“2005-ci ilin adamı”
2006-cı il yanvarın 5-də Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayev Fondu və ANS Şirkətlər Qrupu Azərbaycanın təhsil sisteminin inkişafında xidmətlərinə, milli mədəni irsimizin qorunub saxlanılmasına və dünyada təbliğinə, xarici ölkələrdə xalqımızın müsbət imicinin möhkəmlənməsi üçün gördüyü işlərə, bədii gimnastika üzrə 27-ci dünya çempionatının respublikamızda yüksək səviyyədə hazırlanıb keçirilməsinə, genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətinə görə Mehriban Əliyevanı “2005-ci ilin adamı” elan edib.
2006-ci il yanvarın 31-də Bakıda “Park Inn” hotelinin böyük mərasim salonunda Mehriban Əliyevaya “2005-ci ilin adamı” mükafatının təqdim edilməsi mərasimi keçirilib.

За заслуги в развитии системы образования страны, за работу, проводимую по сохранению и пропаганде в мире национально-культурного наследия, укреплению положительного имиджа нашего народа в зарубежных странах, за подготовку и проведение на высоком уровне в республике 27-го чемпионата мира по художественной гимнастике, широкомасштабную благотворительную деятельность 5 января 2006 года Фонд Национального героя Чингиза Мустафаева и группа компаний ANS объявили Мехрибан Алиеву «Человеком 2005 года».
31 января 2006 года в большом церемониальном зале бакинского отеля «Парк Инн» состоялась церемония вручения премии.