Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Böyükşor gölünün və ətraf ərazilərin ekoloji vəziyyətinin kompleks bərpası işləri ilə tanış olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva martın 18-də Böyükşor gölünün və ətraf ərazilərin ekoloji vəziyyətinin kompleks bərpası ilə bağlı görülən işlərlə tanış olublar.
Böyükşor gölünün kompleks bərpası Prezidentin 2014-cü il 17 yanvar tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2014-2016-cı illərdə Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı”na və “Böyükşor gölünün ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, mühafizəsi və istifadəsi sahəsində əlavə tədbirlər haqqında” Fərmanına uyğun olaraq həyata keçirilir. İki mərhələdə həyata keçirilən layihənin birinci mərhələsi bu ilin mayınadək başa çatdırılacaq. İkinci mərhələ 2015-2020-ci illəri əhatə edəcək.
Görülən işlər barədə dövlətimizin başçısına ətraflı məlumat verildi. Bildirildi ki, 1570 metr uzunluğunda müvəqqəti bənd çəkilərək göl iki hissəyə ayrılıb. Bu bənd gələcəkdə Ziya Bünyadov prospekti ilə Balaxanı şossesini birləşdirəcək magistral yolun özülü olacaq. Layihənin növbəti mərhələsində gölün digər tərəfinin təmizlənməsi işləri həyata keçiriləcək. Böyükşor gölünə sənaye və məişət tullantı sularının və neft qalıqlarının axıdılmasının qarşısı artıq böyük həcmdə alınıb. Layihənin icrasına başlamazdan əvvəl gölə 76 mənbədən sənaye və məişət tullantı suları axıdılırdı. İndi bu mənbələr layihə ərazisində tamamilə ləğv edilib, qalan sahədə isə 36-ya endirilib və bu göstərici azalmaqdadır. Layihə ərazisinin cənub sahili boyunca çirkab suların qarşısının alınması üçün kanalizasiya xətti çəkilib və bu hissədə çirklənmə mənbələrinin qarşısı tamamilə alınıb. Layihə ərazisinin şərq və cənub sahilində bulvar və park salınır. Ümumi abadlıq işlərinin sahəsi 15 hektara yaxındır. Park-bulvarın bu ilin mayında paytaxt sakinlərinin və qonaqların istifadəsinə verilməsi planlaşdırılır.
Prezident İlham Əliyev görülən işləri yüksək qiymətləndirdi, müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verdi.

President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva acquaint themselves with the works on complex restoration of the ecological condition in Boyukshor Lake and the surrounding area
18.03.2015President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva acquainted themselves with the works on complex restoration of the ecological condition in Boyukshor Lake and the surrounding area, March 18.
Complex restoration of Boyukshor Lake is being carried out in accordance with “The State Programme for social and economic development of Baku city and its settlements in 2014-2016“ and the Decree ”On additional measures for improving the ecological condition, protection and use of Boyukshor Lake” approved by a Resolution of the President dated 17 January 2014. First phase of the projects to be implemented in two phases will be accomplished in May this year. The second phase will cover the years 2015 to 2020.
The Head of the State was informed of the works done here. It was informed that the lake has been divided into two sections by a 1570-metre long dam. This dam will be the foundation for a road to link Ziya Bunyadov Avenue with Balakhany highway. In the following phase of the project, works on cleaning of the other section of the lake will be performed. Discharge of industrial and domestic waste waters and oil products to Boyukshor Lake has been considerably reduced. Before the project’s execution started, industrial and domestic wastes from 76 points used to be discharged into the lake. Now these sources have been completely removed in the project area, and in the remaining area, their number has been brought down to 36 and is continuing to drop. A sewage line has been built along the south bank of the project area in order to contain waste waters’ discharge into the lake, and in this area, contamination sources have been removed. A boulevard and a park is being laid out on the east and south bank of the project area. The area of the total improvement works is about 15 hectares. The park-boulevard is planned to be given for the use of residents and guests of the capital in May this year.