İ. M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Fəxri professoru
2012-ci il fevralın 13-də Mehriban Əliyeva səhiyyənin, ətraf mühitin, sülhün və humanizmin qorunması ilə bağlı qlobal problemlərin həllinə verdiyi sanballı töhfələrə görə Rusiya Federasiyasının İ. M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Fəxri professoru adına layiq görülüb.
2012-ci il aprelin 13-də MDTU-da yerləşən Tibb Tarixi Muzeyinin binasında Mehriban Əliyevaya “İ. M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Fəxri professoru” Diplomu və Xatirə nişanının təqdim edilməsi mərasimi keçirilib.

On February 13, 2012, Mehriban Aliyeva was honoured with the title of Honorary Professor of the Russian Federation’s I.M.Sechenov First Moscow State Medical University for her considerable contribution to solving global issues associated with healthcare, protection of the environment, peace, and humanism.
On March 13, 2012, a ceremony of presenting to Mehriban Aliyeva the title of Honorary Professor of the Russian Federation’s I.M.Sechenov First Moscow State Medical University took place in the building of the Medical History Museum located in MSMU.