Birinci Avropa Oyunları ilə əlaqədar mükafatlandırılma mərasimi keçirilib
29.06.2015İyunun 29-da birinci Avropa Oyunlarında qalib gəlmiş idmançılarımız, onların məşqçiləri, Azərbaycan idman ictimaiyyətinin nümayəndələri və oyunların təşkilində xidmətləri olmuş xarici tərəfdaşlarla görüş keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri mərasimdə iştirak ediblər.
Əvvəlcə birinci Avropa Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimlərini, yarışlarda ən yaddaqalan məqamları, o cümlədən Azərbaycan idmançılarının çıxışlarını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Sonra mükafatlandırma mərasimi olub.
“Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsində xüsusi xidmətləri olan şəxslərin, həmçinin Avropa Oyunlarında uğurla çıxış edən idmançıların, onların məşqçilərinin, idman federasiyaları sədrlərinin “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”, “Şöhrət”, “Dostluq”, 2-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordenləri və “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmələri barədə dövlət başçısının 2015-ci il 29 iyun tarixli sərəncamları oxunub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mükafatları təqdim edib.
“Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin əməliyyatlar üzrə baş direktoru Saymon Kleq, Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov çıxış edərək Oyunların yüksək səviyyədə təşkilində fəal dəstəyinə görə dövlət başçısına minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonra Azərbaycan Respublikasında mədəniyyətin, təhsilin, səhiyyənin və idmanın inkişafında səmərəli fəaliyyətinə, Azərbaycan xalqının mədəni irsinin beynəlxalq miqyasda geniş təbliğinə və birinci Avropa Oyunlarının təşkilində böyük xidmətlərinə görə Mehriban Əliyevanın “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif edilməsi barədə Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il 29 iyun tarixli Sərəncamı oxunub.
Dövlət başçısı “Heydər Əliyev” ordenini Mehriban Əliyevaya təqdim edib.
Sonra birinci Avropa Oyunlarında Azərbaycan idmançılarının qələbələrindən, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qalib gələn atletlərə medalların təqdim olunması anlarından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.

Состоялась церемония награждения в связи с первыми Европейскими играми
29.06.201529 июня состоялась встреча с нашими спортсменами, одержавшими победу на первых Европейских играх, их тренерами, представителями спортивной общественности Азербайджана и иностранными партнерами, внесшими вклад в организацию Игр.
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга, председатель Организационного комитета первых Европейских игр «Баку-2015» Мехрибан Алиева и члены их семьи.
Вначале был показан видеоролик, отражающий церемонии грандиозного открытия и закрытия первых Европейских игр, наиболее запомнившиеся моменты соревнований, в том числе выступления азербайджанских спортсменов.
Генеральный директор Операционного комитета первых Европейских игр «Баку-2015» по операциям Саймон Клегг, министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов в своих выступлениях поблагодарили главу государства за активную поддержку в организации Игр на высоком уровне.
На церемонии было зачитано Распоряжение Президента Ильхама Алиева от 29 июня 2015 года о награждении Мехрибан Алиевой орденом «Гейдар Алиев» за плодотворную деятельность в развитии культуры, образования, здравоохранения и спорта в Азербайджанской Республике, широкую пропаганду в международном масштабе культурного наследия азербайджанского народа и большие заслуги в организации первых Европейских игр.
Глава государства вручил Мехрибан Алиевой орден «Гейдар Алиев».
Министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов еще раз поблагодарил главу государства за большое внимание и заботу о спорте и спортсменах в нашей стране.
Затем был показан видеоролик, повествующий о победах азербайджанских спортсменов на первых Европейских играх, моментах вручения главой государства медалей нашим атлетам-победителям.