Noyabrın 24-də Londonda Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyin “Qırmızı Kitab”ının 50 illik yubileyinə həsr edilmiş “Bu gün burada” (“Here Today”) adlı sərginin açılışı olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən Leyla Əliyeva bildirib ki, bu sərgi həyatı təhlükə altında olan bütün heyvan cinslərinin gözəlliyinin, onların vacibliyi və müdafiəsinin önəminin vurğulanması baxımından yaxşı üsuldur.
Ümumdünya Parklar Konqresinin toplantısında iştirak etmək üçün Avstraliyaya səfərini xatırladan Leyla Əliyeva gələcək nəsillərin təbiəti qorumasının vacibliyini bildirib, bu istiqamətdə Azərbaycanda həyata keçirilən işlərdən danışıb: “Azərbaycanda biz gəncləri ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində maarifləndiririk. Azərbaycan qədim ənənələrə və zəngin tarixə malik olan ölkədir. Şərqlə Qərbin ayrıcında yerləşən ölkəmizdə şərqin müdrikliyi, qərbin tərəqqisi var. Ötən müddətdə Azərbaycan tarixi İpək Yolunda əsas bir mərkəzə çevrilib. Azərbaycanın tolerantlıq, dialoq və yeni fikirlər ölkəsinə çevrilməsinin mədəniyyətimizin inkişafına böyük təsiri olub. Avropa, Asiya və Orta Şərq arasında nadir coğrafi mövqe gözəl landşaftlar yaratmaqla təkcə mədəniyyətimizə yox, həm də təbiətimizə təsir edib. Azərbaycan qarlı dağlar, göllər, çaylar, sıx meşələr, ovalıqlar və çəmənliklər ölkəsidir. Dünyada mövcud olan iqlim qurşağından doqquzu Azərbaycanda var və bu çox zəngin biomüxtəliflik yaradır. Buna görə üç il bundan əvvəl biz Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq üçün İctimai Birlik - IDEA-nı yaratdıq. Hələ qət edəcəyimiz yolun əvvəlində olmağımıza baxmayaraq, biz artıq bir çox layihələr həyata keçirmiş və müsbət nəticələr əldə etmişik. Bizim bəzi layihələrimizə Azərbaycanda yaşayan 3 milyon gənci təmsil etmək məqsədilə 3 milyon ağacın əkilməsi, çöl ceyranının vəhşi təbiətə buraxılması və 8 mindən artıq uşağın ətraf mühiti qorumaq üçün maarifləndirilməsi kimi işlər daxildir. Biz, həmçinin öz məşhur beşliyimizi müəyyən etmişik. Bu, qonur ayı, boz qurd, qartal, ceyran və Qafqaz bəbiridir”.
Leyla Əliyeva Azərbaycanda Qafqaz biomüxtəlifliyi sammitinin keçirildiyini, ölkəmizin Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyin üzvü olduğunu xatırladıb. O bildirib ki, hazırda Qafqaz bəbirinin məhv olmaq təhlükəsindən qurtarılması və Avropaya geri qaytarılmasını təmin etmək üçün Dünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondu, Pantera təşkilatı və bu sahədə fəaliyyət göstərən digər təşkilatlarla sıx işlər aparılır.
Leyla Əliyeva sərginin ərsəyə gəlməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirib, təbiəti qorumağın vacibliyini bir daha qeyd edib.
Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyin “Qırmızı Kitab”ının 50 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbirin yüksək səviyyədə keçdiyini vurğulayan qurumun baş direktoru Culian Marton Lefevre bu günkü tədbirin onun üçün əlamətdar olduğunu diqqətə çatdırıb. “Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın və dünyada maraqlı layihələri ilə tanınan IDEA İctimai Birliyinin rəhbəri Leyla Əliyevanın tədbirdə iştirakı sərgini daha da maraqlı edib” – deyən baş direktor IDEA-nın layihələri haqda məlumatlı olduğunu, bu layihələrin dünyada gedən ekoloji maarifləndirmə işlərinə töhfə verdiyini bildirib.
Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyin və “Baku” jurnalının dəstəyi ilə baş tutan sərgiyə qatılmış London sənətsevərlərinə müasir incəsənətin müxtəlif istiqamətlərini təmsil edən əsərlər təqdim olunub. Sərgidə müxtəlif ölkələrin müasir incəsənət nümayəndələri ilə yanaşı, Azərbaycan rəssamları da təmsil olunurlar. Leyla Əliyeva, Aida Mahmudova, Fərid Rəsulov, Rəşad Ələkbərov sərgiyə maraqlı kompozisiyaları ilə qatılıblar. Bundan əlavə, sərgidə Corc Kondo, Teysi Emin, Endi Varol, Qavin Turk, Piter Bleyk, Duqlas Qordon, Stefani Kveyle və müasir incəsənətin digər tanınmış nümayəndələrinin nəsli kəsilməkdə olan flora və fauna növlərini əks etdirən əsərləri nümayiş etdirilir. Sərginin keçirilməsində məqsəd ekosistemin və onun mühafizəsinin əhəmiyyəti barədə ictimai maarifləndirmə aparmaq və bu istiqamətdə sosial məsuliyyəti gücləndirməkdir.
Dünyanın ən böyük və ən qədim təbiətin mühafizə təşkilatı olan Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyə 160 ölkədən 1200 hökumət və qeyri-hökumət təşkilatı daxildir. Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyin “Qırmızı Kitab”ı vəhşi təbiətin, eləcə də təhlükə altında olan növlərin qlobal mühafizəsi üzrə ən əhatəli məlumat toplusu hesab edilir.

В Лондоне состоялось открытие выставки «Сегодня здесь»
24 ноября в Лондоне состоялось открытие выставки «Сегодня здесь» (“Here Today”), посвященной 50-летнему юбилею «Красной книги» Международного союза охраны природы.
В церемонии приняли участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Лейла Алиева и Арзу Алиева.
Лейла Алиева, выступившая на церемонии открытия, отметила, что эта выставка является лучшим способом для того, чтобы подчеркнуть красоту всех видов животных, чья жизнь находится под угрозой исчезновения, их важность и значимость.
Вспоминая свой визит в Австралию для участия в собрании Всемирного конгресса парков, Лейла Алиева подчеркнула важность охраны природы будущими поколениями, рассказав о работах, проделанных в этом направлении в Азербайджане: «Мы в Азербайджане ведем просветительскую работу среди молодежи в направлении защиты окружающей среды. Азербайджан – страна с древними традициями и богатой историей. В нашей стране, расположенной на стыке Востока и Запада, присутствуют восточная мудрость и западный прогресс. За прошедший период Азербайджан превратился в основной центр на историческом Шелковом пути. Преобразование Азербайджана в страну толерантности, диалога и новых мыслей оказало большое влияние на развитие нашей культуры. Уникальное географическое расположение между Европой, Азией и Средним Востоком, наряду с созданием прекрасных ландшафтов, повлияло не только на культуру, но и на природу. Азербайджан – страна снежных гор, озер, рек, густых лесов, низменностей и лугов. Девять из существующих в мире климатических поясов находятся в Азербайджане, и это создает очень богатое биоразнообразие. Для этого мы три года назад создали Общественное объединение для Международного диалога во имя охраны окружающей среды – IDEA. Несмотря на то, что мы находимся лишь в начале большого пути, тем не менее, уже успели реализовать немало проектов и получили позитивные результаты. В некоторые наши проекты включены такие работы, как посадка 3-х миллионов деревьев с целью представить 3-хмиллионную молодежь Азербайджана, выпуск степных джейранов в дикую природу и информирование более 8 тысяч детей для охраны окружающей среды. Мы, также определили свою знаменитую пятерку. Это бурый медведь, серый волк, орел, джейран и кавказский леопард».
Лейла Алиева напомнила также о проведении в Азербайджане саммита Биоразнообразие Кавказа, о членстве нашей страны в Международном союзе охраны природы. Она сообщила, что в настоящее время для спасения кавказского леопарда от риска исчезновения и его возвращения в Европу ведется тесное сотрудничество с Фондом защиты дикой природы мира, организацией «Пантера» и другими структурами, чья деятельность связана с этой сферой.
Лейла Алиева, еще раз подчеркнув важность охраны природы, выразила признательность всем, кто приложил усилия для создания выставки.
Подчеркнув высокий уровень проведения мероприятия, посвященного 50-летнему юбилею «Красной Книги»Международного союза охраны природы, генеральный директор этой структуры Джулиан Мартон Лефевр довел до сведения, что сегодняшняя выставка является для него знаменательной. «Участие в мероприятии первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой и руководителя известного в мире своими интересными проектами Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой сделало выставку еще более интересной», – сказал генеральный директор, сообщив при этом, что знает о проектах IDEA, и что эти проекты вносят вклад в развернувшийся в мире процесс экологического просвещения.
Лондонским любителям искусства, принявшим участие на выставке, проведенной при совместной поддержке Международного союза охраны природы и журнала «Баку», были представлены произведения различных направлений современного искусства. На выставке, наряду с представителями современного искусства из разных стран, также были представлены азербайджанские художники. Своими интересными композициями на выставке участвовали Лейла Алиева, Аида Махмудова, Фарид Расулов, Рашад Алекберов. Кроме этого, здесь демонстрируются работы таких известных представителей современного искусства, как Джордж Кондо, Тейси Эмин, Энди Варол, Гавин Турк, Питер Блейк, Дуглас Гордон, Стефани Квейле и других авторов, в которых нашли отражение виды исчезающей флоры и фауны. Целью организации выставки является информирование общественности об экосистеме и значимости ее защиты, а также усиление социальной ответственности в этом направлении.
Следует отметить, что в Международный союз охраны природы, являющийся самой большой и самой древней в мире организацией по защите природы, входят 1200 правительственных и неправительственных организаций из 160 стран. «Красная книга» Международного союза охраны природы считается наиболее полным сборником информации по глобальной защите дикой природы, а также видов, находящихся под угрозой.