Mehriban Əliyeva Fransanın Kann şəhərində Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində növbəti mərasimdə iştirak edib
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Kann şəhərinin meri Bernar Broşan mərasimdə iştirak ediblər.
Mərasimə gələn qonaqlar əvvəlcə Azərbaycana həsr edilən fotosərgi ilə tanış olublar. Sərgi Azərbaycan xalqının qədim adət-ənənələrini, onun dünəni və bu gününü təqdim edir. Məqsəd Azərbaycanın mədəni dəyərlərini və zənginliyini olduğu kimi Avropa tamaşaçısına çatdırmaqdır.
Mərasimdə çıxış edən Kann şəhərinin meri Bernar Broşan burada keçirilən Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin əhəmiyyətindən danışıb, Heydər Əliyev Fondunun bu layihəsinin Fransa ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafına xidmət etdiyini bildirib.
“Azərbaycan demokratik, dünyəvi dövlətdir”, - deyən Bernar Broşan ölkəmizin özünəməxsus mədəniyyətinin olduğunu və bugünkü tədbirin də bunu bir daha təsdiqlədiyini qeyd edib. Mer tədbirin təşkilinə verdiyi dəstəyə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib.
Əməkdar Artist Fəxrəddin Kərimovun dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin konsertindən sonra qonaqlara zəngin Azərbaycan mətbəxinin nümunələri təqdim olunub.

Mehriban Aliyeva attended another ceremony within the framework of the days of Azerbaijani Culture in the city of Cannes of France
06.07.2013On July 6th, another ceremony was organized in the French city of Cannes within the Days of Azerbaijani Culture.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Mayor of the city of Cannes Bernard Brochand attended the ceremony.
Guests attending the ceremony first familiarized themselves with the photo-exhibition. The exhibition presents the old traditions of the Azerbaijani people, its past and present. The objective of the exhibition is to deliver Azerbaijan’s cultural values and richness to the European audience.
Delivering a speech at the ceremony, Mayor of the city of Cannes Bernard Brochand talked of the significance of the Days of Azerbaijani Culture being held here, and said this project of the Heydar Aliyev Foundation serves to the development of relations between France and Azerbaijan.
Saying “Azerbaijan is a democratic and secular state”, Bernard Brochand noted that our country had unique culture, and today’s event once more testified to it. The Mayor thanked Mehriban Aliyeva for the support provided to the organization of the event.
After the concert performed by the Azerbaijan State Symphonic Orchestra named after Uzeir Hajibeyli, directed by Honoured Artists of Azerbaijan Fakhraddin Karimov, the guests were presented samples of the rich Azerbaijani cuisine.