Pakistanın Peşavar şəhərindəki Xayber Göz Fondunun klinikasında gözləmə otaqlarının açılışı olub
29.01.2014Pakistanın Xayber Paxtunxva əyalətinin Peşəvar şəhərində fəaliyyət göstərən Xayber Göz Fondunun klinikasında Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə inşa edilmiş kişi və qadınlar üçün gözləmə otaqlarının açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Xayber Göz Fondunun idarə heyətinin sədri Hacı Məhəmməd Həlim Xan, Pakistan Senatının yayım və informasiya komitəsinin sədri, İslam dövlətləri ticarət və sənaye palatasının vitse-prezidenti senator Hacı Qulam Əli, Xayber Paxtunxva əyaləti parlamentinin deputatları, ziyalılar, ictimai-siyasi xadimlər, media nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Daşqın Şikarov Mehriban Əliyevanın Azərbaycanda və xarici ölkələrdə həyata keçirdiyi uğurlu layihələrdən danışıb. Səfir bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Pakistanda həyata keçirilən silsilə humanitar yardım proqramları çərçivəsində Xayber Paxtunxva əyalətində hepatit B virusuna qarşı peyvənd kampaniyası, açıq ürək əməliyyatları aparılıb, əyalətin klinikalarında serebral iflicin müayinəsi, Pakistan-Əfqanıstan sərhədi boyunca pulsuz qanköçürmə təşkil edilib, göz klinikasının tikintisi üçün maddi yardım göstərilib, 2012-2013-cü illərdə Qurban Bayramında və Ramazan ayında əyalətin müxtəlif bölgələrində humanitar layihələr həyata keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Xayber Göz Fondunun idarə heyətinin sədri Hacı Məhəmməd Həlim Can Mehriban Əliyevaya göstərdiyi diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib.
Pakistan Senatının yayım və informasiya komitəsinin sədri, İslam dövlətlərinin ticarət və sənaye palatasının vitse-prezidenti senator Hacı Qulam Əli Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən layihələri yüksək qiymətləndirib. O, hesab edir ki, Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanın bütün əyalətlərində həyata keçirilən layihələr iki xalq arasındakı münasibətləri daha da möhkəmləndirir.
Mərasimin rəsmi hissəsindən sonra tədbir iştirakçıları Xayber Göz Fondu, yeni inşa olunmuş gözləmə otaqları ilə tanış olublar.

В клинике Глазного фонда Хайбер в пакистанском городе Пешавар состоялось открытие комнат ожидания
29.01.2014В клинике Глазного фонда Хайбер, функционирующей в городе Пешавар пакистанской провинции Хайбер-Пахтунхва, состоялась церемония открытия комнат ожидания для мужчин и женщин, построенных при поддержке первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой.
В церемонии приняли участие председатель правления Глазного фонда Хайбер Хаджи Мохаммад Халим Хан, председатель комитета вещания и информации пакистанского Сената, вице-президент Торгово-промышленной палаты исламских государств сенатор Хаджи Гулам Али, депутаты парламента провинции Хайбер-Пахтунхва, интеллигенция, общественно-политические деятели, представители СМИ.
Посол Азербайджана в Пакистане Дашгын Шикаров рассказал об успешных проектах Мехрибан Алиевой в Азербайджане и зарубежных странах. Посол отметил, что в рамках серии программ гуманитарной помощи, осуществленных Фондом Гейдара Алиева в Пакистане, в провинции Хайбер-Пахтунхва осуществлены вакцинация детей против вируса гепатита В, операции на открытом сердце, обследования на церебральный паралич в клиниках провинции, бесплатные акции по переливанию крови вдоль афгано-пакистанской границы, оказана материальная помощь при строительстве глазной клиники, а также в 2012-2013 годах в месяц Рамазан и на праздник Гурбан в различных регионах провинции осуществлены гуманитарные проекты.
Выступив на мероприятии, председатель правления Глазного фонда Хайбер Хаджи Мохаммад Халим Хан выразил признательность Мехрибан Алиевой за внимание и заботу.
Председатель комитета вещания и информации пакистанского Сената, вице-президент Торгово-промышленной палаты исламских государств сенатор Хаджи Гулам Али высоко оценил проекты Фонда Гейдара Алиева. Он считает, что проекты, осуществляемые по инициативе и при поддержке Мехрибан Алиевой во всех провинциях Пакистана, укрепляют отношения между двумя народами.
По завершении официальной части церемонии участники мероприятия ознакомились с Глазным фондом Хайбер и новыми комнатами ожидания.