Mehriban Əliyeva Zirə İdman Kompleksinin açılışında iştirak edib
Birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 9-da Zirə qəsəbəsində müasir idman kompleksinin açılışında iştirak edib.
Məlumat verildi ki, kompleksin tikintisinə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə 2011-ci ilin oktyabrında başlanmışdı. Tikinti işləri yerli və xarici mütəxəssislər tərəfindən AFFA-nın və FİFA-nın nəzarəti altında həyata keçirilib. Kompleksdə idman zalları, tədris otaqları, məşq avadanlığı, meydança FİFA-nın standartlarına uyğundur.
İkimərtəbəli binanın birinci mərtəbəsində şahmat, dama, boks, güləş, trenajor zalları, məşqçi, paltardəyişmə, həkim otaqları və sanitar qovşaqları, həmçinin ingilis və fransız dillərinin tədrisi üçün linqofon kabinetləri vardır.
Birinci xanım fransız və ingilis dillərinin tədrisi otaqları ilə tanış oldu, məşqçi otaqlarına, trenajor, güləş və boks zallarına baxdı. Kompyuter otağı ilə tanışlıq zamanı bildirildi ki, gənclər kompleksin bu bölməsində 3 min metr məsafədə fiber-optik kabellə internetə qoşulacaq, data şəbəkəsindən, ADSL modem sistemindən istifadə edəcəklər.
Birinci xanım şahmat, dama otaqları ilə də tanış oldu. Otaqlarda məxsusi monitorlar quraşdırılmış, kompyuterlər xüsusi proqramlarla təchiz edilmişdir.
Binanın ikinci mərtəbəsində isə VİP otaq, futbol oyunlarını izləmək üçün VİP tribuna, qış bağı – vestibül, qonaqlar üçün xüsusi tərtib edilmiş iş otağı, eləcə də inzibati otaqlar vardır.
Birinci xanım VİP otaqla tanış oldu, tribunadan beynəlxalq standartlar səviyyəsində xüsusi ot örtüyü ilə döşənmiş futbol meydançasına baxdı.
Stadionda elektron lövhə, səsgücləndiricilər və şərhçilər üçün kabinələr quraşdırılmışdır. 1500-dən çox oturacağı olan tamaşaçı salonunda meydançanı dirəyinin hündürlüyü 28 metr olan dörd projektor qurğusu işıqlandıracaqdır. Salonun üstü xüsusi membran çadırla örtülmüşdür.
Mehriban xanım Əliyevaya məlumat verildi ki, kompleksdə dopinqə nəzarət, hakim, məşqçi, həkim, masaj, yuyunma otaqları və konfrans zalı yerləşən xüsusi bina da tikilmişdir.

Мехрибан Алиева приняла участие в открытии Зиринского Спортивного Комплекса
09.05.20129 мая первая леди Мехрибан Алиева приняла участие в открытии в поселке Зиря современного спортивного комплекса.
Было сообщено, что строительство комплекса началось в октябре 2010 года при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Строительные работы были выполнены местными и зарубежными специалистами под контролем АФФА и ФИФА. Спортивные залы, учебные комнаты, тренировочное оборудование, площадка в комплексе соответствуют стандартам ФИФА.
На первом этаже двухэтажного здания находятся секции шахмат, шашек, бокса, борьбы, тренажерные залы, тренерские и врачебная комнаты, раздевалки и санузлы, а также лингафонные кабинеты для преподавания английского и французского языков.
Первая леди ознакомилась с комнатами для преподования французского и английского языков, осмотрела комнаты для тренеров, залы борьбы, бокса и тренажерную.
В ходе знакомства с компьютерным кабинетом было отмечено, что в этом отделении комплекса молодежь с помощью фибер-оптического кабеля протяженностью 3 тысячи метров будет подключаться к интернету, пользоваться сетью data и модемной системой ADSL.
Первая леди также ознакомилась с секциями шашек и шахмат. Было сообщено, что в комнатах установлены особые мониторы, компьютеры обеспечены специальными программами.
На втором этаже здания имеются VIP-комната, VIP-трибуна для наблюдения за футбольными матчами, зимний сад – вестибюль, специально оформленный кабинет для гостей, а также административные помещения.
Первая леди ознакомилась с VIP-комнатой, посмотрела с трибуны на футбольную площадку, на которую на уровне международных стандартов уложено специальное травяное покрытие.
На стадионе установлены электронное табло, звукоусилители и комментаторские кабины. Здесь имеется более 1500 зрительских кресел, площадку будут освещать четыре прожекторные установки, высота опор которых составляет 28 метров. Стадион накрыт специальной мембранной палаткой.
Мехрибан ханум Алиева была проинформирована о том, что в комплексе также построено специальное здание, где находятся комната допинг-контроля, врачебная, тренерские, судейские, массажные комнаты, душевые и конференц-зал.