Mehriban Əliyeva Berlində Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümünə həsr olunmuş təntənəli mərasimdə iştirak edib
Heydər Əliyev Fondunun və ölkəmizin Almaniyadakı səfirliyinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə təşkil olunmuş mərasimdə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, YUNESKO–nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva iştirak etmişdir.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Almaniyanın Tarix Muzeyinə gəldi. Burada Mehriban xanım Əliyevanın Almaniyanın birinci xanımı Bettina Vulf ilə görüşü oldu.
Görüşdə Bettina Vulf Mehriban Əliyevanı ölkəsində görməkdən məmnun olduğunu dedi.
Almaniyanın birinci xanımı Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümünə həsr olunmuş mərasim üçün Berlinin seçilməsinə görə təşəkkürünü bildirdi.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva bu tədbirə verdiyi dəstəyə və müstəqilliyimizin bərpasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş mərasimdə iştirakına görə Almaniyanın birinci xanımına minnətdarlıq etdi. Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan mədəniyyətinin Almaniyada təbliği baxımından bu mərasimin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı.
Sonra Mehriban xanım Əliyeva İkinci Dünya müharibəsi illərində dağıdılmış və yandırılmış Berlin qəsrinin bərpası ilə bağlı başlanan ianə kampaniyasına Heydər Əliyev Fondunun töhfəsi olaraq 50 min avro məbləğində pul çekini Berlin qəsrinin rəhbərliyinə təqdim etdi.
Berlin qəsrinin rəhbərliyi Heydər Əliyev Fondunun bu dəstəyinə görə Azərbaycanın birinci xanımı, Fondun prezidenti Mehriban Əliyevaya təşəkkürünü bildirdi və ona xatirə hədiyyəsi təqdim etdi.
Görüşdən sonra Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Almaniya Prezidentinin xanımı Bettina Vulf təntənəli mərasimə xüsusi ovqat bəxş edən Azərbaycan sərgisinə gəldilər.
Burada Azərbaycan nəşrinin alman dilində dərc olunan versiyasının təqdimatı keçirildi.
Sərgidə Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanla bağlı müxtəlif mövzulara həsr edilən kitab, buklet və digər nəşrləri də nümayiş olunurdu.
Mehriban Əliyeva və Bettina Vulf Azərbaycan xalçalarının sərgisinə baxdılar.
Coğrafi mövqeyinə, naxış, kompozisiyasına, rəng həlli və texniki xüsusiyyətlərinə görə Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin bütün istiqamətlərinin təmsil olunduğu bu sərgidə nümayiş etdirilən xalçalar ziyarətçilərdə böyük maraq doğurdu. Sərgidə nümayiş edilən Qarabağ xalçaçılıq məktəbinin nümunələri Dağlıq Qarabağın əzəli Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha təsdiqlədi.
Qədim milli misgərlik nümunələrinin də nümayiş olunduğu bu sərgidən göründü ki, Azərbaycanda xalçaçılığın çox qədim inkişaf tarixi vardır.
Mərasimi açan Almaniyanın tanınmış teleaparıcısı Yens Riva bu tədbirin əhəmiyyətini vurğuladı, Azərbaycan, onun sahib olduğu mədəni dəyərlər haqqında tamaşaçılara ətraflı məlumat verdi.
Yens Riva “Evrovision-2011” beynəlxalq mahnı müsabiqəsində Azərbaycanın qələbəsi münasibətilə təbriklərini çatdırdı və gələn il bu müsabiqənin Bakıda keçiriləcəyini dedi. O, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümünün Almaniyada qeyd olunmasını mühüm hadisə adlandırdı.
Bettina Vulf qonaqları salamlayaraq, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanı Almaniyada görməkdən məmnun olduğunu bildirdi.
Ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayan Almaniyanın birinci xanımı bildirdi ki, Almaniya ilə Azərbaycan arasında mədəni əlaqələr də uğurla inkişaf edir. 2008-ci ildə Almaniyada Azərbaycan günlərinin, keçən il isə Azərbaycanda Almaniya həftəsinin keçirilməsi bu əlaqələrin səviyyəsinin göstəricisidir.
“Ölkələrimiz arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyətə malikdir”, - deyən Bettina Vulf sentyabrın 29-da Berlində açılan Azərbaycan sərgisini yüksək qiymətləndirdi. Bu sərginin ölkəmizin malik olduğu mədəni sərvətlərin təbliği baxımından böyük önəm daşıdığını vurğuladı.
Ölkəmizin dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümünə həsr olunmuş mərasimdə qonaqları salamlayan Mehriban xanım Əliyeva bu gecədə iştirak etdiyinə görə Almaniyanın birinci xanımı Bettina Vulfa minnətdarlığını bildirdi. Mehriban xanım Əliyeva vurğuladı ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təşkil olunan bu mərasimin əsas məqsədi Azərbaycanın keçmişini və bu gününü, 20 il ərzində əldə etdiyi uğurları dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva dedi: “Bu 20 il ərzində biz böyük nailiyyətlər əldə etmişik. Biz tamamilə yeni siyasi və iqtisadi sistem quraraq sürətlə inkişaf edirik. Azərbaycan bu gün bölgənin aparıcı dövlətidir. Cənubi Qafqaz dövlətlərinin ümumi iqtisadiyyatının 75 faizi Azərbaycanın payına düşür. Bölgədə həyata keçirilən bütün irimiqyaslı layihələr Azərbaycanın iştirakı və təşəbbüsü ilə reallaşır.
Sürətli inkişaf bu gün ölkəmizin bütün sahələrini əhatə edir. Bizim ən böyük sərvətimiz mədəni irsimizdir, Azərbaycanın xalçaçılıq məktəbi, təsviri sənəti, ədəbiyyatı, musiqisi, tarixi və memarlıq abidələridir. Bu gün ölkədə xüsusi Dövlət Proqramına əsasən teatrlar və muzeylər bərpa olunur, yeni mədəniyyət mərkəzləri açılır. Abidələr dövlət tərəfindən qorunur”.
Bu gün Azərbaycanda sosialyönümlü siyasətin aparıldığını, son illər ərzində 2 mindən çox yeni məktəb binasının inşa olunduğunu, 900 mindən çox yeni iş yerinin açıldığını, yoxsulluğun səviyyəsinin kəskin azaldığını deyən Azərbaycanın birinci xanımı ölkəmizin bütün bu nailiyyətləri Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi şəraitində əldə etdiyini xüsusi vurğuladı.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti yaxın gələcəkdə bu münaqişənin ədalətli, sülh yolu ilə həllini tapacağına ümidvar olduğunu bildirdi.
Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı və bu quruma üzv ölkələr arasında əməkdaşlıqdan danışan Mehriban xanım Əliyeva dedi ki, burada Almaniya ilə əlaqələr xüsusi yer tutur.
Azərbaycanın birinci xanımı bugünkü axşamın da dostluq əlaqələrimizin gücləndirilməsinə öz töhfəsini verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Sonra Almaniyanın Tarix Muzeyində Azərbaycan incəsənət ustalarının Xalq Artisti Teymur Göyçayevin dirijorluğu ilə möhtəşəm konsert proqramı oldu.
Bu dəfə Azərbaycan mədəniyyəti artıq Almaniya paytaxtını fəth edirdi. İyirmi ildir dünyada öz sürətli inkişafı ilə öyünən ölkəmizin uğurlarını mədəniyyətin, musiqinin, bir sözlə, hamının başa düşdüyü dildə təqdim etməsi heç də təsadüfi deyildir. Çünki bu təcrübə Azərbaycanın timsalında dəfələrlə uğurla sınaqdan çıxarılmış və mədəniyyətlərarası dialoq platformasının yaradılmasında strateji məkan funksiyasını həyata keçirən ölkəmiz artıq mədəni dəyərləri, zəngin musiqisi ilə dünyanın diqqətini çəkir. Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümü münasibətilə xaricdə keçirilən mərasimlər ölkəmizin malik olduğu zəngin mədəniyyətin təbliği baxımından çox əhəmiyyətlidir. Odur ki, dünya mədəniyyətinin paytaxtı Parisdən sonra Moskvanın, daha sonra isə Berlinin seçilməsi bu ölkələrdə yaşayan insanları Azərbaycan haqqında daha çox məlumatlandırmaq və ictimai dairələrdə ölkəmiz barədə informasiya bolluğu yaratmaq istiqamətində mühüm addımdır.
Beləliklə, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümünün Berlində qeyd olunması unudulmaz bayrama döndü. Burada nümayiş etdirilən mədəniyyət nümunələri isə mərasimə gələn hər bir kəsi odlar diyarı Azərbaycan ilə daha yaxından tanış etdi.

Mehriban Aliyeva attended a ceremony in Berlin devoted to the 20th anniversary of regain by the Republic of Azerbaijan of state independence
29.09.2011A solemn ceremony devoted to the 20th anniversary of regain by the Republic of Azerbaijan of state independence was held in the city of Berlin, the Federative Republic of Germany, September 29.
First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador, member of the Milli Majlis Mehriban Aliyeva attended the ceremony organized on the initiative and with support of the Heydar Aliyev Foundation and the Embassy of Azerbaijan in Germany.
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva came to the German History Museum. Here Mrs. Mehriban Aliyeva met with First Lady of Germany Bettina Wulff.
At the meeting, Bettina Wulff said she was pleased to see Mrs. Mehriban Aliyeva in her country.
The First Lady of Germany expressed her gratitude for choosing Berlin to hold a ceremony devoted to the 20th anniversary of regain by the Republic of Azerbaijan its state independence.
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva thanked the First Lady of Germany for her support to this event and participation in the ceremony devoted to the 20th anniversary of regain of our state independence. Mrs. Mehriban Aliyeva stated that this ceremony was of great significance in terms of promoting the Azerbaijani culture in Germany.
Then Mrs. Mehriban Aliyeva handed over a 50 thousand-Euro cheque to the management of the Berlin castle as a contribution of the Heydar Aliyev Foundation to the charity campaign initiated in connection with the restoration of the Berlin Castle destroyed and burnt during the World War 2.
Management of the Berlin Castle thanked First Lady of Azerbaijan, President of the Foundation Mehriban Aliyeva for this support and presented her a souvenir.
After the meeting, First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and First Lady of Germany Bettina Wulff went to an Azerbaijani exhibition, which bestowed special mood upon the ceremony?
Here was held presentation of the German version of “Azerbaijan’ edition.
Books, booklets and other publications of the Heydar Aliyev Foundation covering various themes associated with Azerbaijan were also demonstrated at the exhibition.
Mrs. Mehriban Aliyeva and Mrs. Bettina Wulff saw the exhibition of Azerbaijani carpets.
Carpets demonstrated at this exhibition representing all directions of the Azerbaijani carpet school by geographical location, patterns, composition, colour solution and technical characteristics had a great impression on visitors. Samples of the Garabagh carpet school demonstrated at the exhibition once more proved that Daghlyg Garabagh has always been an Azerbaijani land.
Its is obvious from this exhibition, where were also exhibited samples of ancient national coppersmithery, the Azerbaijani carpet-making art has very ancient history of development.
Then a solemn ceremony started.
Opening the ceremony, famous German TV host Jens Riewa stated the significance of this event, and informed the audience, in detail, of Azerbaijan and its cultural values.
Jens Riewa congratulated Azerbaijan on its victory in “Eurovision-201” international song contest and said this contest will next year be held in Baku. He noted that celebration of the 20th anniversary of regain by Azerbaijan of its state independence in Germany is a significant event.
Greeting the guests, Bettina Wulff said she was pleased to see First Lady of Azerbaijan in Germany.
Stressing that relations between our countries were at a high level, the First Lady of Germany said that cultural relations between Germany and Azerbaijan are also developing successfully. The holding Days of Azerbaijan in Germany in 2008 and the Week of Germany in Azerbaijan last year is an indicator of the level of these relations.
Saying “Cooperation between our countries in the sphere of culture is of special importance”, Bettina Wulff highly appreciated the Azerbaijani exhibition launched on September 29 in Berlin. She emphasized that this exhibition was of great significance in terms of promoting cultural riches of our country.
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva delivered a speech at the ceremony.
Greeting the guests attending the ceremony devoted to the 20th anniversary of regain by our country of its state independence, Mrs. Mehriban Aliyeva thanked First Lady of Germany Bettina Wulff for her participation in this evening. Mrs. Mehriban Aliyeva emphasized that the primary objective of this ceremony organized by the Heydar Aliyev Foundation is to deliver to the world society the past and present of Azerbaijan, and the achievements gained during the last 20 years.
First Lady Mehriban Aliyeva said: “During 20 years we have made great progress. Having built a completely new political and economic system, we developed at a rapid pace. Today Azerbaijan is a leading state of the region. Azerbaijan accounts for 75 percent of the Southern Caucasian states’ total economy. All large-scale projects carried out in the region are implemented on the initiative and with participation of Azerbaijan.
During the recent years Azerbaijan has been among the leading world countries by economic growth rate. Today the European Union looks at Azerbaijan as its strategic partner in the sphere of energy security. Azerbaijan is ready to play its role in Europe’s oil and gas supply.
Today rapid development covers all areas of our country. Our greatest wealth is our cultural heritage, Azerbaijan’s carpet school, fine arts, literature, music, history and architectural monuments. Today theatres and museums are restored, new cultural centres opened in accordance with a special State Program.”
Mentioning the socially-oriented policy pursued today in Azerbaijan, construction of more than 2000 new school buildings, creation of more than 900 thousand new jobs during the recent years, sharp reduction of poverty level, the First Lady of Azerbaijan specially emphasized that all these achievements were gained in conditions of the Armenian-Azerbaijani, Daghlyg Garabagh conflict.
The President of the Heydar Aliyev Foundation expressed hope that this conflict would find its solution in the near future in a fair and peaceful manner.
Talking about the cooperation between Azerbaijan and the European Union and member countries, Mrs. Mehriban Aliyeva said relations with Germany are of special importance.
The First Lady of Azerbaijan expressed hope that today’s evening would also contribute to the strengthening of our relations.
Then a grandiose concert program performed by Azerbaijani masters of art conducted by People’s Artist Teymur Goychayev was held at the History Museum of Germany.
This time the Azerbaijani culture was conquering the German capital. The fact that our country, which boasts of its twenty-year long rapid development, shows its successes through the language of culture, music, in short, a language comprehended by everyone, is no coincidence, since this practice was successfully tested many times with Azerbaijan and, performing the function of a strategic place in creating the cross-cultural dialogue platform, our country attracts cultural circles, and the attention of the world with its rich music. Ceremonies held abroad on the occasion of the 20th anniversary of regain by Azerbaijan its independence are of much significance in terms of promoting our country’s rich culture. Therefore, choosing Moscow after Paris, the capital of the world culture, and then Berlin is a significant step towards providing people residing in these countries with more information about Azerbaijan and ensure public circles with abundant information about our country.
Samples of the rich Azerbaijani cuisine were presented to guests after the concert.
Hereby, celebration of the 20th anniversary of regain by Azerbaijan of its independence turned into an unforgettable festivity. And samples of culture demonstrated here familiarized everyone attending the ceremony more closely with land of fire Azerbaijan.