Mehriban Əliyeva Fransanın Kann şəhərində Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin rəsmi açılışında iştirak edib
04.07.2013İyulun 4-də Fransanın Kann şəhərində “Azərbaycan Kannda” mədəniyyət günlərinə start verilib.
Heydər Əliyev Fondunun və ölkəmizin Fransadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan mədəniyyət günlərinin rəsmi açılışında Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva iştirak edib.
Azərbaycan mədəniyyətinin Kannda tanıdılması ilə bağlı işlər şəhərin müxtəlif yerlərində ölkəmizin təbliğinə həsr olunan posterlərin və banerlərin vurulması ilə başlayıb.
İlk tədbir - 4-cü beynəlxalq “Qız Qalası” festivalının açılışı La Kruazetdə olub. Mehriban Əliyeva və Kann şəhərinin meri deputat Bernar Broşan, o cümlədən BMT baş katibinin müavini, UNİTAD-ın rəhbəri Filip Dust-Blazi açılış mərasimində iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Kann şəhərinin meri Bernar Broşan Azərbaycan mədəniyyətinin bu şəhərdə nümayiş etdirilməsindən məmnun olduğunu bildirib və tədbirlərdə iştirak etmək üçün Kanna gəlmiş Mehriban Əliyevanı salamlayıb. O, növbəti günlərdə də tədbirlərin uğurla keçəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva qonaqları salamlayaraq Kann şəhərində başlayan Azərbaycan mədəniyyəti günlərində ölkəmizin qədim tarixi, zəngin mədəniyyəti və adət-ənənələrimizin təqdim olunacağını bildirib. Leyla Əliyeva mədəniyyət günlərinə Qız Qalası sərgisi ilə start verildiyini diqqətə çatdırıb.
“Bu, Bakıda, İçərişəhərdə beş il əvvəl başlanmış “Qız Qalası” beynəlxalq sərgisidir. Şəhərimizin rəmzi olan “Qız Qalası” maketinin üzərində rəsmlərini çəkmək üçün dünyanın 50 ölkəsindən rəssamlar bu sərgidə iştirak etmişdirlər. Bu tarixi abidədir və eramızın 9-cu əsrinə təsadüf edir. Eyni zamanda siz burada ceyran heykəlini görürsünüz. Bu, İDEA – Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyasının fəaliyyət istiqamətlərindən biridir. Onun məqsədi ceyran kimi nəsli kəsilmək təhlükəsində olan növlərə diqqəti yönəltməkdir”, - deyə Leyla Əliyeva bildirib.
Heydər Əliyev Fondunun ölkəmizin bəşəri dəyərə malik abidəsi və UNESCO-nun dünya mədəni irs siyahısına daxil etdiyi Qız Qalasının qlobal miqyasda təbliğinə həsr edilən bu layihəsi ilk dəfə 2010-cu ildə Bakıda baş tutub və ardıcıl olaraq 3 il tamaşaçıların görüşünə gəlib. İlk dəfə Azərbaycandan kənarda keçirilən 4-cü beynəlxalq festivalda indiyə qədər dünyanın müxtəlif ölkələrindən 40-dan çox rəssam iştirak edib.“Qız Qalası” sərgi-festivalının əsas meyarı tarixi abidənin maketi üzərində müxtəlif ideyaların canlandırılmasıdır. Yerli və xarici rəssamlar öz milli üslublarında qalanın maketini bəzəyərək fərqli mədəniyyət və adət-ənənələrin sintezini və qarşılıqlı mübadiləsini əks etdirirlər. Ona görə də sərginin konseptual xəyal sərhədləri olduqca geniş və əhatəlidir.
Sərginin diqqət çəkən məqamlarından biri də Qız Qalasının Kannda tanıdılmasına yeni tematik komponentin əlavə olunmasıdır. Ətraf mühitin qorunmasına xüsusi diqqət yetirən Heydər Əliyev Fondu Qafqazda nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşən ceyranların maketlərinin bəzədilməsi ilə bağlı həyata keçirdiyi layihəni Kannda da nümayiş etdirib. Ümumilikdə isə sərgidə 26 rəssamın Qız Qalası, 17 rəssamın isə ceyran kompozisiyaları tamaşaçılara təqdim olunub.
Günün ikinci yarısında Kannda hər il beynəlxalq kino festivalının keçirildiyi Festivallar sarayında “Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycanın mədəni dəyərləri” sərgisinin açılışı olub.
Mehriban Əliyevanın və Kann şəhərinin meri Bernar Broşanın iştirak etdiyi sərgidə ölkəmizin qədim və zəngin tarixinə, mədəniyyətinə dair eksponatlar nümayiş etdirilib. Festivallar sarayının sərgi salonunda təşkil edilən ekspozisiyada Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin bütün istiqamətləri, yaşı yüz illərlə ölçülən xalça və xalça məmulatlarının geniş çeşidi təqdim olunub.
Sərgidə milli geyimlərimiz, qədim misgərlik nümunələrimiz, milli musiqi alətlərimiz, Heydər Əliyev Fondunun ölkəmizin və onun mədəniyyətinin təbliğinə xidmət edən kitab, buklet və digər müxtəlif nəşrləri də nümayiş etdirilib. Sərginin “Hisslər” adlanan bölməsində tanınmış fırça ustalarımız müasir Azərbaycan incəsənətinin nümunələrini təqdim ediblər.
Kann şəhərinin meri Bernar Broşan bildirib ki, bu sərgi Azərbaycanın dünyəvi dövlət və zəngin mədəniyyətə malik olduğunu bir daha təsdiqləyir. Onun sözlərinə görə, sərginin Kann şəhərində açılması Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycana böyük maraq yaradıb.
Axşam Kannda Azərbaycan mədəniyyət günlərinin rəsmi açılışı münasibətilə ziyafət verilib.
Daha sonra hər il Kann şəhərində keçirilən beynəlxalq pirotexnika festivalının rəsmi açılışı olub. Budəfəki festivalın rəsmi açılışını Azərbaycan edib. Bu münasibətlə təşkil olunmuş atəşfəşanlıq Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səslənməsi ilə başlayıb. Mərasimdə Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri səsləndirilib. Atəşfəşanlıq Müslim Maqomayevin “Azərbaycan” mahnısı ilə başa çatıb.

Мехрибан Алиева приняла участие в церемонии официального открытия дней Азербайджанской культуры во французском городе Канны
В церемонии официального открытия дней культуры, организованных Фондом Гейдара Алиева и посольством нашей страны во Франции, приняла участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева.
Работы по ознакомлению Канн с культурой Азербайджана начались с установки в различных частях города постеров и баннеров, посвященных Азербайджану.
Первое мероприятие – открытие IV Международного фестиваля «Гыз Галасы» состоялось на набережной Круазет. В церемонии открытия приняли участие Мехрибан Алиева, мэр города Канны депутат Бернар Брошан, а также заместитель генерального секретаря ООН, руководитель UNITAD Филипп Дуст-Блази.
Выступивший на мероприятии мэр Канн Бернар Брошан выразил удовлетворенность презентацией азербайджанской культуры в своем городе и поприветствовал Мехрибан Алиеву, прибывшую в Канны для участия в мероприятиях. Он выразил уверенность в том, что в последующие дни мероприятия пройдут столь же успешно.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева поприветствовав гостей, отметила, что в рамках дней азербайджанской культуры, стартовавших в Каннах, будут представлены древняя история, богатая культура и традиции нашей страны. Лейла Алиева особо подчеркнула, что дни культуры стартовали с открытия выставки «Гыз Галасы».
«Это - стартовавшая пять лет назад в Баку, в Ичеришехер международная выставка. В этой выставке с целью создать свои произведения на макетах символа нашего города – Девичьей Башни приняли участие художники из 50 стран мира. Девичья Башня - это исторический памятник IX века. Вы также можете увидеть здесь и скульптуры джейранов. Это одно из направлений деятельности IDEA – кампании, осуществляющей Международный диалог по охране окружающей среды. Его цель – привлечь внимание к вымирающим видам животных, в том числе джейранам», - сказала Лейла Алиева.
Этот проект Фонда Гейдара Алиева, посвященный пропаганде в глобальных масштабах Девичьей Башни – памятника, представляющего ценность для всего человечества и включенного в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО, стартовал в 2010 году в Баку и демонстрировался зрителям 3 года подряд. В IV Международном фестивале, впервые проведенном за пределами Азербайджана, приняли участие свыше 40 художников из различных стран мира. Главным критерием выставки-фестиваля «Гыз Галасы» является отображение различных идей на макете исторического памятника. Украсив макеты башни в соответствующих национальных стилях местные и зарубежные художники создают здесь синтез и взаимообмен различных культур и традиций. Поэтому концептуальные границы воображения этой выставки достаточно широки и объемны.
Привлекает внимание и новый тематический компонент, использующийся для популяризации Девичьей Башни в Каннах. Уделяющий особое внимание защите окружающей среды Фонд Гейдара Алиева представил в Каннах и проект по украшению макетов джейранов, являющихся вымирающим видом животных. В целом посетителям выставки представлены композиции 26 художников на тему «Девичья Башня» и 17 художников – на тему «Джейраны».
Во второй половине дня во Дворце фестивалей, где ежегодно проводится международный кинофестиваль, состоялось открытие выставки «Культурные ценности жемчужины Кавказа – Азербайджана».
На выставке, в которой приняли участие Мехрибан Алиева и мэр города Канны Бернар Брошан, представлены экспонаты, связанные с древней и богатой историей и культурой нашей страны. В экспозицию, организованную в выставочном зале Дворца фестивалей, включены все направления азербайджанской школы ковроткачества, продемонстрирован широкий спектр сотканных столетия назад ковров и ковровой продукции.
На выставке также представлена наша национальная одежда, старинные предметы из меди, национальные музыкальные инструменты, книги, буклеты и прочие издания Фонда Гейдара Алиева, служащие пропаганде нашей страны и ее культуры. На выставке, в разделе «Чувства» наши известные мастера кисти представили образцы современного искусства Азербайджана.
Мэр города Канны Бернар Брошан отметил, что эта выставка в очередной раз подтверждает существование в Азербайджане светского государства и богатой культуры. По его словам, открытие выставки в Каннах создало большой интерес к жемчужине Кавказа – Азербайджану.
Вечером в Каннах был организован прием по случаю официального открытия дней азербайджанской культуры.
Затем состоялось открытие ежегодно проводимого в Каннах международного фестиваля пиротехники. В этом году фестиваль был официально открыт Азербайджаном. Организованный по этому случаю фейерверк начался с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики. На церемонии прозвучали произведения азербайджанских композиторов. Фейерверк завершился исполнением песни Муслима Магомаева «Азербайджан».