Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda “XXI əsr: ümidlər və çağırışlar” devizi ilə keçirilən Beynəlxalq Humanitar Forumun açılış mərasimində iştirak ediblər
Oktyabrın 10-da Bakıda, “Gülüstan” sarayında “XXI əsr: ümidlər və çağırışlar” devizi ilə Beynəlxalq Humanitar Forum öz işinə başlamışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Forumun açılış mərasimində və birinci plenar iclasında iştirak etmişlər.
Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu ən geniş humanitar əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə edildiyi nüfuzlu bir məkandır. Mədəniyyətlər, sivilizasiyalar və konfessiyalar arasında zəngin əməkdaşlıq ənənələri olan Azərbaycan bu formatda tədbirlərin keçirilməsi üçün ideal yerdir. Forumun keçirilməsi haqqında qərar 2010-cu ilin yanvarında Bakıda keçirilən Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Birinci Azərbaycan-Rusiya Forumunda qəbul edilmişdir.
Forumun işində 20-dən çox ölkənin və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, o cümlədən mədəniyyət və incəsənət xadimləri, aparıcı kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbərləri, ictimai xadimlər iştirak edirlər.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of the International Humanitarian Forum on “XXI century: hopes and challenges” in Baku
The International Humanitarian Forum on “XXI century: hopes and challenges” started at “Gulustan” Palace, in Baku, October 10.
President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony and the first plenary meeting of the Forum.
The Baku International Humanitarian Forum is an influential place where vast humanitarian cooperation issues are discussed. With rich traditions on cooperation between cultures, civilizations and confessions, Azerbaijan is an ideal place to hold events of this format.  An agreement on providing the Forum was accepted at the first Azerbaijani-Russian Forum on Humanitarian Cooperation held in Baku in January 2010.
Members of more than 20 states and international organizations including men  of culture and art, leaders of leading mass media and public figures took part in the Forum.