BMT-nin Azərbaycanda yeni təyin olunmuş rezident əlaqələndiricisi və BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) daimi nümayəndəsi Antonius Broek ilə görüş
11.02.2013Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva fevralın 11-də BMT-nin ölkəmizdə yeni təyin olunmuş rezident əlaqələndiricisi və BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) daimi nümayəndəsi Antonius Broek ilə görüşüb.
Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun UNDP ilə əməkdaşlığının 2005-ci ildən başladığını diqqətə çatdırıb. İndiyədək bir çox layihələrin həyata keçirildiyini deyən Mehriban Əliyeva bunlardan ən böyüyünün “Kor və görmə qabiliyyəti zəif olan insanların informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına çıxışının təmin edilməsi” layihəsi olduğunu vurğulayıb, layihə çərçivəsində Bakıda və regionlarda bu qəbildən olan insanlar üçün İKT mərkəzlərinin inşa olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Başqa layihələr barədə də danışan Heydər Əliyev Fondunun prezidenti bunların içindən ətraf mühitin qorunması və mədəniyyət sahələrində görülmüş işləri xatırladıb. Azərbaycanın birinci xanımı gələcəkdə də bu istiqamətdə fəaliyyətin genişləndiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Antonius Broek həmin layihələrin davam etdirilməsi istiqamətində təkliflərə açıq olduqlarını vurğulayıb. O, Azərbaycanın birinci xanımını ölkəmizin ilk telekommunikasiya peykinin orbitə buraxılması münasibətilə təbrik edib, bunu böyük uğur adlandırıb.
Görüşdə Heydər Əliyev Fondu və UNDP-nin fiziki qüsurlu insanlar ilə bağlı layihələrinin bu il də davam etdirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb, 2013-cü ilin Azərbaycanda “İnformasiya-kommunikasiya ili” elan olunması ilə əlaqədar ətraf mühitin qorunması və informasiya-kommunikasiya sahəsində işlərin genişləndirilməsi təklif edilib.

Встреча с новоназначенным резидентом-координатором ООН и постоянным представителем Программы развития ООН (UNDP) в Азербайджане Антониусом Бруком
11 февраля первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева встретилась с новоназначенным резидентом-координатором ООН и постоянным представителем Программы развития ООН (UNDP) в стране Антониусом Бруком.
Мехрибан Алиева довела до внимания, что сотрудничество Фонда Гейдара Алиева с UNDP началось в 2005 году. Отметив, что до сих пор осуществлено множество проектов, Мехрибан ханум Алиева подчеркнула, что крупнейшим среди них является проект «Обеспечение доступа незрячих и слабовидящих людей к информационно-коммуникационным технологиям». В рамках этого проекта в Баку и регионах были построены ИКТ-центры для людей данной категории.
Остановившись и на других проектах, Мехрибан Алиева отметила среди них работу, проделанную в области охраны окружающей среды и культуры. Первая леди Азербайджана выразила уверенность в том, что в будущем деятельность в этом направлении расширится.
Антониус Брук подчеркнул, что они открыты предложениям по продолжению этих проектов. Он поздравил первую леди Азербайджана с запуском на орбиту первого телекоммуникационного спутника страны, назвал это большим успехом.
Состоялся обмен мнениями о продолжении и в этом году проектов Фонда Гейдара Алиева и UNDP, связанных с людьми с физическими недостатками. В связи с объявлением 2013 года в Азербайджане Годом информационно-коммуникационных технологий было предложено расширить работу в области охраны окружающей среды и информационно-коммуникационных технологий.