Bakıdakı “Kiçik Venesiya şəhərciyi”ndə Avropa Qonaqpərvərlik Klubu açılıb
10.06.2015İyunun 10-da Dənizkənarı Milli Parkdakı “Kiçik Venesiya şəhərciyi”ndə Avropa Qonaqpərvərlik Klubunun açılışı olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak edib.
Mehriban Əliyevanı Avropa Qonaqpərvərlik Klubunun önündə Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki qarşılayıb.
Mehriban Əliyeva və Patrik Hikki burada yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
“Kiçik Venesiya şəhərciyi”ndə Avropa Qonaqpərvərlik Klubu Avropa Olimpiya Komitəsinin, ümumilikdə Olimpiya Oyunları ənənəsinə uyğun yaradılıb. Kluba giriş Avropa Olimpiya Komitəsi tərəfindən təqdim edilən xüsusi kartlarla VIP qonaqlar üçün nəzərdə tutulub.
Avropa Qonaqpərvərlik Klubunda birinci Avropa Oyunları zamanı hər axşam yarışların nəticələri ilə bağlı müzakirələr aparmaq, idmançıların uğurlarını qeyd etmək, qaliblərin şərəfinə ziyafətlər təşkil etmək mümkün olacaq. Bununla yanaşı, istənilən ölkənin nümayəndə heyəti burada milli komandalarının oyunlarını izləmək üçün də toplaşa bilər. Klubda biznes mərkəzi də fəaliyyət göstərəcək. Burada, eyni zamanda, Azərbaycanın uğurları, tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, mətbəxi, adət-ənənələri də təbliğ olunacaq.
Klubda idmançılar və qonaqlar üçün əyləncəli proqramlar təşkil olunacaq. Onlara Azərbaycan milli mətbəxinin və Avropa mətbəxinin təamları təqdim ediləcək.
Tədbir zamanı birinci Avropa Oyunlarını təbliğ etmək məqsədilə Lissabondan Bakıya velosipedlə səfər etmiş 53 yaşlı velosipedçi Corc Kristovao Milli Parka gəlib. Mehriban Əliyeva velosipedçiyə oyunların açılış mərasimində ailə üzvləri ilə birlikdə iştirak etməsi üçün biletlər təqdim edib. Corc Kristovao isə Portuqaliyanın Milli Olimpiya Komitəsi tərəfindən ünvanlanmış məktubu Mehriban Əliyevaya verib.

European Hospitality Club opens in “Little Venice Village” in Baku
10.06.2015Opening of the European Hospitality Club took place, June 10, in “Little Venice Village” in the Seaside National Park.
Azerbaijan’s First Lady, Chairperson of the Baku-2015 First European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony.
President of the European Olympic Committee Patrick Hickey greeted Mehriban Aliyeva before the European Hospitality Club.
Mehriban Aliyeva and Patrick Hickey acquainted themselves with the conditions created in the Club.
The European Hospitality Club in “Little Venice Village” has been created according to the traditions of the European Olympic Committee and the Olympic Games. VIP guests having special cards given by the European Olympic Committee can enter the Club.
In the European Hospitality Club, discussions will be held every evening during the first European Games on the results of the competitions, sportsmen’s achievements marked and dinner-parties in honour of the winners arranged. Moreover, any country’s delegation may get together here to watch games of its national team. A business centre will also function in the Club. Azerbaijan’s achievements, history, culture, art and traditions will also be popularized here.
Entertaining programmes will be arranged in the Club for sportsmen and guests. They will be offered dishes from the Azerbaijani and European cuisines.
During the event, Jorge Cristóvão, a 53-year-old cyclist, who cycled from Lisbon to Baku to watch the first European Games, arrived at the Natıonal Park. Mehriban Aliyeva presented tickets to the cyclist to attend the opening ceremony with the family members. And Jorge Cristóvão, in turn, handed over the letter addressed by the Portuguese National Olympic Committee to Mehriban Aliyeva.