Mehriban Əliyevaya “Həştərxan vilayəti qarşısındakı xidmətlərinə görə” ordeni təqdim olunub
22.10.2014Oktyabrın 22-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Rusiya Federasiyası Həştərxan vilayətinin qubernatoru Aleksandr Jilkin ilə görüşüb.
Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondu ilə Həştərxan vilayətini səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin birləşdirdiyini deyib. Fondun Həştərxanda bir sıra iri layihələr reallaşdırdığını xatırladan Mehriban Əliyeva misal kimi ümummilli lider Heydər Əliyevin adını daşıyan 11 saylı məktəbi, uşaq bağçasını, “Dostluq” körpüsünü, uşaq əyləncə şəhərciyini, knyaz Vladimir abidəsini göstərib. Birinci xanım bu əməkdaşlığın davam edəcəyinə əminliyini bildirib, Azərbaycanla Rusiyanı möhkəm dostluq əlaqələrinin birləşdirdiyini söyləyib, siyasi, iqtisadi əlaqələrlə yanaşı, mədəniyyət və təhsil sahəsində də münasibətlərin genişləndirilməsinə böyük diqqət yetirildiyini vurğulayıb. Mehriban Əliyeva Fondun layihələrinin Həştərxan vilayətinin qubernatorunun rəhbərliyi ilə həyata keçirildiyini də qeyd edib, buna görə Aleksandr Jilkinə təşəkkürünü bildirib.
Qubernator isə Fond tərəfindən Həştərxanda reallaşdırılan layihələrin istiqamətinin düzgün seçildiyini deyib. O, bu layihələrin Həştərxan sakinləri tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılandığını söyləyib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Həştərxan arasında birbaşa aviareysin açılmasının vacibliyinə toxunulub, Həştərxan sakinlərinin Azərbaycanı turist kimi ziyarət etmək arzuları ifadə olunub.
Görüşdə Avropa Oyunlarına hazırlıq məsələləri də müzakirə edilib, Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə Həştərxanda mədəni tədbirlərin təşkilinin mümkünlüyü vurğulanıb, Azərbaycan ilə Həştərxan arasında balıqçılıq sahəsində əməkdaşlıq məsələsi müzakirə edilib. Tərəflər Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərlik etdiyi IDEA İctimai Birliyi ilə birlikdə nərə balıqları ilə bağlı layihənin həyata keçirilməsinin mümkünlüyünü də müzakirə ediblər.
Sonda Aleksandr Jilkin Mehriban Əliyevaya “Həştərxan vilayəti qarşısındakı xidmətlərinə görə” ordenini və xatirə hədiyyəsini təqdim edib.

Mehriban Aliyeva is presented the order “For Services Before Astrakhan Region”
22.10.2014Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva met Governor of Astrakhan Region of the Russian Federation Alexander Jilkin, October 22.
Mehriban Aliyeva said the Heydar Aliyev Foundation and Astrakhan Region are tied with efficient partnership relations. Mentioning a series of large projects implemented by the Foundation in Astrakhan Region, Mehriban Aliyeva cited Secondary School No.11 named after national leader Heydar Aliyev, a kindergarten, the “Friendship” Bridge, a children entertainment park and the monument to Prince Vladimir. The First Lady expressed confidence this partnership will continue, and noted that great attention was paid to extending relations in the sphere of culture and education, in addition to political and economic ties. Mehriban Aliyeva underscored that projects of the Foundation in Astrakhan are implemented under the leadership of the Governor and thanked Alexander Jilkin for this support.
The Governor said directions of the projects being implemented by the Foundation were chosen correctly. He said these projects were welcomed by resident of Astrakhan with great sympathy.
Significance of opening direct flights between Azerbaijan and Astrakhan was touched upon, and wishes of residents of Astrakhan to visit Azerbaijan as a tourist were expressed.
Preparation for the European Games was also discussed during the meeting, possibility of organizing cultural events in Astrakhan through the Heydar Aliyev Foundation was underscored, and matters concerning fishing between Azerbaijan and Astrakhan were discussed. The parties have also discussed the possibility of implementing a project associated with sturgeons in partnership with IDEA Public Association headed by Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva.
At the end of the meeting, Alexander Jilkin presented the order “For Services Before Astrakhan Region” and a souvenir to Mehriban Aliyeva.