Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüş
03.11.2014Noyabrın 3-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Azərbaycan-Macarıstan əlaqələrinin ildən-ilə inkişaf etdiyini deyən Mehriban Əliyeva iki ölkə arasında əməkdaşlığın bir çox sahələri əhatə etdiyini vurğulayıb. İqtisadi, humanitar sahələrdə əlaqələrin inkişafını xüsusi qeyd edən Mehriban Əliyeva Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin fəaliyyətindən də danışıb, səfirliklə Heydər Əliyev Fondu arasında yaxşı əlaqələrin olduğunu bildirib. Birinci xanım Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Budapeştdə Əlil Uşaqlar üçün Reabilitasiya Mərkəzinin yeni korpusunun tikilməkdə olduğunu xatırladıb. “Azərbaycan-Macarıstan mətbəxi” kitabının çap olunduğunu deyən Mehriban Əliyeva gələcəkdə belə layihələrin sayının artırılmasının vacibliyini vurğulayıb, Heydər Əliyev Fondunun əməkdaşlığa hər zaman hazır olduğunu bildirib.
Bakıya beşinci dəfədir ki, səfər etdiyini deyən Peter Siyarto Azərbaycan iqtisadiyyatının dinamik inkişafını yüksək qiymətləndirib. Nazir hər səfərində Azərbaycanda böyük dəyişikliklərin şahidi olduğunu bildirib, Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və xaricdə həyata keçirdiyi layihələrin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.

Meeting with Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Siarto
03.11.2014Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva met with Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Siarto, November 3.
Noting the year-by-year developing relations between Azerbaijan and Hungary, Mehriban Aliyeva underscored that cooperation between the two countries covered a number of spheres. Emphasizing the developing relations in the economic and humanitarian fields, Mehriban Aliyeva talked also about the activities of the Hungarian Embassy in Azerbaijan, underlined its close relations with the Heydar Aliyev Foundation. The First Lady talked about the new building of the Rehabilitation Centre for Disabled Children being constructed in Budapest with the support of the Heydar Aliyev Foundation. Noting the publication of the book “Azerbaijani-Hungarian Cuisine”, Mehriban Aliyeva emphasized the necessity of doing more such projects in the future, and said the Heydar Aliyev Foundation was ready for cooperation at any time.
Saying it was his fifth visit to Baku, Peter Siarto highly assessed the dynamic development of the Azerbaijani economy. The minister said in each his visit he witnesses major changes in Azerbaijan, and noted that projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation both in Azerbaijan and abroad are highly appreciated.