Mehriban Əliyeva Serbiyanın “Sreten” ordeni ilə təltif olunub
11.06.2015İyunun 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev birinci Avropa Oyunlarının açılış mərasimində iştirak etmək üçün Bakıya səfərə gələn Serbiya Respublikasının Prezidenti Tomislav Nikoliçlə görüşüb.
Görüşdən əvvəl Prezident İlham Əliyevin, xanımı Mehriban Əliyevanın, Serbiya Prezidenti Tomislav Nikoliçin, xanımı Draqiça Nikoliçin iştirakı ilə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya Serbiya Respublikasının yüksək dövlət mükafatı - “Sreten” ordeni təqdim olunub.
Mehriban Əliyevanın “Sreten” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Serbiya Respublikası Prezidentinin Fərmanı oxunub.
Serbiya Prezidenti Tomislav Nikoliç ordeni Mehriban Əliyevaya təqdim edib.
Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun, cənab Prezident. Bu, mənim üçün böyük şərəfdir. Bu mükafata görə Sizə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Tomislav Nikoliç: Bilirsiniz, Serbiyada belə bir deyim var: Siz öz ailənizi seçə bilməzsiniz, lakin dostlarınızı seçə bilərsiniz. Bizi seçdiyinizə görə çox sağ olun.
Mehriban Əliyeva: Təşəkkür edirəm, mən bu mükafatı təkcə səylərimizin qiymətləndirilməsi kimi yox, həmçinin Serbiya ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı dostluq və hörmət rəmzi kimi dəyərləndirirəm. Çox sağ olun, Fond Sizin gözəl ölkənizdə öz fəaliyyətini davam etdirəcək.
Tomislav Nikoliç: Təşəkkür edirəm.
Mehriban Əliyeva: Mən Sizin komandanıza Avropa Oyunlarında uğurlar arzu edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Mən də sizi dost ölkənin ən yüksək mükafatına layiq görülməyiniz münasibətilə təbrik edirəm.

Мехрибан Алиева удостоена Сретенского ордена Сербской Республики
11.06.201511 июня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился с Президентом Республики Сербия Томиславом Николичем, прибывшим в нашу страну с визитом для участия в церемонии открытия первых Европейских игр.
Перед встречей с участием Президента Ильхама Алиева, его супруги Мехрибан Алиевой, Президента Сербии Томислава Николича, его супруги Драгицы Николич первой леди Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой была вручена высокая государственная награда Республики Сербия – Сретенский орден.
Был зачитан Указ Президента Республики Сербия о награждении первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой Сретенским орденом.
Президент Сербии Томислав Николич вручил Мехрибан Алиевой Сретенский орден.
Мехрибан Алиева: Большое спасибо, господин Президент. Это – большая честь для меня. Хочу выразить Вам глубокую признательность за эту награду.
Томислав Николич: Знаете, в Сербии говорят: Семью не выбирают, а вот друзей выбирают. Большое спасибо Вам за то, что выбрали нас.
Мехрибан Алиева: Благодарю, я считаю эту награду не только оценкой наших усилий, но и символом взаимной дружбы и уважением между Сербией и Азербайджаном. Большое спасибо, Фонд продолжит свою деятельность в Вашей замечательной стране.
Томислав Николич: Благодарю.
Мехрибан Алиева: Желаю Вашей команде успехов на Европейских играх.
Президент Ильхам Алиев: Я тоже поздравляю вас с присуждением самой высокой награды дружественной страны.