Bakının qərbində yerləşən Qobustandakı qayalar üzərində Roma imperiyasının dövründən qalan yazılar vardır. Məşhur səyyah Marko Polo Azərbaycan ərazisindən keçərək bu ölkədə toxunan xalçaları İtaliyaya gətirmiş və bu sənət incilərinin daha da məşhurlaşmasında mühüm rol oynamışdır.Bundan əlavə, Bakıda sənayeləşmə dövrü başlayanda bu şəhərdə italyan memarlığı əsasında bir çox binalar ucaldılmışdır.
Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etməsinin 20-ci ildönümü ilə bağlı Avropanın paytaxt şəhərlərində silsilə tədbirlərin keçirildiyini vurğulayan aparıcı qeyd etdi ki, indi növbə müqəddəs taxt-tacındır. Bu tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunmasına görə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya minnətdarıq.
Mərasimdə çıxış edən Vatikanın mədəniyyət naziri Can-Franko RAVAZİ Azərbaycanı mədəniyyətlərarası dialoqa böyük önəm verən ölkə adlandırdı. Kardinal vurğuladı ki, Azərbaycandakı katolik icmasının üzvləri sayca az olsalar da, onlar üçün yüksək şərait yaradılmışdır. Azərbaycanda sözün əsl mənasında tolerantlıq hökm sürür. Bütün bunların Bakıya səfəri zamanı canlı şahidi olduğunu deyən kardinal Ravazi Azərbaycana böyük hörmət bəslədiyini də diqqətə çatdırdı.
Bakının çox gözəl şəhər olduğunu, burada genişmiqyaslı inkişafın getdiyini qeyd edən kardinal dedi ki, müqəddəs taxt-tac Azərbaycan ilə sıx əməkdaşlıq edir. Biz 42 əlyazmanın bərpası ilə bağlı layihənin həyata keçirilməsi ideyasını irəli sürdük və hazırda bu layihə icra olunur. Söhbət əlbəttə ki, müqəddəs taxt-tacda saxlanılan və Azərbaycana aid əlyazmalardan gedir.
Can-Franko Ravazi Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan arasında yaranan əməkdaşlığın faydalı olduğunu diqqətə çatdırdı. O, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın ölkəmizin mədəniyyətinin təbliğindəki xidmətini yüksək qiymətləndirdi.
Sonra Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva çıxış etdi.
Sonra Xalq Artisti Teymur Göyçayevin dirijorluğu ilə Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin ifasında Azərbaycan və dünya musiqisindən seçmələr dinlənildi.
Konsertdən sonra qonaqlara zəngin Azərbaycan mətbəxinin nümunələri təqdim olundu. Mərasim iştirakçıların yaddaşında silinməz izlər buraxdı.

Мехрибан Алиева приняла участие в церемонии, посвященной восстановлению государственной независимости Азербайджана в Ватикане
Перед началом церемонии первая леди Азербайджана встретилась с министром культуры Ватикана кардиналом Джанфранко Равази.
Министр культуры Ватикана назвал эту встречу продолжением своего визита в Азербайджан, вспомнил о посещении Фонда Гейдара Алиева. Подчеркнув значение проекта, осуществленного Азербайджаном в Апостольской библиотеке Ватикана, кардинал сказал, что благодаря этому кропотливому труду были восстановлены 15 из 42 манускриптов об Азербайджане.
Мехрибан ханум Алиева выразила удовлетворение сформировавшимся тесным сотрудничеством между Азербайджаном и Ватиканом. Президент Фонда Гейдара Алиева высоко оценила роль Ватикана в реализованных совместных проектах и выразила уверенность в дальнейшем расширении отношений в будущем.
В заключение состоялся обмен подарками.
По окончании встречи первая леди Азербайджана и министр культуры Ватикана посмотрели фотоснимки и видеоролики, отражающие древний и современный Баку, памятники культуры нашей страны, ознакомились с выставками.
Большой интерес вызвала выставка, на которой демонстрировались старинные медные изделия и музыкальные инструменты, как наглядное свидетельство богатого культурного наследия Азербайджана.
На выставке бесценных шедевров азербайджанской школы ковроткачества кардинал был проинформирован о представленных работах. Выставка, на которой демонстрировались образцы азербайджанского коврового искусства, в том числе карабахские ковры, также произвела на гостей огромное впечатление.
Гости ознакомились и с выставкой работ, которые были представлены на проводимом уже второй год фестивале «Девичья башня». В этих произведениях нашли свое воплощение мысли и чувства художников из различных стран мира, связанные с символом Баку - Девичьей башней. В числе других работ с интересом было встречено и произведение итальянского художника Альберто Лорро «Девичья башня».
Большой интерес вызвали также представленные на выставке три рукописи, которые хранятся в фонде Института рукописей Национальной Академии Наук Азербайджана. Было сообщено, что эти рукописи включены в Программу ЮНЕСКО «Всемирная память».
В рамках выставки, наряду с книгой, буклетом и другими изданиями, отражающими различные проекты Фонда Гейдара Алиева, состоялась также презентация версии издания «Азербайджан» на итальянском языке. Более тысячи фотоснимков, вошедших в издание, где собрана подробная информация об истории, культуре, столице и регионах нашей страны, вызвали у посетителей выставки большой интерес.
После знакомства с выставками состоялась торжественная церемония. Отметив значение мероприятия, ведущий подчеркнул: «Эта церемония является прекрасной возможностью для того, чтобы итальянцы получили больше информации об Азербайджане. Здесь участники церемонии познакомились с образцами азербайджанской культуры».
Отметив, что Азербайджан наладил тесные связи с Западом, в частности с Италией, ведущий отметил, что на скалах в Гобустане, расположенном к западу от Баку, имеются письмена времен Римской империи. Известный путешественник Марко Поло, проехавший через территорию Азербайджана, привез в Италию сотканные в этой стране ковры и сыграл важную роль в прославлении этих шедевров искусства. Кроме того, когда в Баку начался период индустриализации, в этом городе было возведено много зданий в стиле итальянской архитектуры.
Отметив, что в европейских столицах проводятся мероприятия, посвященные 20-й годовщине восстановления независимости Азербайджана, ведущий сказал: «Сейчас настал черед Святого Престола. Мы благодарны первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой за высокий уровень организации этого мероприятия».
Выступивший на церемонии министр культуры Ватикана Джанфранко РАВАЗИ назвал Азербайджан страной, которая придает большое значение межкультурному диалогу. Кардинал подчеркнул, что, хотя численность католической общины Азербайджана не так уж велика, но для нее созданы все условия. В Азербайджане, в подлинном смысле слова, царит толерантность. Отметив, что он увидел все это воочию в ходе своего визита в Баку, кардинал Равази также сказал, что питает к Азербайджану большое уважение.
Отметив, что Баку – очень красивый город, где идет широкомасштабное развитие, кардинал сказал: «Святой Престол тесно сотрудничает с Азербайджаном. Мы выдвинули идею осуществления проекта по восстановлению 42 рукописей, который в настоящее время реализуется. Речь, конечно же, идет о хранящихся в Святом Престоле рукописях, касающихся Азербайджана».
Джанфранко Равази отметил, что между Фондом Гейдара Алиева и Ватиканом установилось плодотворное сотрудничество. Он высоко оценил заслуги первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой в пропаганде культуры своей страны.
Затем выступила первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева.
Затем в исполнении Азербайджанского государственного камерного оркестра имени Кара Караева под управлением народного артиста Теймура Гейчаева прозвучали избранные сочинения азербайджанских и зарубежных композиторов.
По окончании концерта гостям были предложены блюда богатой азербайджанской кухни. Церемония оставила в памяти ее участников неизгладимый след.