Parisdə “Azərbaycan şəhərciyi”nin açılışı olub
19.09.2014Sentyabrın 19-da Parisin San-Sülpis meydanında Heydər Əliyev Fondu tərəfindən “Azərbaycan şəhərciyi” təşkil olunub. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak edib.
Sərginin açılışında çıxış edən Parisin 6-cı rayonunun meri Jan-Pyer Lökoq 10 gün ərzində parislilərin Azərbaycan və onun zəngin mədəniyyəti haqqında dolğun məlumat ala biləcəklərini bildirib. Azırbaycanın sürətlə inkişaf etdiyini deyən mer son illərdə Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə xaricdə bir çox tədbirlərin keçirildiyini, bu sərginin də onların davamı olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının prezidenti Jan-Fransua Mansel də bu cür tədbirlərin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına xidmət etdiyini bildirib. O, zəngin mədəniyyətə malik Azərbaycanın üzləşdiyi ən böyük problemə - Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə diqqət çəkib, Azərbaycan rəhbərliyinin bu problemi sülh yolu ilə həll etmək istədiyini söyləyib.
Sonra “Azərbaycan şəhərciyi” ilə tanışlıq olub. Bu şəhərcikdə ölkəmiz haqqında müxtəlif istiqamətlərdə müfəssəl məlumatlar öz əksini tapıb. “Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycanın mədəni dəyərləri” sərgisində min illərdir ölkəmizdə yaranıb inkişaf edən mədəniyyət barədə müfəssəl məlumat verilir. Azərbaycanın qədim və zəngin tarixinə, mədəniyyətinə dair eksponatların, o cümlədən misgərlik məmulatlarının, şəbəkələr, milli geyimlər, milli musiqi alətləri və Azərbaycan xalçalarının geniş çeşidinin təqdim olunduğu şəhərcikdə “Azərbaycana səyahət” turizm sərgisi vasitəsilə ölkəmizlə daha yaxından tanışlıq imkanı yaradılıb. “Azərbaycan şəhərciyi”ndə milli mətbəximizi nümayiş etdirən köşklər də qurulub. Açılış mərasimində iştirak edən kəndirbazların və pəhləvanların çıxışları da maraqla qarşılanıb. Burada, həmçinin “Bakı 2015” Birinci Avropa Oyunlarına hazırlığın təqdimatı keçirildi, indiyə qədər görülən işlə barədə qonaqlara məlumat verilib.
Heydər Əliyev Fondunun müxtəlif sahələri əhatə edən nəşrlərinin təqdim olunduğu sərginin ən maraqlı bölmələrindən biri də Azərbaycanın dahi şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin yaradıcılığı ilə bağlı materialların, həmin dövrə aid arxeoloji tapıntıların sərgiləndiyi bölmədir. Orada zərgərlik nümunələri, məişət əşyaları, “Xəmsə”yə daxil olan poemaların süjetləri əsasında işlənmiş xalçalar və s. nümayiş olunur.
Sentyabrın 28-dək davam edəcək sərgi-yarmarkada Azərbaycanın incəsənət ustaları müxtəlif konsert proqramları ilə çıxış edəcəklər. Bu günlər ərzində Dövlət Rəqs Ansamblı, “Natiq” ritm qrupu, Dövlət Xalq Çalğı Alətləri Ansamblı, Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı və digər musiqi kollektivlərinin ifasında Azərbaycanın klassik, caz və muğam sənəti təqdim ediləcək.
Sonra “Fransa Azərbaycan rəssamlarının gözü ilə” rəsm sərgisi ilə tanışlıq olub. Sərgidə rəssamlar Xalidə Səfərova və Kamil Nəcəfzadənin əsərləri təqdim olunur. 50-dən çox rəsm əsərinin toplandığı ekspozisiya Fransaya həsr edilib. Əsas qəhrəman da Fransa – onun paytaxtı Paris və regionlarıdır.

Inauguration of an “Azerbaijani Camp” takes place in Paris
19.09.2014An “Azerbaijani Camp” was organized, September 19, by the Heydar Aliyev Foundation on Saint Sulpice Square of Paris. Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the event.
The “Azerbaijani Camp” incorporates various exhibitions representing our country’s history and culture, as well as its tourism capacity. The objective of organizing the camp was to ensure more broader promotion of Azerbaijan and continue holding events of this nature in France, including Paris.
Addressing the opening ceremony, mayor of the 6th district of Paris Jean-Pierre Lecoq said during these 10 days they will have a chance to receive comprehensive information about Azerbaijan and its rich culture. Underscoring Azerbaijan’s rapid development, the mayor mentioned the holding of a number of events recently abroad at the initiative of Azerbaijan’s First Lady, and expressed confidence that this exhibition too will continue successfully.
President of the Friends of Azerbaijan Association in France Jean-Francois Mansel too mentioned that such events serve to extension of relations between our countries. He drew attention to the biggest problem of our country - with rich culture, the Daghlyg Garabagh conflict, and said the Azerbaijani leadership is willing to solve it peacefully.
Then acquaintance with the “Azerbaijani Camp” took place. Comprehensive information has been reflected in this camp about our country covering different areas. Detailed information is given about the culture, which has experienced thousands of years of development in our country, at the exhibition “Cultural Treasures of Azerbaijan – the Pearl of the Caucasus”. In a camp where exhibits related to Azerbaijan’s old and rich history and culture, including copper items, lattices (sshebeke), national garments, national music instruments and wide assortment of Azerbaijani carpets, necessary conditions have been created, through the tourism exhibition “Travel to Azerbaijan”, to better promote our country. Stands demonstrating our national cuisine have been installed in the “Azerbaijani Camp”. Performance of our rope-dancers and athletes have also been watched with interest. Here also took place presentation of the preparation for “Baku-2015” First European Games, and visitors were given information about the works so far done.
One of the most interesting sections of the exhibition - with publications of the Heydar Aliyev Foundation covering various areas – was the area where materials associated with the creativity of great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi, archaeological finds related to the same period – jewellery, household items, reproductions of miniatures drawn by Azerbaijani artists, porcelain dishes with miniatures reflected on, as well as carpets made on the bases of themes of the poems included in Khamsa were displayed.
At the exhibition-fair, which will continue until September 28th, Azerbaijani masters of art will perform before city residents and tourists with various concert programmes. The State Dance Ensemble, Natig Rhythm Group, the State Folk Music Instruments Ensemble and other music bands will present Azerbaijani classic, jazz music, and mugham art.
Then, acquaintance with the art exhibition “France through Azerbaijani Artists’ Eyes” took place. Works by artists Khalida Safarova and Kamil Najafov are displayed here. With over 50 works, the exhibitions is devoted to France. Main character is France – its capital Paris and regions.
The event continued with a concert by well-known jazzman, People’s artist of Azerbaijan Isfar Sarabski.