Mehriban Əliyeva Berlindəki “Berlin-Baku-Galeri” sərgi salonunda və Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyində olub
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Almaniyaya səfəri çərçivəsində sentyabrın 30-da Berlindəki “Berlin-Baku-Galeri” sərgi salonunda olmuşdur.
Bakıdakı “Qız qalası” rəsm qalereyasının direktoru Emin Məmmədov  “Berlin-Baku-Galeri” sərgi salonunun fəaliyyəti barədə Mehriban xanım Əliyevaya məlumat verdi.
Azərbaycanın birinci xanımı “Berlin-Baku-Galeri” salonunun rəhbəri, tanınmış rəssam İbrahim Əhrari ilə görüşdü.
Məlumat verildi ki, 2007-ci ildən fəaliyyət göstərən bu qalereya Bakıdakı “Qız qalası” rəsm qalereyasının Berlindəki filialıdır. İndiyədək burada 62 Azərbaycan, 46 alman rəssamının sərgisi keçirilmişdir. Açılışından bəri qalereyada 43 sərgi, bu ilin ötən dövründə isə 12 sərgi təşkil olunmuşdur. Hazırda qalereyada alman rəssamı İnqa Şmitin və Azərbaycan rəssamı Əli İbadullayevin rəsm əsərləri sərgilənir. Bu qalereya, həmçinin Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonra Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinə gəldi.
Səfir Pərviz Şahbazov Azərbaycanın Almaniyadakı diplomatik nümayəndəliyinin fəaliyyəti barədə Mehriban xanım Əliyevaya məlumat verdi. Qeyd olundu ki, səfirliyin yerləşdiyi binada əməkdaşların fəaliyyəti üçün bütün şərait yaradılmışdır.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti burada Azərbaycanın Əməkdar Rəssamı, Almaniyada yaşayan soydaşımız Əşrəf Heybətov ilə görüşdü. Rəssam Azərbaycanın birinci xanımının portretini və “Azərbaycan – Şərq dünyası” adlı qrafik əsərlərinin albomunu Mehriban xanım Əliyevaya təqdim etdi.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva səfirlikdə Almaniyanın Humbolt Universitetinin Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri professor Yeva Mariya Aux ilə görüşdü.
Yeva Mariya Aux 2010-cu ildə açılan kafedranın fəaliyyəti barədə Mehriban xanım Əliyevaya məlumat verdi.
Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan tarixini tədris edən kafedranın fəaliyyətinə dəstək verdiyini bildirdi və uğurlar arzuladı.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin əməkdaşları ilə görüşən Mehriban xanım Əliyeva onlara işlərində uğurlar arzuladı.

Мехрибан Алиева побывала в выставочном зале «Berlin-Baku-Gallery» в Берлине и посольстве Азербайджана в Германии
30.09.201130 сентября первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева в рамках визита в Германию посетила выставочный зал «Berlin-Baku-Gallery» в Берлине.
Директор художественной галереи «Гыз галасы» в Баку Эмин Мамедов проинформировал Мехрибан ханум Алиеву о деятельности выставочного зала «Berlin-Baku-Gallery».
Первая леди Азербайджана встретилась с руководителем выставочного зала «Berlin-Baku-Gallery», известным художником Ибрагимом Эхрари.
Было сообщено, что действующая с 2007 года галерея является филиалом бакинской художественной галереи «Гыз галасы» в Берлине. К этому времени здесь были проведены выставки 62 азербайджанских и 46 немецких художников. Со времени открытия в галерее были организованы 43, а за прошедший период этого года – 12 выставок. В настоящее время в галерее демонстрируются картины немецкой художницы Инги Шмит и азербайджанского художника Али Ибадуллаева. Эта галерея также представляет важное значение с точки зрения пропаганды азербайджанской культуры.
Х Х X
Затем Мехрибан ханум Алиева прибыла в посольство Азербайджана в Германии.
Посол Парвиз Шахбазов проинформировал Мехрибан ханум Алиеву о деятельности дипломатического представительства Азербайджана в Германии. Отмечалось, что в здании посольства созданы все условия для работы сотрудников.
Здесь президент Фонда Гейдара Алиева встретилась с проживающим в Германии нашим соотечественником, заслуженным художником Азербайджана Ашрафом Гейбатовым. Художник преподнес Мехрибан ханум Алиевой портрет первой леди Азербайджана и альбом своих графических работ под названием «Азербайджан – мир Востока».
В посольстве первая леди Азербайджана встретилась с заведующей кафедрой истории Азербайджана Университета Гумбольта Германии, профессором Евой Марией Аух.
Ева Мария Аух проинформировала Мехрибан ханум Алиеву о деятельности открывшейся в 2010 году кафедры.
Мехрибан ханум Алиева сказала, что поддерживает деятельность кафедры, преподающей историю Азербайджана, и пожелала успехов.
Встретившись с сотрудниками посольства Азербайджана в Германии, Мехрибан ханум Алиева пожелала им успехов в работе.