Fransanın Kann şəhərində “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təntənəli təqdimatı olub
İyulun 9-da Fransanın Kann şəhərində “Azərbaycan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təntənəli təqdimatı olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Avropa oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak edib.
Tədbirin aparıcısı mərasim iştirakçılarına Azərbaycan, onun tarixi və mədəniyyəti haqqında məlumat verib, zəngin mədəni dəyərlərə malik olan Azərbaycanın təxminən 1 ildən sonra ilk Avropa oyunlarına ev sahibliyi edəcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Kann şəhərinin meri Devid Lisnard Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycan ilə Aralıq dənizinin mirvarisi olan Kann şəhəri arasında dostluq əlaqələrinin getdikcə inkişaf etdiyini bildirib. Artıq ikinci dəfədir ki, Kannda Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin təşkil olunduğunu xatırladan mer Azərbaycanın zəngin mədəni dəyərlərə malik olduğunu söyləyib, gələn il Bakıda ilk Avropa oyunlarının yüksək səviyyədə təşkil olunacağına əminliyini ifadə edib.
Mərasimdə “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarına həsr edilən videotəqdimat olub. Burada ötən dövrdə görülən işlər, tikilən idman obyektləri, Avropa oyunlarının Təşkilat Komitəsinin Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə keçirilən toplantıları haqda geniş məlumatlar yer alır.
Fransa Olimpiya və İdman Komitəsinin prezidenti Deni Masseqliya 2015-ci ildə ilk Avropa oyunlarının Azərbaycanda keçirilməsini böyük hadisə adlandırıb, bu istiqamətdə görülən işləri yüksək qiymətləndirib. Avropa oyunlarına hazırlıq işlərinin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini deyən Deni Masseqliya Bakının Avropa oyunlarını uğurla başa vuracağına əmin olduğunu bildirib.
Sonra “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təqdimatına həsr edilmiş ziyafət olub. Mərasimdə Azərbaycanın incəsənət ustaları konsert proqramı ilə çıxış ediblər.
Daha sonra Kann şəhərinin məşhur Kruazett bulvarında Azərbaycan bəstəkarlarının musiqisinin sədaları altında atəşfəşanlıq olub.

Presentation of “Baku-European Games-2015” takes place in the French city of Cannes
09.07.2014On July 9, presentation of “Baku-European Games-2015” took place within the framework of the Days of Azerbaijani Culture in the French city of Cannes. Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, Chairperson of the European Games Organising Committee Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
The host of the event gave information about Azerbaijan, its history and culture, and emphasized that in about a year, Azerbaijan, a country rich in cultural treasures, will host the first European Games.
Addressing the ceremony, mayor of the city of Cannes David Lisnard noted that relations between Azerbaijan - the pearl of the Caucasus – and the city of Cannes – the pearl of the Mediterranean Sea – are developing. Noting that Days of Azerbaijani Culture were organized for the second time in Cannes, the mayor talked about Azerbaijan’s having rich cultural treasures and expressed confidence that the first European Games next year will be organized in Baku at the highest level.
A video-presentation devoted to “Baku-European Games-2015” took place at the ceremony. The video-material contained information about the works done during the past period, sports facilities built, as well as meetings held under the leadership of Chairperson of the European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva.
President of the French Olympic and Sports Committee Denis Masseglia said the holding of the first European Games in Azerbaijan will be a great event, and highly appreciated the works done in this regard. Emphasizing the high-level preparation works for the European Games, Mr Dennis Masseglia expressed confidence that Baku will successfully hold the European Games.
Then a dinner-party devoted to the presentation of “Baku-European Games-2015” took place. Azerbaijan’s masters of art performed at the ceremony with a concert programme.
The event was finalised by fireworks in the Croisette Boulevard under the music by Azerbaijani composers.