- Cənab Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti.
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi tərəfindən mükafata layiq görülmək və qədim yunan torpağında bu nüfuzlu mükafatı almaq mənim üçün böyük şərəfdir.
Bu gün sizin hamınızla birlikdə bu gözəl mərasimdə iştirak etmək məndə məmnunluq hissi doğurur. Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının prezidenti cənab İsidorosa və akademiyanın bütün üzvlərinə Olimpiya dəyərləri və prinsiplərinin təbliğində mənim fəaliyyətimə yüksək qiymət verdikləri üçün dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Biz Azərbaycanda Olimpiya Akademiyasının Olimpiya dəyərlərinin qorunması, inkişafı və bütün dünyada paylaşılması işindəki nailiyyətlərini yüksək qiymətləndiririk. Biz birlikdə Azərbaycan gəncləri, eləcə də idmanla bağlı rəsmi şəxslər, Avropa gəncləri üçün təhsil proqramları hazırlamışıq. Biz “Bakı-2015” Təşkilat Komitəsinə dəstək göstərmək üçün birgə çalışırıq.
Bu gün Azərbaycan Beynəlxalq Olimpiya Hərəkatının fəal üzvüdür. İdmanın inkişafı, Olimpiya dəyərləri və ideallarının təbliği bizim ölkəmizin siyasətinin prioritetlərindən biridir. Müstəqilliyimizin bərpasından sonra biz Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin ölkəmizdə idmanın inkişafına verdiyi diqqəti həmişə hiss etmişik. Şəxsən Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Baxa bizim təşəbbüslərimizi dəstəklədiyi üçün təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Müstəqil ölkə kimi Azərbaycan Olimpiya Oyunlarında 20 ildən az müddətdir ki, iştirak edir və oyunlardan oyunlara daha da çox medallar qazanan idmançılarımızın uğurları bizi fərəhləndirir. Son Yay Olimpiya Oyunlarında idmançılarımız 10 medal qazanmışlar ki, onlardan ikisi qızıl olmuşdur. Azərbaycan Yay Olimpiya Oyunları iştirakçıları arasında medalların sayına görə 30-cu, Avropa ölkələri arasında isə 15-ci yeri tutmuşdur. Biz, həmçinin idman infrastrukturunun inkişafına çoxlu sərmayə yatırırıq. Son 10 il ərzində ölkəmizdə 50-dən çox müasir Olimpiya mərkəzi tikilmişdir. İdmançılarımızın uğurları, müasir idman infrastrukturu, idmançılara, idmanın inkişafına, idman ideyalarının təbliğinə göstərilən güclü dövlət dəstəyi, habelə ölkəmizin sürətli inkişafı 2015-ci ildə ilk Avropa Oyunlarının Azərbaycanın paytaxtı Bakıda keçirilməsi üçün Avropa Olimpiya Komitəsinin qərarına səbəb olan əsas amillərindən idi. Biz bu tarixi qərara görə Avropa Olimpiya Komitəsinə minnətdarıq. Baxmayaraq ki, Olimpiya Oyunlarının vətəni Avropa sayılır, digər qitələrlə müqayisədə Avropa Oyunları əvvəllər heç vaxt keçirilməmişdir.
Bizim üçün Avropa Oyunlarının təşkili milli qurur və məsuliyyət məsələsidir. Sizə onu deyə bilərəm ki, bu qərar Azərbaycan xalqı tərəfindən ciddi şəkildə dəstəklənmişdir. 2015-ci il ilk Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin rəhbəri kimi, sizi əmin edə bilərəm ki, biz Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirilməsi, idmançılar və nümayəndə heyətlərinin üzvləri, qonaqlar və yerli vətəndaşlar üçün mükəmməl şəraitin yaradılması istiqamətində əlimizdən gələni edəcəyik. Əminəm ki, Oyunlar dostluq və həmrəylik ab-havasında keçiriləcəkdir.
Hörmətli dostlar, fürsətdən istifadə edərək yunan xalqına xoşbəxtlik və firavanlıq arzu edirəm. Yunanıstan qədim tarixə, mədəniyyətə və ənənələrə malik olan bir ölkədir. Yunanıstan xalqı əsrlər boyu öz mədəni və tarixi irsini bəşəriyyət üçün qorumuşdur. Mən çox şadam ki, Azərbaycan və Yunanıstan arasında ikitərəfli əlaqələr uğurla inkişaf edir və bir çox sahələri əhatə edir. Qarşılıqlı hörmət və tərəfdaşlıq əsasında iqtisadi, siyasi, mədəni və digər sahələrdə əməkdaşlıq hər iki ölkəyə fayda verir. Biz yaxşı tərəfdaşıq və dostuq.
Sonda əziz dostlar, sizə bu nüfuzlu mükafatı mənə təqdim etdiyinizə görə bir daha təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Fürsətdən istifadə edərək sizin hamınızı Avropa Oyunlarına dəvət edirəm və bizimlə birlikdə idman, həmrəylik və dostluq bayramından zövq almağınızı istəyirəm. Bir daha çox sağ olun. Sizə gələcəkdə uğurlar arzulayıram.

Вручение специальной почетной премии Международной олимпийской академии «Олимпийское совершенство»
16.06.201416 июня в Афинах состоялось открытие 54-й международной сессии юных участников Международной олимпийской академии.
- Господин президент Международного Олимпийского Комитета.
Президент Международной олимпийской академии.
Уважаемые участники, уважаемые друзья.
Для меня большая честь быть удостоенной премии Международным олимпийским комитетом и получить эту престижную награду на древней греческой земле.
Я рада сегодня вместе со всеми вами участвовать в этой прекрасной церемонии. Хочу выразить глубокую признательность президенту Международной олимпийской академии господину Исидоросу и всем членам академии за высокую оценку моей деятельности в пропаганде олимпийских ценностей и принципов.
Мы в Азербайджане высоко оцениваем достижения Олимпийской академии в сохранении, развитии и распространении во всем мире олимпийских ценностей. Мы вместе подготовили образовательные программы для азербайджанской молодежи, а также официальных лиц, связанных со спортом, европейской молодежи. Мы вместе работаем для оказания поддержки Организационному комитету «Баку-2015».
Сегодня Азербайджан является активным членом международного олимпийского движения. Развитие спорта, пропаганда олимпийских ценностей и идеалов являются одним из приоритетов политики нашей страны. После восстановления независимости мы всегда ощущали внимание Международного Олимпийского Комитета к развитию спорта в нашей стране. Я хочу поблагодарить лично президента Международного Олимпийского Комитета Томаса Баха за поддержку наших инициатив.
Как независимая страна, Азербайджан участвует в Олимпийских играх менее 20 лет, и успехи наших спортсменов, которые от игр к играм завоевывают все больше медалей, радуют нас. На последних летних Олимпийских играх наши спортсмены завоевали 10 медалей, в том числе две золотые. По числу медалей Азербайджан занял 30-е место среди участников летних Олимпийских игр и 15-е место – среди европейских стран. Мы также вкладываем крупные инвестиции в развитие спортивной инфраструктуры. За последние 10 лет в нашей стране построено более 50 современных олимпийских центров. Успехи наших спортсменов, современная спортивная инфраструктура, мощная государственная поддержка, оказываемая спортсменам, развитию спорта, пропаганде спортивных идей, а также стремительное развитие нашей страны явились основными факторами, повлиявшими на решение Европейского олимпийского комитета о проведении в 2015 году первых Европейских игр в столице Азербайджана Баку. Мы благодарим Европейский олимпийский комитет за это историческое решение. Хотя родиной Олимпийских игр считается Европа, тем не менее, в отличие от других континентов, Европейские игры раньше никогда не проводились.
Организация Европейских игр является для нас вопросом национальной гордости и ответственности. Могу вам сказать, что это решение получило серьезную поддержку азербайджанского народа. Как руководитель Организационного комитета первых Европейских игр 2015 года, могу заверить Вас в том, что мы сделаем все возможное для проведения Европейских игр на высоком уровне, создания совершенных условий для спортсменов и членов делегаций, гостей и местных граждан. Уверена, что Игры пройдут в атмосфере дружбы и солидарности.
Уважаемые друзья, пользуясь случаем, желаю греческому народу счастья и благополучия. Греция – это страна, имеющая древнюю историю, культуру и традиции. Греческий народ веками хранил для человечества свое культурное и историческое наследие. Очень рада, что двусторонние связи между Азербайджаном и Грецией успешно развиваются, охватывая многие сферы. Сотрудничество в экономической, политической, культурной и других сферах на основе взаимного уважения и партнерства приносит пользу обеим странам. Мы хорошие партнеры и друзья.
Дорогие друзья, в заключение хочу еще раз поблагодарить вас за вручение мне этой престижной премии. Пользуясь случаем, приглашаю вас на Европейские игры, желаю, чтобы вы вместе с нами получили удовольствие от праздника спорта, солидарности и дружбы. Еще раз большое спасибо. Желаю вам дальнейших успехов.