Mehriban Əliyeva Parisdə UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin 11-ci illik toplantısında iştirak edib
Sentyabrın 12-də Parisdə YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin 11-ci illik toplantısı keçirilmişdir. Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva toplantıda iştirak etmişdir.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanı YUNESKO-nun mənzil-qərargahında baş direktor İrina Bokova qarşıladı.
Mehriban xanım Əliyeva YUNESKO-nun xoşməramlı səfirləri ilə görüşdü. Xoşməramlı səfirlər Azərbaycanın birinci xanımını böyük hərarətlə qarşıladılar.
Xoşməramlı səfirlər öz nüfuz və təsir dairələrindən istifadə edərək bütün dünyada YUNESKO-nun idealları naminə təşkilatın fəaliyyətini dəstəkləyirlər. Onlar YUNESKO-nun konkret proqramlarında iştirak edərək təşkilatın həyata keçirdiyi layihələrə mühüm töhfələr verirlər. YUNESKO-nun xoşməramlı səfirləri dünyada savadsızlığın azaldılması və digər əhəmiyyətli kampaniyalarda da fəal iştirak edirlər. Sadalanan bütün bu amilləri Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva öz fəaliyyətində prioritet məsələ kimi rəhbər tutur. Məhz buna görədir ki, Mehriban xanım Əliyeva YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi bütün dünyada çox böyük nüfuza malikdir.
25 xoşməramlı səfirin iştirak etdiyi toplantını YUNESKO-nun baş direktoru İrina Bokova açdı.
Səfirləri salamlayan İrina Bokova ötən dövrdə həyata keçirilən layihələr, görülən işlər barədə xoşməramlı səfirlərə məlumat verdi. İrina Bokova bildirdi ki, YUNESKO dünyada təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sosial sahələrlə bağlı problemlərin həllini daim diqqətdə saxlayır. Baş direktor dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar arasında bu istiqamətdə əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduqlarını dedi. YUNESKO-nun baş direktoru bir müddət əvvəl Haitidə baş verən təbii fəlakətin aradan qaldırılması üçün daim öz nəcib təşəbbüsləri ilə seçilən Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın yardımını yüksək qiymətləndirdi, ona dərin minnətdarlığını bildirdi.
YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin növbəti toplantısının böyük əhəmiyyət daşıdığını deyən İrina Bokova təşkilatın xoşməramlı səfirlərinin sırasına daha beş yeni üzvün əlavə olunduğunu bildirdi.
Xoşməramlı səfirlərin sonuncu görüşündən ötən dövr ərzində dünyasını dəyişən iki xoşməramlı səfirin xatirəsi yad edildi.
Sonra çıxışlar oldu. YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva toplantıda çıxış etdi.
Xoşməramlı səfirlərin 11-ci toplantısında YUNESKO-nun fəaliyyəti ilə bağlı məsələlər və təşkilatın dəyərlərinin dünyada dəstəklənməsi yolları müzakirə edildi. Sonra YUNESKO-nun gender bərabərliyindəki fəaliyyəti, münaqişə və təbii fəlakətlərdən sonrakı vəziyyət, “Təhsil hamı üçün-2011” Ümumdünya məruzəsinin təqdimatı və digər məsələlərlə bağlı məruzələr dinlənildi, müzakirələr aparıldı. Bundan başqa, toplantıda iştirakçılar gənclərin problemləri, vətəndaşların sülhün və mədəniyyətlərarası dialoqun möhkəmlənməsindəki iştirakının genişləndirilməsi məsələlərinə toxundular.
Bildirildi ki, YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik toplantısı təşkilatın təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sahələrdə fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, yeni istiqamətlərin müəyyən olunması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Toplantı ölkəmizdə də həmin sahələrdə həyata keçirilən proqram və layihələr, əldə olunan uğurlar, qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat vermək üçün çox önəmli auditoriyadır. Bu gün bütün dünyaya məlumdur ki, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri kimi çox böyük işlər görür, mühüm layihələr reallaşdırır.
YUNESKO-nun mənzil-qərargahında Heydər Əliyev Fondunun bir-birindən maraqlı nəşrləri də təqdim olundu. Burada Azərbaycanın müasir inkişafını əks etdirən şəkillərlə yanaşı, Qala Dövlət Tarix-Etnoqrafiya Qoruğunun da maraqlı fotoları var idi. Bundan başqa, Fondun Azərbaycan tarixi və mədəni abidələri, təbiəti, səfalı yerləri, xalçaçılıq sənəti, mətbəxi barədə kataloqları da maraqla qarşılandı. Avropa ailəsinin üzvü olan respublikamızın zəngin mədəniyyəti, tarixi irsi haqqında Avropada daha güclü təbliğat aparmaq baxımından Heydər Əliyev Fondunun nəşrləri çox böyük əhəmiyyət daşıyır.

Mehriban Aliyeva attended the 11th Annual Assembly of UNESCO Goodwill Ambassadors in Paris
The 11th Annual Assembly of UNESCO Goodwill Ambassadors was held on September 12 in Paris. First Lady of Azerbaijan, Goodwill Ambassador of UNESCO, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the Assembly.
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva was greeted by UNESCO Director General Irina Bokova at the headquarters.
Mrs. Mehriban Aliyeva greeted Goodwill Ambassadors of UNESCO. The Goodwill Ambassadors welcomed the First Lady of Azerbaijan warmly.
Using their authority and sphere of influence, goodwill ambassadors are supporting, in the name of UNESCO ideas, the activity of the organization across the world. By participating in concrete programs of UNESCO, they essentially contribute to projects implemented by the organization.  Goodwill Ambassadors of UNESCO are also actively participating in reduction of illiteracy in the world, and in other significant campaigns.  First Lady of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva has been following all these factors in her activity as priority issues. Just for this reason, Mrs. Mehriban Aliyeva enjoys great authority all over the world as a Goodwill Ambassador of UNESCO and President of the Heydar Aliyev Foundation.
Attended by 25 goodwill ambassadors, the Assembly was opened by UNESCO Director General Irina Bokova.
Having greeted the ambassadors, Irina Bokova informed them of the projects implemented and works done during the last period. Irina Bokova told that UNESCO had always paid attention to solution of problems associated with education, public health, culture and other social spheres. The Director General mentioned that they were interested in the cooperation between states and international organizations in this direction. UNESCO Director General highly appreciated the assistance provided by First Lady of Azerbaijan, Goodwill Ambassador of UNESCO Mehriban Aliyeva in removing the aftermath of the natural disaster occurred some time ago in Haiti, and sincerely thanked her.
Mentioning the great importance of the regular assembly of UNESCO goodwill ambassadors, Irina Bokova informed of the inclusion of five more members in the rank of the organization’s goodwill ambassadors.
Memory of two goodwill ambassadors that had passed away during the period since the last assembly of goodwill ambassadors was revered.
Then followed speeches. UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva delivered a speech at the Assembly.
Issues associated with UNESCO’s activity and the ways of supporting the values of the organization across the world were discussed. Then UNESCO’s activity in issues such as gender equality, situation after conflicts and natural disasters, presentation of “Education for all” World report and other issues were addressed and discussions held. Moreover, participants of the Assembly touched upon the youth problems and widening the participation of citizens in strengthening peace and cross-cultural dialogue.
It was noted that annual assembly of UNESCO goodwill ambassadors is of special importance in terms of coordinating the activity of the organization in education, public health, culture and other spheres, and defining new directions. The assembly is a significant auditorium to inform of programs and projects implemented in the same fields in our country too, as well as achievements and forthcoming tasks. Today it is known to the whole world that First Lady Mehriban Aliyeva has been doing enormous works and implementing significant projects as a UNESCO goodwill ambassador.
Interesting publications of the Heydar Aliyev Foundation were presented within the Assembly at the headquarters of UNESCO. In addition to pictures reflecting Azerbaijan’s contemporary development, here were also photos from the Qala State History and Ethnography Preserve. Moreover, catalogues of the Foundation devoted to the historical and cultural monuments, picturesque places, carpet-making art and cuisine of Azerbaijan were viewed with great interest. Publications of the Heydar Aliyev Foundation are of great significance in terms of more strongly promoting our republic’s rich culture and historical heritage as a member of the European family.