Mehriban Əliyeva Parisdə UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin 11-ci illik toplantısında iştirak edib
Sentyabrın 12-də Parisdə YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin 11-ci illik toplantısı keçirilmişdir. Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva toplantıda iştirak etmişdir.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanı YUNESKO-nun mənzil-qərargahında baş direktor İrina Bokova qarşıladı.
Mehriban xanım Əliyeva YUNESKO-nun xoşməramlı səfirləri ilə görüşdü. Xoşməramlı səfirlər Azərbaycanın birinci xanımını böyük hərarətlə qarşıladılar.
Xoşməramlı səfirlər öz nüfuz və təsir dairələrindən istifadə edərək bütün dünyada YUNESKO-nun idealları naminə təşkilatın fəaliyyətini dəstəkləyirlər. Onlar YUNESKO-nun konkret proqramlarında iştirak edərək təşkilatın həyata keçirdiyi layihələrə mühüm töhfələr verirlər. YUNESKO-nun xoşməramlı səfirləri dünyada savadsızlığın azaldılması və digər əhəmiyyətli kampaniyalarda da fəal iştirak edirlər. Sadalanan bütün bu amilləri Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva öz fəaliyyətində prioritet məsələ kimi rəhbər tutur. Məhz buna görədir ki, Mehriban xanım Əliyeva YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi bütün dünyada çox böyük nüfuza malikdir.
25 xoşməramlı səfirin iştirak etdiyi toplantını YUNESKO-nun baş direktoru İrina Bokova açdı.
Səfirləri salamlayan İrina Bokova ötən dövrdə həyata keçirilən layihələr, görülən işlər barədə xoşməramlı səfirlərə məlumat verdi. İrina Bokova bildirdi ki, YUNESKO dünyada təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sosial sahələrlə bağlı problemlərin həllini daim diqqətdə saxlayır. Baş direktor dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar arasında bu istiqamətdə əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduqlarını dedi. YUNESKO-nun baş direktoru bir müddət əvvəl Haitidə baş verən təbii fəlakətin aradan qaldırılması üçün daim öz nəcib təşəbbüsləri ilə seçilən Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın yardımını yüksək qiymətləndirdi, ona dərin minnətdarlığını bildirdi.
YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin növbəti toplantısının böyük əhəmiyyət daşıdığını deyən İrina Bokova təşkilatın xoşməramlı səfirlərinin sırasına daha beş yeni üzvün əlavə olunduğunu bildirdi.
Xoşməramlı səfirlərin sonuncu görüşündən ötən dövr ərzində dünyasını dəyişən iki xoşməramlı səfirin xatirəsi yad edildi.
Sonra çıxışlar oldu. YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva toplantıda çıxış etdi.
Xoşməramlı səfirlərin 11-ci toplantısında YUNESKO-nun fəaliyyəti ilə bağlı məsələlər və təşkilatın dəyərlərinin dünyada dəstəklənməsi yolları müzakirə edildi. Sonra YUNESKO-nun gender bərabərliyindəki fəaliyyəti, münaqişə və təbii fəlakətlərdən sonrakı vəziyyət, “Təhsil hamı üçün-2011” Ümumdünya məruzəsinin təqdimatı və digər məsələlərlə bağlı məruzələr dinlənildi, müzakirələr aparıldı. Bundan başqa, toplantıda iştirakçılar gənclərin problemləri, vətəndaşların sülhün və mədəniyyətlərarası dialoqun möhkəmlənməsindəki iştirakının genişləndirilməsi məsələlərinə toxundular.
Bildirildi ki, YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik toplantısı təşkilatın təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sahələrdə fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, yeni istiqamətlərin müəyyən olunması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Toplantı ölkəmizdə də həmin sahələrdə həyata keçirilən proqram və layihələr, əldə olunan uğurlar, qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat vermək üçün çox önəmli auditoriyadır. Bu gün bütün dünyaya məlumdur ki, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri kimi çox böyük işlər görür, mühüm layihələr reallaşdırır.
YUNESKO-nun mənzil-qərargahında Heydər Əliyev Fondunun bir-birindən maraqlı nəşrləri də təqdim olundu. Burada Azərbaycanın müasir inkişafını əks etdirən şəkillərlə yanaşı, Qala Dövlət Tarix-Etnoqrafiya Qoruğunun da maraqlı fotoları var idi. Bundan başqa, Fondun Azərbaycan tarixi və mədəni abidələri, təbiəti, səfalı yerləri, xalçaçılıq sənəti, mətbəxi barədə kataloqları da maraqla qarşılandı. Avropa ailəsinin üzvü olan respublikamızın zəngin mədəniyyəti, tarixi irsi haqqında Avropada daha güclü təbliğat aparmaq baxımından Heydər Əliyev Fondunun nəşrləri çox böyük əhəmiyyət daşıyır.

Мехрибан Алиева приняла участие в 11-м ежегодном собрании послов доброй воли ЮНЕСКО в Париже
12.09.201112 сентября в Париже состоялось 11-е ежегодное собрание послов доброй воли ЮНЕСКО. В собрании приняла участие первая леди Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева.
В штаб-квартире ЮНЕСКО первую леди Азербайджана Мехрибан Алиеву встретила генеральный директор Ирина Бокова.
Мехрибан ханум Алиева встретилась с послами доброй воли ЮНЕСКО. Послы доброй воли с большим радушием встретили первую леди Азербайджана.
Послы доброй воли, пользуясь своим авторитетом и сферами влияния, поддерживают во всем мире деятельность ЮНЕСКО во имя идеалов организации. Участвуя в конкретных программах ЮНЕСКО, они вносят существенный вклад в осуществляемые организацией проекты. Послы доброй воли ЮНЕСКО также активно участвуют в кампаниях по сокращению безграмотности в мире и других значимых кампаниях. Первая леди Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан ханум Алиева руководствуется всеми перечисленными факторами в качестве приоритетных задач в своей деятельности. Именно поэтому Мехрибан ханум Алиева, как посол доброй воли ЮНЕСКО и президент Фонда Гейдара Алиева пользуется огромным авторитетом во всем мире.
Собрание, в котором приняли участие 25 послов доброй воли, открыла генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова.
Поприветствовав послов доброй воли, Ирина Бокова проинформировала их об осуществленных за минувший период проектах и проделанной работе. Ирина Бокова отметила, что ЮНЕСКО постоянно держит в поле своего внимания решение проблем, связанных с образованием, здравоохранением, культурой и другими социальными сферами в мире. Генеральный директор сказала, что государства и международные организации заинтересованы в развитии сотрудничества между ними в этом направлении. Генеральный директор ЮНЕСКО высоко оценила помощь первой леди Азербайджана, посла доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиевой, всегда отличающейся своими благородными инициативами, в ликвидации последствий стихийного бедствия, произошедшего некоторое время назад на Гаити, и выразила ей глубокую признательность.
Отметив, что очередное собрание послов доброй воли ЮНЕСКО представляет большое значение, Ирина Бокова сказала, что ряды послов доброй воли организации пополнились пятью новыми членами.
Затем была почтена память двух послов доброй воли, скончавшихся за период, минувший после последней встречи послов.
Затем состоялись выступления. На собрании выступила посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева.
На 11-м собрании послов доброй воли были обсуждены вопросы, связанные с деятельностью ЮНЕСКО, и поддержкой ценностей организации в мире. Затем были заслушаны доклады о деятельности ЮНЕСКО в области гендерного равноправия, ситуация после конфликтов и стихийных бедствий, презентация Всемирного доклада «Образование для всех - 2011» и др. вопросах. Кроме того, на собрании участники коснулись проблем молодежи, вопросов расширения участия граждан в укреплении мира и межкультурного диалога.
Отмечалось, что ежегодное собрание послов доброй воли ЮНЕСКО представляет особое значение с точки зрения координации деятельности организации в образовательной, здравоохранительной, культурной и других сферах, определения новых направлений. Собрание является очень важной аудиторией для информирования о реализуемых в нашей стране программах и проектах в этих сферах, достигнутых успехах, предстоящих задачах. Сегодня всему миру известно, что первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева, как посол доброй воли ЮНЕСКО, осуществляет очень большую работу, реализует важные проекты.
В штаб-квартире ЮНЕСКО были представлены интересные издания Фонда Гейдара Алиева. Наряду с фотоснимками, отражающими современное развитие Азербайджана, здесь были представлены интересные фотоснимки Государственного историко-этнографического заповедника Гала. С интересом были восприняты также каталоги Фонда об исторических и культурных памятниках Азербайджана, его природе, живописных местах, искусстве ковроткачества, кухне. Издания Фонда Гейдара Алиева представляют очень большое значение с точки зрения широкой агитации в Европе богатой культуры, исторического наследия нашей республики, являющейся членом европейской семьи.