Azərbaycanın birinci xanımı,Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2014-cü il sentyabrın 27-28-də Yunanıstanda səfərdə olub.
Afinada Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin açılışı
Sentyabrın 27-də Afinada Azərbaycan mədəniyyəti günlərinə start verilib.
Mədəniyyət günləri çərçivəsində Mehriban Əliyeva Yunanıstanın Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı nümayəndəsi Dora Bakoyanni, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Marianna Vardinoyannis, Yunanıstan Olimpiya Komitəsinin prezidenti Spiros Kapralos ilə görüşüb və birgə nahar edib.
Sonra Afinada Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin açılışı olub. Mədəniyyət günləri Afinanın beş min tamaşaçı tutumu olan “İrodio” Teatrında Heydər Əliyev Fondunun, Azərbaycanın Yunanıstandakı səfirliyinin və Yunanıstanın Marianna Vardinoyannis Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən xeyriyyə konserti ilə başlayıb. Konsertdə Əməkdar İncəsənət Xadimi Fəxrəddin Kərimovun dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Dövlət simfonik orkestri və Dövlət rəqs ansamblı çıxış ediblər.
Afinada “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təqdimatı
Sentyabrın 28-də Afinadakı “Akropol” muzeyində 2015-ci ildə Azərbaycanda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarının təqdimat mərasimi keçirilib. Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən mərasimdə birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva iştirak edib.
Tədbirə Yunanıstan parlamentinin sədri, Baş nazirin müavini, inzibati islahatlar naziri, turizm naziri, millət vəkilləri, idman ictimaiyyətinin nümayəndələri, Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, ölkəmizin Yunanıstandakı səfiri Rəhman Mustafayev də qatılıblar.
Mərasim ilk Avropa Oyunlarına hazırlıqla bağlı filmin nümayişilə başlayıb.
Sonra Yunanıstanın inzibati islahatlar naziri Kiriakos Mitsotakis, Yunanıstanın mədəniyyət nazirinin müavini Angela Gerekoi, Yunanıstan Milli Olimpiya Komitəsinin sədri Spirios Kapralos, Yunanıstanın kanoe idmanı üzrə olimpiya çempionu Voula Kozumbali mərasimdə çıxış ediblər.

27-28 сентября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева находилась с визитом в Греции.
Открытие Дней азербайджанской культуры в Афинах
27 сентября в Афинах стартовали дни культуры Азербайджана.
В рамках Дней культуры в Афинах состоялись встреча и совместный обед Алиева Мехрибан Алиевой с представителем Греции в Парламентской Ассамблее Совета Европы Дорой Бакояннис, послом доброй воли ЮНЕСКО Марианной Вардинояннис, президентом Олимпийского комитета Греции Спиросом Капралосом.
Затем состоялось открытие Дней азербайджанской культуры в Афинах.Дни культуры начались в пятитысячном театре «Иродио» благотворительным концертом, организованным совместно Фондом Гейдара Алиева, посольством Азербайджана в Греции и греческим Фондом Марианны Вардинояннис. На концерте выступили Государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибейли под дирижерством заслуженного деятеля искусств Фахреддина Керимова и Государственный ансамбль танца.
Презентация первых Европейских игр «Баку-2015» в Афинах
28 сентября в афинском музее «Акрополь» состоялась церемония презентации предстоящих в Азербайджане в 2015 году первых Европейских игр. В церемонии, организованной Фондом Гейдара Алиева, приняла участие председатель Организационного комитета первых Европейских игр Мехрибан Алиева.
В мероприятии также приняли участие председатель парламента Греции, заместитель премьер-министра, министр по административным реформам, министр туризма, депутаты, представители спортивного сообщества, а также  министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов, посол нашей страны в Греции Рахман Мустафаев.
Церемония началась показом фильма о подготовке к первым Европейским играм.
Затем на церемонии выступили министр по административным реформам Греции Кириакос Мицотакис, заместитель министра культуры Греции Ангела Герекои, председатель Национального Олимпийского комитета Греции Спириос Капралос, олимпийская чемпионка Греции по каноэ Воула Козумбали.