Mehriban Əliyeva Pakistanın “Şəhid Bənazir Bhutto Qadın Mükəmməlliyi Mükafatı-2013” mükafatına layiq görülüb
27.12.2013Pakistanın Sind əyalətinin Larkana şəhərində “Şəhid Bənazir Bhutto Qadın Mükəmməlliyi Mükafatı-2013” mükafatının təqdimolunma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Pakistanın sabiq Prezidenti Asif Əli Zərdari, Sind əyalətinin Baş naziri Kaim Əli Şah, əyalət kabinetində təmsil olunan nazirlər, Milli Assambleyanın üzvləri, senatorlar iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən Asif Əli Zardari Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın “Şəhid Bənazir Bhutto Qadın Mükəmməlliyi Mükafatı-2013” mükafatı ilə təltif olunduğunu elan edib.
Sind əyalətinin ailə və qadın məsələləri üzrə naziri Rubina Kaimxani isə Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanın əyalətlərində təhsil, səhiyyə və humanitar sahələrdə irimiqyaslı layihələrin həyata keçirildiyini bildirib. O, bu tədbirlər çərçivəsində 2007-ci ildə zəlzələdən zərər çəkmiş Müzəffərabad şəhərindəki qızlar məktəbinin inşa edildiyini də xatırladıb: “2012-ci ildən başlayaraq Heydər Əliyev Fondu Pakistanda yeni layihələr həyata keçirir. Bu layihələrdən biri çərçivəsində sel və daşqınlardan zərər çəkmiş məktəb Fond tərəfindən əsaslı təmir edilib. Digər layihəyə əsasən, Xeybər-Paxtunxva və Pəncab əyalətlərində hepatit B virusuna qarşı peyvəndləmə aparılıb, Peşəvər şəhərində “Akbar Care” Serebral İflic İnstitutunda pulsuz müayinə təşkil olunub, Kulsum xəstəxanasında açıq ürəkdə əməliyyatlar aparılıb. Bundan başqa, Peşəvərdəki Hamza Fondu üçün müasir qanköçürmə avadanlığı və laboratoriya ilə təchiz edilmiş təcili tibbi yardım maşını, minlərlə qanköçürmə paketi alınıb, Xeybər Göz Fondunun yeni binasının inşasına və Saif Fonduna maddi yardımlar göstərilib, indi isə Dera İsmail Xan bölgəsində su təchizatı sistemi inşa edilməkdədir”. Nazir 2012-ci və 2013-cü illərdə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Pakistanın bütün əyalətlərində Ramazan ayında kimsəsiz uşaqlar üçün iftar süfrələrinin açıldığını, Qurban bayramında Pəncab əyalətinin İslamabad, Fəyzabad, Xeybər-Paxtunxva əyalətinin Lakki Marvat şəhərlərində, həmçinin Bəlucistan əyalətinin zəlzələdən zərər çəkmiş bölgəsində qurbanlıqlar kəsilərək əhalinin imkansız təbəqələrinə paylandığını da xatırladıb: “Fondun təşəbbüsü ilə Pakistanın 12 aparıcı universitetinin 36 tələbəsinə və Rara məktəbinin 5 şagirdinə aylıq təqaüd verilir”.
“Şəhid Bənazir Bhutto Qadın Mükəmməlliyi Mükafatı-2013” mükafatı Türkiyənin birinci xanımı Hayrünnisə Gülə də verilib.

Mehriban Aliyeva is honoured with “Martyr Benazir Bhutto Woman Perfection Prize-2013” Award
27.12.2013The ceremony of presenting “Martyr Benazir Bhutto Woman Perfection Prize-2013” Award was held in Larkana city of Pakistan’s Sind region.
Pakistan’s former President Asif Ali Zardari, Prime Minister of the Sind Province Kaim Ali Shah, ministers being represented at the provincial cabinet, members of the National Assembly and senators attended the ceremony.
Addressing the ceremony, Asif Ali Zardari announced that Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was honoured with “Martyr Benazir Bhutto Woman Perfection Prize-2013” Award.
Minister for Family and Woman Affairs of the Sind Province Rubina Kaimkhani talked of the projects implemented at the initiative of and with support from Mehriban Aliyeva in the spheres of education, public health, as well as in the humanitarian field in provinces of Pakistan. She mentioned, as an example, the construction of a girls’ school in the city of Muzaffarabad, which suffered from the earthquake in 2007: “The Heydar Aliyev Foundation has been implementing new projects in Pakistan since 2012. Within the framework of one of these projects, a school damaged by floods has been repaired by the Foundation. By another project, vaccination was carried out against hepatitis B virus in Khyber-Pakhtunkhwa and Punjab provinces, free-of-charge medical examination organized at “Akbar Care” Cerebral Palsy Institute of Peshawar city, and open heart surgeries were conducted at Kulsum hospital. Moreover, state-of-the-art blood-infusion equipment and an ambulance equipped with a laboratory, as well as thousands of blood-infusion packages were purchased for Hamza Foundation in Peshawar. Material supports were provided to the construction of a new building of the Khyber Eye Foundation, and to Saif Foundation, and now construction of a water supply system is underway in Diar Ismail Khan district.” The Minister mentioned also that in 2012 and 2013, the Heydar Aliyev Foundation organized Iftar tables for children in all provinces of Pakistan during the month of Ramadan, sacrificed animals were cut in the cities of Islamabad and Fayzabad of Punjab province, Lakki Marwat city of Khyber Pakhtunkhwa province, as well as in a district of the Balochistan province suffered from earthquake, and distributed among the pour: “36 students of 12 leading universities of Pakistan and 5 pupils of Rara school are receiving a monthly scholarship at the Foundation’s initiative.”
First Lady of Turkey Hairunnisa Gul was also honoured with the Award “Martyr Benazir Bhutto Woman Perfection Prize-2013”.