Pakistanın Peşavar şəhərindəki Xayber Göz Fondunun klinikasında gözləmə otaqlarının açılışı olub
29.01.2014Pakistanın Xayber Paxtunxva əyalətinin Peşəvar şəhərində fəaliyyət göstərən Xayber Göz Fondunun klinikasında Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə inşa edilmiş kişi və qadınlar üçün gözləmə otaqlarının açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Xayber Göz Fondunun idarə heyətinin sədri Hacı Məhəmməd Həlim Xan, Pakistan Senatının yayım və informasiya komitəsinin sədri, İslam dövlətləri ticarət və sənaye palatasının vitse-prezidenti senator Hacı Qulam Əli, Xayber Paxtunxva əyaləti parlamentinin deputatları, ziyalılar, ictimai-siyasi xadimlər, media nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Daşqın Şikarov Mehriban Əliyevanın Azərbaycanda və xarici ölkələrdə həyata keçirdiyi uğurlu layihələrdən danışıb. Səfir bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Pakistanda həyata keçirilən silsilə humanitar yardım proqramları çərçivəsində Xayber Paxtunxva əyalətində hepatit B virusuna qarşı peyvənd kampaniyası, açıq ürək əməliyyatları aparılıb, əyalətin klinikalarında serebral iflicin müayinəsi, Pakistan-Əfqanıstan sərhədi boyunca pulsuz qanköçürmə təşkil edilib, göz klinikasının tikintisi üçün maddi yardım göstərilib, 2012-2013-cü illərdə Qurban Bayramında və Ramazan ayında əyalətin müxtəlif bölgələrində humanitar layihələr həyata keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Xayber Göz Fondunun idarə heyətinin sədri Hacı Məhəmməd Həlim Can Mehriban Əliyevaya göstərdiyi diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib.
Pakistan Senatının yayım və informasiya komitəsinin sədri, İslam dövlətlərinin ticarət və sənaye palatasının vitse-prezidenti senator Hacı Qulam Əli Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən layihələri yüksək qiymətləndirib. O, hesab edir ki, Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanın bütün əyalətlərində həyata keçirilən layihələr iki xalq arasındakı münasibətləri daha da möhkəmləndirir.
Mərasimin rəsmi hissəsindən sonra tədbir iştirakçıları Xayber Göz Fondu, yeni inşa olunmuş gözləmə otaqları ilə tanış olublar.

Opening of waiting rooms at Khyber Eye Foundation’s clinic in the Pakistani city of Peshawar took place
A ceremony of opening of men and women’s waiting rooms - built with support from Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva - at the Khyber Eye Foundation’s clinic operating in the city of Peshawar in Pakhtunkhwa region of Pakistan took place.
The ceremony was attended by Chairperson of Khyber Eye Foundation’s Board of Directors Hajji Mohammad Halim Khan, Chairperson of Pakistani Senate’s Broadcasting and Information Committee, Vice-president of Islamic States’ Chamber of Trade and Industry, Senator Hajji Gulam Ali, deputies of Khyber Pakhtunkhwa region’s parliament, intelligentsia, and public and political persons.
Ambassador of Azerbaijan to Pakistan Dashgyn Shikarov talked about successful projects implemented by Mehriban Aliyeva in Azerbaijan and abroad. The Ambassador told that within the framework of a series of humanitarian projects by the Heydar Aliyev Foundation, a vaccination campaign was held against Hepatitis B virus, open heart surgery carried out in the Khyber Pakhtunkhwa region, examination of cerebral palsy was organized at clinics of the region, free blood transfusion took place along the Pakistan-Afghanistan border, financial aid was provided to construction of an eye clinic and humanitarian projects implemented during Gurban and Ramadan holidays in various districts of the region, in 2012 and 2013.
Addressing the event, chairperson of Khyber Eye Foundation’s Board of Directors Hajji Mohammad Halim Khan thanked Mehriban Aliyeva for the care and attention shown to Pakistani people.
Chairperson of Pakistani Senate’s Broadcasting and Information Committee, Vice-president of Islamic States’ Chamber of Trade and Industry, Senator Hajji Gulam Ali highly valued the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation. He believes that the projects being implemented at the initiative of and with support from Mehriban Aliyeva in all regions of Pakistan contribute to strengthening of the relations between the two peoples.
After the official part of the ceremony, the attendees of the event made themselves familiar with the Khyber Eye Foundation and newly constructed waiting rooms.