Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda “XXI əsr: ümidlər və çağırışlar” devizi ilə keçirilən Beynəlxalq Humanitar Forumun açılış mərasimində iştirak ediblər
Oktyabrın 10-da Bakıda, “Gülüstan” sarayında “XXI əsr: ümidlər və çağırışlar” devizi ilə Beynəlxalq Humanitar Forum öz işinə başlamışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Forumun açılış mərasimində və birinci plenar iclasında iştirak etmişlər.
Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu ən geniş humanitar əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə edildiyi nüfuzlu bir məkandır. Mədəniyyətlər, sivilizasiyalar və konfessiyalar arasında zəngin əməkdaşlıq ənənələri olan Azərbaycan bu formatda tədbirlərin keçirilməsi üçün ideal yerdir. Forumun keçirilməsi haqqında qərar 2010-cu ilin yanvarında Bakıda keçirilən Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Birinci Azərbaycan-Rusiya Forumunda qəbul edilmişdir.
Forumun işində 20-dən çox ölkənin və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, o cümlədən mədəniyyət və incəsənət xadimləri, aparıcı kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbərləri, ictimai xadimlər iştirak edirlər.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии открытия Международного гуманитарного форума под девизом «XXI век: надежды и вызовы» в Баку
10.10.201110 октября в Баку, во дворце «Гюлистан» начал работу Международный гуманитарный форум под девизом «XXI век: надежды и вызовы».
В церемонии открытия и первом пленарном заседании форума приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева.
Бакинский Международный гуманитарный форум является авторитетной площадкой, где обсуждаются вопросы самого широкого гуманитарного сотрудничества. Решение о проведении форума было принято на состоявшемся в январе 2010 года в Баку Первом азербайджано-российском форуме по гуманитарному сотрудничеству.
В работе форума принимают участие представители более 20 стран и влиятельных международных организаций, в том числе деятели культуры и искусства, руководители ведущих средств массовой информации, общественные деятели.