Mehriban Əliyeva Afinada “ELPIDA” xərçəng xəstəliyinə tutulan uşaqların Dostluq Assosiasiyası ilə tanış olub
15.06.2014İyunun 15-də Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Afinada “ELPIDA” xərçəng xəstəliyinə tutulan uşaqların Dostluq Assosiasiyası ilə tanış olub.
Mehriban Əliyeva burada müalicə olunan uşaqlar və onların valideynləri ilə görüşüb.
“ELPIDA” Dostluq Assosiasiyası 1990-cı ildə yaradılıb. Yunan cəmiyyətində böyük nüfuz qazanan bu assosiasiyanı insanlara ən çox sevdirən məhz xərçəng xəstəliyinə tutulan uşaqlara xüsusi qayğı göstərməsi olub.
Assosiasiyanın prezidenti Marianna Vardinoyannis Mehriban Əliyevanı “ELPIDA”da görməkdən məmnun olduğunu bildirib, onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və dünyada təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sahələrdə irimiqyaslı layihələr həyata keçirdiyini xatırladıb.
“ELPIDA”nın layihələrindən danışan Marianna Vardinoyannis assosiasiyanın ötən dövrdəki fəaliyyətinə nəzər salıb, Heydər Əliyev Fondu ilə əlaqələrinə toxunub, Bakıda Talassemiya Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib.

Мехрибан Алиева ознакомилась в Афинах с Ассоциацией дружбы детей с раковыми заболеваниями «ELPIDA»
15 июня Мехрибан Алиева ознакомилась в Афинах с Ассоциацией дружбы детей с раковыми заболеваниями «ELPIDA».
Вначале Мехрибан Алиева встретилась с лечащимися здесь детьми и их родителями.
Ассоциация дружбы «ELPIDA» была создана в 1990 году. Эту ассоциацию, завоевавшую большой авторитет в греческом обществе, люди полюбили, прежде всего, за ее особую заботу именно о детях с раковыми заболеваниями.
Церемония началась с демонстрации видеоролика о деятельности «ELPIDA».
В своем выступлении президент ассоциации Марианна Вардинояннис сказала, что рада видеть в «ELPIDA» первую леди Азербайджана, посла доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиеву. Она сообщила, что руководимый Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева осуществляет в Азербайджане и мире широкомасштабные проекты в области образования, здравоохранения, культуры и в других сферах.
Говоря о проектах «ELPIDA», Марианна Вардинояннис рассказала о деятельности ассоциации за минувший период, коснулась связей с Фондом Гейдара Алиева, сообщила, что в Баку действует Центр талассемии.
Затем Марианна Вардинояннис вручила Мехрибан Алиевой награду «ELPIDA».
Затем Мехрибан Алиева прикрепила звезду со своим именем к доске с именами выдающихся личностей, посетивших «ELPIDA».