Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə İslamabadda Qurban bayramı münasibətilə xeyriyyə tədbiri keçirilib
Oktyabrın 1-də Pakistanın İslamabad şəhərindəki Beyt-ul-Mal kimsəsiz uşaq evində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə Qurban bayramı münasibətilə xeyriyyə tədbiri keçirilib.
İslamabad və Ravalpindi şəhərlərindəki 6 kimsəsiz uşaq evinin 800 nəfərdən çox sakini üçün təşkil olunmuş tədbirdə Pakistan-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri, Azərbaycan səfirliyinin əməkdaşları, jurnalistlər, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Beyt-ul-Mal uşaq evinin direktoru Abid Vahid Şeyx pakistanlı kimsəsiz uşaqlara göstərdiyi diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib. Abid Vahid Şeyx 2012-ci ildən başlayaraq Heydər Əliyev Fondunun mütəmadi olaraq Beyt-ul-Mal uşaq evinə yardımlar etdiyini xatırladıb.
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Daşqın Şikarov Mehriban Əliyevanın adından tədbir iştirakçılarını qarşıdan gələn Qurban bayramı münasibətilə təbrik edib. O, oktyabrın 6-dan 8-dək Heydər Əliyev Fondunun adından qurbanlıqlar kəsilərək Pakistanda daşqından və seldən zərər çəkmiş insanlara paylanacağını bildirib.
Tədbirdə İslamabad və Ravalpindi şəhərlərində fəaliyyət göstərən uşaq evlərinin sakinlərinə hədiyyələr təqdim edilib, uşaqlara nahar verilib. Mərasimin sonunda uşaqlar üçün musiqi və əyləncə proqramları təşkil olunub.
Sonra tədbir iştirakçıları uşaq evində Pakistan Hökuməti və Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış olublar.
Qurban bayramı münasibətilə daha bir neçə tədbir Pakistanın Xayber Paxtunxva əyalətinin qaçqınların məskunlaşdıqları Lakki Marvat və Dera İsmail Xan bölgələrində, həmçinin daşqın və seldən zərər çəkmiş Pəncab əyalətinin bir sıra şəhərlərində təşkil olunub.
Lakki Marvat bölgəsində təşkil olunan mərasimdə çıxış edən Pakistanın tanınmış siyasətçisi, senator Səlim Seyfulla Xan pakistanlı məcburi köçkünlərin dərdinə şərik olduğuna görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib.
Həmin əyalətin Dera İsmail Xan bölgəsindəki mərasimdə ali qonaq qismində iştirak edən Pakistan Milli Assambleyası sədrinin sabiq müavini, Pakistan-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü Feysəl Kərim Kundi də bölgə əhalisinə və məcburi köçkünlərə göstərdiyi diqqətə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlıq edib. O, Heydər Əliyev Fondunun bu bölgədə inşa etdirdiyi “Heydər Əliyev su təchizatı sistemi” haqda məlumat verib, məcburi köçkünlər üçün həyata keçirdiyi digər layihələrdən danışıb. Feysəl Kərim Kundi bütün bunları Pakistan və Azərbaycan arasında qardaşlıq münasibətlərinin təzahürü kimi qiymətləndirib.
Tədbirlərdə Pəncab əyalətinin sel və daşqınlardan zərər çəkən Multan və Okarada bölgələrindən olan tanınmış ictimai-siyasi xadimlər və ziyalılar iştirak ediblər.
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Daşqın Şikarov Mehriban Əliyevanın adından tədbir iştirakçılarını Qurban bayramı münasibətilə təbrik edib, Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və xarici ölkələrdə həyata keçirdiyi layihələrdən söz açıb.

A charitable action is held in Islamabad with the support of the Heydar Aliyev Foundation’s President Mehriban Aliyeva in connection with Gurban Bayram
01.10.2014A charitable action was held at a children’s home in the city of Islamabad with the support of the Heydar Aliyev Foundation’s President Mehriban Aliyeva in connection with Gurban Bayram, October 1.
Organized for over 800 residents from 6 children homes in the cities of Islamabad and Ravalpindi, the event was attended by members of the Pakistan-Azerbaijan interparliamental friendship group, employees of the Azerbaijani Embassy, journalists and representatives of the general public.
Director of Beyt-ul-Mal Children’s Home Abid Vahid Sheikh thanked for the care and attention shown towards Pakistani orphans. Abid Vahid Sheikh mentioned that the Heydar Aliyev Foundation has been providing regular support to Beyt-ul-Mal Children’s Home since 2012.
Ambassador of Azerbaijan to Pakistan Dashgyn Shikarov congratulated the attendees of the event on behalf of Mehriban Aliyeva on the upcoming Gurban Bayram. He noted that sacrificial animals will be cut during 6 to 8 October on behalf of the Heydar Aliyev Foundation and distributed to people that have suffered from floods in Pakistan.
Presents were given at the event to residents of children’s homes operating in the cities of Islamabad and Ravalpindi, and a dinner was arranged for children. At the end of the ceremony, musical and entertainment programmes were organized for children.
Then, attendees of the event got acquainted with the reconstruction works carried out by the Pakistani Government and the Heydar Aliyev Foundation at the children’s home.
A number of other actions were held on the occasion of Gurban Bayram in Lakki Marwat and Dera Ismail Khan provinces of Pakistan, where refugees have settled, and in a number of cities of the Punjab province suffered from floods.
Delivering a speech at a ceremony organized in Lakki Marwat region, Pakistan’s well-known politician, senator Salim Seyfullah Khan thanked Mehriban Aliyeva for sharing the distress of internally displaced people.
Being a guest at a ceremony in Dera Ismail Khan region of the same province, former deputy chairperson of Pakistani National Assembly, member of the Pakistan-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group Feisal Karim Kundi too thanked Mehriban Aliyeva for the attention shown towards the region’s population and internally displaced people. He gave information about the “Heydar Aliyev Water Supply System” constructed by the Heydar Aliyev Foundation in this region, and talked about other project implemented for internally displaced people. Feisal Karim Kundi has appreciated all these as a sign of brotherly relations between Pakistan and Azerbaijan.
The events were attended by well-known public and political persons and intelligentsia from Multan and Okarada districts of Punjab province that had suffered from floods.
Azerbaijan’s Ambassador to Pakistan Dashgyn Shikarov congratulated on behalf of Mehriban Aliyeva the attendees of the event on Gurban Bayram and talked about the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in foreign countries.