Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüş
03.11.2014Noyabrın 3-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Azərbaycan-Macarıstan əlaqələrinin ildən-ilə inkişaf etdiyini deyən Mehriban Əliyeva iki ölkə arasında əməkdaşlığın bir çox sahələri əhatə etdiyini vurğulayıb. İqtisadi, humanitar sahələrdə əlaqələrin inkişafını xüsusi qeyd edən Mehriban Əliyeva Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin fəaliyyətindən də danışıb, səfirliklə Heydər Əliyev Fondu arasında yaxşı əlaqələrin olduğunu bildirib. Birinci xanım Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Budapeştdə Əlil Uşaqlar üçün Reabilitasiya Mərkəzinin yeni korpusunun tikilməkdə olduğunu xatırladıb. “Azərbaycan-Macarıstan mətbəxi” kitabının çap olunduğunu deyən Mehriban Əliyeva gələcəkdə belə layihələrin sayının artırılmasının vacibliyini vurğulayıb, Heydər Əliyev Fondunun əməkdaşlığa hər zaman hazır olduğunu bildirib.
Bakıya beşinci dəfədir ki, səfər etdiyini deyən Peter Siyarto Azərbaycan iqtisadiyyatının dinamik inkişafını yüksək qiymətləndirib. Nazir hər səfərində Azərbaycanda böyük dəyişikliklərin şahidi olduğunu bildirib, Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və xaricdə həyata keçirdiyi layihələrin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.

Встреча с министром иностранных дел и торговли Венгрии Петером Сиярто
03.11.20143 ноября первая леди Азербайджана, президент Фонд Гейдара Алиева Мехрибан Алиева встретилась с министром иностранных дел и торговли Венгрии Петером Сиярто.
Мехрибан Алиева, отметив постоянное развитие связей между нашими странами, подчеркнула, что азербайджано-венгерское сотрудничество охватывает многие сферы. Мехрибан Алиева особо подчеркнула развитие связей в экономической и гуманитарной областях. Говоря о деятельности посольства Венгрии в Азербайджане, первая леди отметила, что между посольством и Фондом Гейдара Алиева установились хорошие связи. Первая леди довела до сведения, что при поддержке Фонда Гейдара Алиева в Будапеште строится новый корпус Реабилитационного центра для детей-инвалидов. Мехрибан Алиева, сказав о вышедшей из печати книге «Азербайджано-венгерская кулинария», отметила важность увеличения в будущем числа таких проектов и подчеркнула, что Фонд Гейдара Алиева всегда готов к сотрудничеству.
Петер Сиярто, сообщив, что уже в пятый раз совершает визит в Баку, высоко оценил динамичное развитие экономики Азербайджана. Министр, отметив, что в ходе каждого своего визита становится свидетелем больших перемен в Азербайджане, сказал о той высокой оценке, которую получают проекты, осуществляемые Фондом Гейдара Алиева в Азербайджане и за рубежом.