BMT-nin Azərbaycanda yeni təyin olunmuş rezident əlaqələndiricisi və BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) daimi nümayəndəsi Antonius Broek ilə görüş
11.02.2013Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva fevralın 11-də BMT-nin ölkəmizdə yeni təyin olunmuş rezident əlaqələndiricisi və BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) daimi nümayəndəsi Antonius Broek ilə görüşüb.
Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun UNDP ilə əməkdaşlığının 2005-ci ildən başladığını diqqətə çatdırıb. İndiyədək bir çox layihələrin həyata keçirildiyini deyən Mehriban Əliyeva bunlardan ən böyüyünün “Kor və görmə qabiliyyəti zəif olan insanların informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına çıxışının təmin edilməsi” layihəsi olduğunu vurğulayıb, layihə çərçivəsində Bakıda və regionlarda bu qəbildən olan insanlar üçün İKT mərkəzlərinin inşa olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Başqa layihələr barədə də danışan Heydər Əliyev Fondunun prezidenti bunların içindən ətraf mühitin qorunması və mədəniyyət sahələrində görülmüş işləri xatırladıb. Azərbaycanın birinci xanımı gələcəkdə də bu istiqamətdə fəaliyyətin genişləndiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Antonius Broek həmin layihələrin davam etdirilməsi istiqamətində təkliflərə açıq olduqlarını vurğulayıb. O, Azərbaycanın birinci xanımını ölkəmizin ilk telekommunikasiya peykinin orbitə buraxılması münasibətilə təbrik edib, bunu böyük uğur adlandırıb.
Görüşdə Heydər Əliyev Fondu və UNDP-nin fiziki qüsurlu insanlar ilə bağlı layihələrinin bu il də davam etdirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb, 2013-cü ilin Azərbaycanda “İnformasiya-kommunikasiya ili” elan olunması ilə əlaqədar ətraf mühitin qorunması və informasiya-kommunikasiya sahəsində işlərin genişləndirilməsi təklif edilib.

A meeting with UN’s newly appointed resident coordinator to our country and permanent representative of UN Development Program (UNDP) Antonius Broek
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva met with UN’s newly appointed resident coordinator and permanent representative of UN Development Program (UNDP) Antonius Broek, February 11.
Mehriban Aliyeva noted that the cooperation between the Heydar Aliyev Foundation and UNDP started back in 2005. Saying a number of projects have been implemented so far, Mehriban Aliyeva emphasized that the biggest of them was the project “Provision of access for blind and visually disabled people to information and communication technologies”, and within the project,  ICT centres were constructed both in Baku and regions for this kind of people.
Talking also of other projects, President of the Heydar Aliyev Foundation mentioned, among them, the works done towards protection of the environment, and culture. Azerbaijan’s First Lady expressed a hope that works in this direction will be extended in future.
Antonius Broek said they were open to proposals aimed to continue such projects. He congratulated Azerbaijan’s First Lady on the launching of Azerbaijan’s first telecommunication satellite into the orbit, and said this was great success.
At the meeting, discussions were held towards continuing projects associated with physically disabled people by the Heydar Aliyev Foundation and UNDP, and extension of works aimed at protection of the environment and information and communication technologies in Azerbaijan in 2013 was offered.