Fransanın Kann şəhərində “Azərbaycan: ənənələrin və gələcəyin ölkəsi” sərgisinin açılışı olub
10.07.2014İyulun 10-da Fransanın Kann şəhərində bir neçə sərgini özündə birləşdirən “Azərbaycan: ənənələrin və gələcəyin ölkəsi” sərgisinin açılış mərasimi olub. Sərgi Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində baş tutub.
Tədbirin təşkil olunduğu Kannın Festivallar və Konqreslər sarayının direktoru Kler-Ann Reks Azərbaycanın artıq ikinci ildir ki, Kannda uğurlu təqdimatlarla çıxış etdiyini xatırladıb, bunu şəhərin həyatında mühüm hadisə kimi qiymətləndirib. Kler-Ann Reks şəhərə gələn çoxsaylı turistlərin bu tədbirlərə böyük maraq göstərdiklərini bildirib.
Fransa Milli Assambleyasının üzvü, Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının sədri Jan-Fransua Monselin də çıxışından sonra sərgi ilə tanışlıq olub.
Bir neçə sərgini özündə birləşdirən “Azərbaycan: ənənələrin və gələcəyin ölkəsi” sərgisinin təşkilində məqsəd xaricdə Azərbaycanın qədim və zəngin tarixini, mədəniyyətini təbliğ etməkdir.
Sərgidəki bölmələrdən birində rəssamlar Xalidə Səfərova və Kamil Nəcəfzadənin əsərləri təqdim olunur. 50-dən çox rəsm əsərinin toplandığı ekspozisiya Fransaya həsr edilib. “Fransa Azərbaycan rəssamlarının gözü ilə” adlı bölmədəki əsərlərdə bu ölkə, onun regionları və paytaxtı təsvir olunub.
Sərgidə Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin bütün istiqamətləri, yaşı yüz illərlə ölçülən xalça və xalça məmulatlarının geniş çeşidi də təqdim olunur.
Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində Kann şəhərinin sakinləri və qonaqlar Azərbaycana aid qədim misgərlik nümunələrilə də tanış olmaq imkanı qazanıblar. Onlara Azərbaycanın milli geyimləri, milli musiqi alətləri, arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan keramika nümunələri də təqdim olunub.
Sərgidə Nizami Gəncəvinin 870 illik yubileyi münasibətilə Heydər Əliyev Fondunun müxtəlif ölkələrdə təşkil etdiyi sərgilərin davamı olan ayrıca bölmə yaradılıb.
Kannda Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanın və onun mədəniyyətinin təbliğinə xidmət edən kitab, buklet və digər nəşrləri də sərgilənir.

Inauguration of the exhibition “Azerbaijan: A Land of Traditions and Future” takes place in the French city of Cannes
10.07.2014Inauguration of the exhibition “Azerbaijan: A Land of Traditions and Future” took place, June 10, in the French city of Cannes. The exhibition was organized within the framework of the Days of Azerbaijani Culture being held with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
Claire-Ann Rex, the director of the Festivals and Congress Palace of Cannes, where the event took place, mentioned that this was the second time Azerbaijan was successfully presented in Cannes, and valued it as a significant event in the city’s life. Claire-Ann Rex said tourists coming to the city showed much interest towards these events.
After the address by member of the French National Assembly, chairperson of the Friends of Azerbaijan Association Jean-Francois Monselle, acquaintance with the exhibition started.
The objective of organizing the exhibition “Azerbaijan: A Land of Traditions and Future”, which unites a few exhibitions, is to promote Azerbaijan’s old and rich history and culture.
In one of the sections of the exhibition are presented works by Azerbaijani artists Khalida Safarova and Kamil Najafzadeh. With the collection of over 50 works, the exposition has been devoted to France. The works in the section “France Trough the Eyes of Azerbaijani Artists” picture this country, its regions and capital.
All directions of Azerbaijan’s carpet school have been represented at the exhibition, with hundreds year-old carpets and carpet products.
Within the framework of the Days of Azerbaijani Culture, residents of the city of Cannes and guests of the city gained the chance to acquaint themselves with ancient copper art samples. They were also presented Azerbaijan’s national garments, national music instruments, as well as ceramic items found during archaeological diggings.
A separate section, as a continuation of the exhibitions organized by the Heydar Aliyev Foundation in various countries on the occasion of the 870th jubilee of Nizami Ganjavi, is created at the exhibition.
Books, booklets and other publications of the Heydar Aliyev Foundation serving the promotion of Azerbaijan and its culture are also displayed in Cannes.
Then a concert by the State Chamber Orchestra named after Gara Garayev - conducted by People’s Artist Teymour Goychayev - took place at the Festivals Palace of Cannes.