Mehriban Əliyeva Riqada “Saule” Sosial İnkişaf Mərkəzində olub
17.01.2011Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva yanvarın 17-də Riqada “Saule” Sosial İnkişaf Mərkəzində olmuşdur.
Mehriban xanıma məlumat verildi ki, 1995-cü ildə beynəlxalq donorlar tərəfindən təsis olunmuş bu qeyri-hökumət təşkilatının məqsədi əqli cəhətdən zəif insanların öz imkanları daxilində cəmiyyətə maksimum inteqrasiya olunmasına yardım göstərməkdir. Mərkəzin qayğısı ilə əhatə olunan insanların əl işləri beynəlxalq sərgilərdə nümayiş edilir. Təşkilat həm də vətəndaş cəmiyyətinin qurulmasında yaxından iştirak edir.
Beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində “Saule” Sosial İnkişaf Mərkəzi gənclərin beynəlxalq mübadilə layihələrində yaxından iştirak edir, müxtəlif təlim-tədris proqramlarını həyata keçirir.
Azərbaycanın birinci xanımına mərkəzin reallaşdırdığı müxtəlif xeyirxah layihələr barədə də məlumat verilmişdir.
Mehriban xanım mərkəzlə yaxından tanış olmuş, burada yaradıcılıqla məşğul olanların əl işlərinə baxmışdır.
Sonra Azərbaycanın birinci xanımı mərkəzin üzvlərinin ifasında konsert proqramına tamaşa etmişdir.
Mehriban xanım Əliyeva və Latviyanın birinci xanımı Lilita Zatlere mərkəzin üzvləri ilə xatirə şəkli çəkdirmişlər.

Мехрибан Алиева посетила Центр социального развития «Saule» в Риге
17.01.201117 января первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева посетила Центр социального развития «Saule» в Риге.
Мехрибан ханум была проинформирована о том, что цель этой неправительственной организации, учрежденной международными донорами в 1995 году, - содействовать максимальной интеграции умственно отсталых людей в пределах своих возможностей в общество. Поделки людей, окруженных заботой Центра, демонстрируются на международных выставках. Организация также активно участвует в строительстве гражданского общества.
В рамках международного сотрудничества центр социального развития «Saule» принимает активное участие в молодежных проектах по международному обмену, осуществляет различные учебно-образовательные программы.
Первая леди Азербайджана также была проинформирована о реализуемых Центром различных благотворительных проектах.
Мехрибан ханум непосредственно ознакомилась с Центром, с поделками занимающихся здесь творчеством лиц.
Затем первая леди Азербайджана посмотрела концертную программу в исполнении сотрудников Центра.
Мехрибан ханум Алиева и первая леди Латвии Лилита Затлере сфотографировались на память с сотрудниками Центра.