Mehriban Əliyeva Pakistanın “Şəhid Bənazir Bhutto Qadın Mükəmməlliyi Mükafatı-2013” mükafatına layiq görülüb
27.12.2013Pakistanın Sind əyalətinin Larkana şəhərində “Şəhid Bənazir Bhutto Qadın Mükəmməlliyi Mükafatı-2013” mükafatının təqdimolunma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Pakistanın sabiq Prezidenti Asif Əli Zərdari, Sind əyalətinin Baş naziri Kaim Əli Şah, əyalət kabinetində təmsil olunan nazirlər, Milli Assambleyanın üzvləri, senatorlar iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən Asif Əli Zardari Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın “Şəhid Bənazir Bhutto Qadın Mükəmməlliyi Mükafatı-2013” mükafatı ilə təltif olunduğunu elan edib.
Sind əyalətinin ailə və qadın məsələləri üzrə naziri Rubina Kaimxani isə Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanın əyalətlərində təhsil, səhiyyə və humanitar sahələrdə irimiqyaslı layihələrin həyata keçirildiyini bildirib. O, bu tədbirlər çərçivəsində 2007-ci ildə zəlzələdən zərər çəkmiş Müzəffərabad şəhərindəki qızlar məktəbinin inşa edildiyini də xatırladıb: “2012-ci ildən başlayaraq Heydər Əliyev Fondu Pakistanda yeni layihələr həyata keçirir. Bu layihələrdən biri çərçivəsində sel və daşqınlardan zərər çəkmiş məktəb Fond tərəfindən əsaslı təmir edilib. Digər layihəyə əsasən, Xeybər-Paxtunxva və Pəncab əyalətlərində hepatit B virusuna qarşı peyvəndləmə aparılıb, Peşəvər şəhərində “Akbar Care” Serebral İflic İnstitutunda pulsuz müayinə təşkil olunub, Kulsum xəstəxanasında açıq ürəkdə əməliyyatlar aparılıb. Bundan başqa, Peşəvərdəki Hamza Fondu üçün müasir qanköçürmə avadanlığı və laboratoriya ilə təchiz edilmiş təcili tibbi yardım maşını, minlərlə qanköçürmə paketi alınıb, Xeybər Göz Fondunun yeni binasının inşasına və Saif Fonduna maddi yardımlar göstərilib, indi isə Dera İsmail Xan bölgəsində su təchizatı sistemi inşa edilməkdədir”. Nazir 2012-ci və 2013-cü illərdə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Pakistanın bütün əyalətlərində Ramazan ayında kimsəsiz uşaqlar üçün iftar süfrələrinin açıldığını, Qurban bayramında Pəncab əyalətinin İslamabad, Fəyzabad, Xeybər-Paxtunxva əyalətinin Lakki Marvat şəhərlərində, həmçinin Bəlucistan əyalətinin zəlzələdən zərər çəkmiş bölgəsində qurbanlıqlar kəsilərək əhalinin imkansız təbəqələrinə paylandığını da xatırladıb: “Fondun təşəbbüsü ilə Pakistanın 12 aparıcı universitetinin 36 tələbəsinə və Rara məktəbinin 5 şagirdinə aylıq təqaüd verilir”.
“Şəhid Bənazir Bhutto Qadın Mükəmməlliyi Mükafatı-2013” mükafatı Türkiyənin birinci xanımı Hayrünnisə Gülə də verilib.

Мехрибан Алиева удостоена премии «Женское совершенство-2013» имени мученицы Беназир Бхутто
27.12.2013В городе Ларкана пакистанской провинции Синд состоялась церемония вручения премии «Женское совершенство-2013» имени мученицы Беназир Бхутто.
В церемонии приняли участие экс-президент Пакистана Асиф Али Зардари, премьер-министр провинции Синд Каим Али Шах, министры провинции, члены Национальной ассамблеи, сенаторы.
Выступив на мероприятии, Асиф Али Зардари объявил о награждении первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой премией «Женское совершенство-2013» имени мученицы Беназир Бхутто.
В свою очередь министр провинции Синд по вопросам семьи и женщин Рубина Каимхани отметила, что по инициативе и при поддержке Мехрибан Алиевой в провинциях Пакистана были осуществлены широкомасштабные проекты в области образования, здравоохранения и гуманитарной сфере. Она напомнила, что в рамках этих мероприятий была построена и школа для девочек в пострадавшем от землетрясения 2007 года городе Музаффарабад: «С 2012 года Фонд Гейдара Алиева осуществляет в Пакистане новые проекты. В рамках одного из них фондом была капитально отремонтирована школа, пострадавшая в результате наводнения. Согласно другому проекту, в провинциях Хайбер-Пахтунва и Пенджаб проведена вакцинация детей против вируса гепатит В, в Пешаваре, в институте церебрального паралича AkbarCare организовано бесплатное обследование, в больнице Кульсум проведены операции на открытом сердце. Кроме того, для Фонда Хамзы в Пешаваре закуплена машина скорой помощи с современным оборудованием и лабораторией для переливания крови, а также тысячи пакетов с кровью. Выделена финансовая помощь на строительство нового здания Глазного фонда Хайбер, а также фонду Саиф. А ныне в регионе Дара-Исмаил-Хан строится система водоснабжения». Министр отметила, что в 2012 и 2013 годах Фонд Гейдара Алиева организовал ифтары для сирот в праздник Рамазан во всех провинциях Пакистана, а на праздник Гурбан в городах Исламабад, Фейзабад провинции Пенджаб, городе Лакки-Марват провинции Хайбер-Пахтунва, а также в пострадавшем от землетрясения регионе провинции Белуджистан неимущим слоям населения было роздано мясо жертвенных животных: «По инициативе фонда 36 студентам 12 ведущих вузов Пакистана и пяти ученикам школы Рары выделены ежемесячные стипендии».
Премии «Женское совершенство-2013» имени мученицы Беназир Бхутто также удостоена первая леди Турции Хайрунниса Гюль.