Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 2012-ci il aprelin 5-də Çexiyada səfərdə olublar. Prezident İlham Əliyevin Çexiya Respublikasına dövlət səfəri çərçivəsində birinci xanım Mehriban Əliyeva üçün xüsusi səfər proqramı tərtib olunmuşdur.
Aprelin 5-də Çexiya Respublikasında dövlət səfərində olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Praqa qəsrində rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Çexiya Prezidenti Vatslav Klaus və xanımı Livia Klausova Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı qarşıladılar.
Çexiyanın dövlət və hökumət nümayəndələri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə, Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri Çexiya Prezidenti Vatslav Klausa təqdim olundu.
Sonra dövlət hədiyyələri təqdim edildi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Praqa qəsrinin Fəxri qonaqlar kitabını imzaladılar.
Rəsmi qarşılanma mərasimindən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın Çexiya Respublikasının Prezidenti Vatslav Klaus və xanımı Livia Klausova ilə birgə görüşü oldu.
Çexiya Prezidentinin xanımı Livia Klausova ilə görüş
Aprelin 5-də Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva ilə Çexiya Prezidentinin xanımı Livia Klausova arasında görüş oldu. Sonra onlar Praqa qəsrini gəzdilər. Mehriban Əliyeva qəsrdəki kilsədə ibadət mərasimini izlədi, arfa musiqisini dinlədi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar
Aprelin 5-də Praqada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə Çexiya Respublikası Parlamenti Senatının sədri Milan Ştex və xanımı İvana Ştexova tərəfindən nahar verilib.
Praqanın Dekorativ İncəsənət Muzeyi ilə tanışlıq
Aprelin 5-də Mehriban Əliyeva Praqanın Dekorativ İncəsənət Muzeyində olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi ziyafət
Aprelin 5-də Çexiya Prezidenti Vatslav Klaus və xanımı Livia Klausovanın adından Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi nahar verilib.

Visit to the Czech Republic
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were on a visit to the Czech Republic on April 5, 2012.
Within the official visit of President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev to the Czech Republic, a special visit program was prepared for First Lady Mehriban Aliyeva.
An official greeting ceremony was organized for President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, who was on an official visit to the Czech Republic, at the Prague Fortress, April 5.
President of the Czech Republic Vaclav Klaus and Mrs. Livia Klausova greeted President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva.
State and government officials of the Czech Republic were introduced to President of Azerbaijan Ilham Aliyev and members of the delegation from Azerbaijan were introduced to President of the Czech Republic Vaclav Klaus.
Then state presents were given.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva signed in the Honoured Guests’ Book of the Prague Fortress.
After the official greeting ceremony, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva had a joint meeting with President of the Czech Republic Vaclav Klaus and Mrs. Livia Klausova.
Meeting with First Lady of the Czech Republic Livia Klausova
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met with First Lady of the Czech Republic Livia Klausova, April 5.
Then they took a walk through the Prague Fortress. Mehriban Aliyeva watched a preying ceremony in the Church at the fortress and listened to harp music.
A dinner in honour of President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva
A dinner was given on April 5 in honour of President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva by Chairman of the Czech Republic  Parliament’s Senate Milan Shtekh and his spouse Ivana Stekhova.
Acquaintance with the Decorative Art Museum of Prague
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva visited the Decorative Art Museum of Prague, April 5.
Official dinner in honour of President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva
An official dinner was given in honour of President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva on behalf of President of the Czech Republic Vaclav Klaus and Mrs. Livia Klausova.