Birinci Avropa Oyunları ilə əlaqədar mükafatlandırılma mərasimi keçirilib
29.06.2015İyunun 29-da birinci Avropa Oyunlarında qalib gəlmiş idmançılarımız, onların məşqçiləri, Azərbaycan idman ictimaiyyətinin nümayəndələri və oyunların təşkilində xidmətləri olmuş xarici tərəfdaşlarla görüş keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri mərasimdə iştirak ediblər.
Əvvəlcə birinci Avropa Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimlərini, yarışlarda ən yaddaqalan məqamları, o cümlədən Azərbaycan idmançılarının çıxışlarını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Sonra mükafatlandırma mərasimi olub.
“Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsində xüsusi xidmətləri olan şəxslərin, həmçinin Avropa Oyunlarında uğurla çıxış edən idmançıların, onların məşqçilərinin, idman federasiyaları sədrlərinin “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”, “Şöhrət”, “Dostluq”, 2-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordenləri və “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmələri barədə dövlət başçısının 2015-ci il 29 iyun tarixli sərəncamları oxunub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mükafatları təqdim edib.
“Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin əməliyyatlar üzrə baş direktoru Saymon Kleq, Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov çıxış edərək Oyunların yüksək səviyyədə təşkilində fəal dəstəyinə görə dövlət başçısına minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonra Azərbaycan Respublikasında mədəniyyətin, təhsilin, səhiyyənin və idmanın inkişafında səmərəli fəaliyyətinə, Azərbaycan xalqının mədəni irsinin beynəlxalq miqyasda geniş təbliğinə və birinci Avropa Oyunlarının təşkilində böyük xidmətlərinə görə Mehriban Əliyevanın “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif edilməsi barədə Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il 29 iyun tarixli Sərəncamı oxunub.
Dövlət başçısı “Heydər Əliyev” ordenini Mehriban Əliyevaya təqdim edib.
Sonra birinci Avropa Oyunlarında Azərbaycan idmançılarının qələbələrindən, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qalib gələn atletlərə medalların təqdim olunması anlarından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.

An awarding ceremony associated with the 1st European Games takes place
On June 29, a meeting took place with our sportsmen who have taken a victory at the 1st European Games, and their coaches, as well as representatives of Azerbaijan’s sport society and foreign partners that have contributed to the organization of the Games.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady, Chairperson of the 1st European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
First, a video-film reflecting the opening and closing ceremonies of the 1st European Games, unforgettable moments of the competitions, including performances of Azerbaijani sportsmen was shown.
Then an awarding ceremony took place.
The Decree of the Head of the State on conferring persons who have make special contribution to the holding of Baku-2015 1st European Games, sportsmen who have successfully performed at the European Games, and their coaches, as well as chairpersons of sports federations on the “Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan”, the orders of “Glory”, “Friendship” and 2nd degree “For Serving To The Homeland” Order, and the “Progress” Medal, dated 29 May 2015, was read.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev presented the awards.
Speaking at the ceremony, General Director of “Baku-2015” 1st European Games Operations Committee for operations Simon Clegg, Minister of Youth and Sport of Azerbaijan Azad Rahimov thanked the Head of the State for his active support to high-level organization of the Games.
Thenthe Decree of President Ilham Aliyev on conferring Mehriban Aliyeva on the Heydar Aliyev Order for her activity associated with the development of culture, education and healthcare in the Republic of Azerbaijan, broad promotion of the Azerbaijani people’s cultural heritage on an international scale, and great services to the organization of the 1st European Games, dated 29 June 2015, was read.
The Head of the State presented the Heydar Aliyev Order to Mehriban Aliyeva.
Then a video-film about the victories of Azerbaijani sportsmen at the 1st European Games, and moments of President Ilham Aliyev presenting medals to winners-sportsmen was shown.