18.11.2014Kann, Afina və Berlindən sonra “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının növbəti təqdimatı noyabrın 18-də İstanbulun “Çırağan” sarayında keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı və Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin dəstəyi ilə keçirilən təqdimata Türkiyənin ictimai-siyasi dairələrinin nümayəndələri, mədəniyyət və idman xadimləri də qatılıblar. Qonaqlar əvvəlcə “Bakı-2015”ə həsr olunmuş bürünc heykəllərdən ibarət sərgiyə baxıblar. “Biz birlikdə” adlanan sərgidə Azərbaycanın 20-dən çox heykəltaraşının əsərləri nümayiş etdirilib.
Mərasimə qatılanlar Azərbaycanın mənzərələrindən ibarət fotoşəkillərə də baxıblar.
Tədbirin aparıcısı birinci Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsinin Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda qazandığı nüfuza söykəndiyini bildirib.
Təqdimat mərasimində Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və xanımı Əminə Ərdoğanın mərasimə ünvanladıqları məktub oxunub. Məktubda qədim və müasir Bakıda birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçəcəyinə əminlik, Azərbaycanla Türkiyə arasındakı əlaqələrin bütün sahələrdə inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə olunub, təqdimatın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Daha sonra mərasim iştirakçıları “Bakı-2015”ə həsr olunmuş filmə baxıblar. Filmdə birinci Avropa oyunlarına hazırlıq işləri, Bakıda yaradılan idman infrastrukturu və digər tədbirlər haqda məlumatlar yer alıb.
Türkiyənin gənclik və idman naziri Akif Çağatay Kılıç Azərbaycanla Türkiyə arasında bütün sahələrdə, o cümlədən idman sahəsində böyük inkişafa nail olunduğunu qeyd edib.
“Bakı-2015”in təqdim olunduğu şəhərlər sırasına İstanbulun da daxil olmasını yüksək qiymətləndirən Akif Çağatay Kılıç qısa vaxtda oyunlara hazırlıq işlərinin sürətlə davam etməsinin sevindrici hal olduğunu söyləyib, birinci Avropa Oyunlarının qitənin tarixinə parlaq hadisə kimi düşəcəyinə əminliyini bildirib.

Presentation of “Baku-2015” first European Games takes place in Istanbul
After Cannes, Athens and Berlin, next presentation of “Baku-2015” first European Games took place at Istanbul’s “Chyraghan” Palace, November 18.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, Chairperson of the European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
The presentation, which was realized with the organizational support of the Heydar Aliyev Foundation and assistance by the Embassy of Azerbaijan in Turkey, was attended by representatives of Turkey’s public and political circles, persons of culture and sports. The guests first viewed an exhibition comprised of bronze statues devoted to “Baku-2015”. Works by over 20 sculptors from Azerbaijan were demonstrated at the exhibition called “We Together”.
Visitors viewed also photos with picturesque places of Azerbaijan.
The host of the presentation said holding of the first European Games in Baku relies on the influence Azerbaijan has gained on the international arena.
A letter by Turkish President Rajab Tayyib Erdoghan and his spouse Emine Erdoghan to the ceremony was read at the presentation. Confidence was expressed in the letter that the first European Games will be held in Baku at the highest level, developing relations between Azerbaijan and Turkey in all spheres were underscored and the significance of the presentation emphasized.
Then participants of the ceremony watched a documentary devoted to “Baku-2015”.  The documentary talks about the preparation works for the first European Games, the sports infrastructure created in Baku and other events.
Turkey’s Minister of Youth and Sport Akif Chaghatay Kylyj noted that great achievements have been reached in relations between Azerbaijan and Turkey in all spheres.
Highly appreciating the inclusion of Istanbul in the list of cities where “Baku-2015” is presented, Akif Chaghatay Kylyj said it was a rejoicing fact that preparation works for the European Games went on with rapid pace, and expressed a confidence the first European Games will enter the history of the continent as a bright event.