Mehriban Əliyevaya “Həştərxan vilayəti qarşısındakı xidmətlərinə görə” ordeni təqdim olunub
22.10.2014Oktyabrın 22-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Rusiya Federasiyası Həştərxan vilayətinin qubernatoru Aleksandr Jilkin ilə görüşüb.
Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondu ilə Həştərxan vilayətini səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin birləşdirdiyini deyib. Fondun Həştərxanda bir sıra iri layihələr reallaşdırdığını xatırladan Mehriban Əliyeva misal kimi ümummilli lider Heydər Əliyevin adını daşıyan 11 saylı məktəbi, uşaq bağçasını, “Dostluq” körpüsünü, uşaq əyləncə şəhərciyini, knyaz Vladimir abidəsini göstərib. Birinci xanım bu əməkdaşlığın davam edəcəyinə əminliyini bildirib, Azərbaycanla Rusiyanı möhkəm dostluq əlaqələrinin birləşdirdiyini söyləyib, siyasi, iqtisadi əlaqələrlə yanaşı, mədəniyyət və təhsil sahəsində də münasibətlərin genişləndirilməsinə böyük diqqət yetirildiyini vurğulayıb. Mehriban Əliyeva Fondun layihələrinin Həştərxan vilayətinin qubernatorunun rəhbərliyi ilə həyata keçirildiyini də qeyd edib, buna görə Aleksandr Jilkinə təşəkkürünü bildirib.
Qubernator isə Fond tərəfindən Həştərxanda reallaşdırılan layihələrin istiqamətinin düzgün seçildiyini deyib. O, bu layihələrin Həştərxan sakinləri tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılandığını söyləyib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Həştərxan arasında birbaşa aviareysin açılmasının vacibliyinə toxunulub, Həştərxan sakinlərinin Azərbaycanı turist kimi ziyarət etmək arzuları ifadə olunub.
Görüşdə Avropa Oyunlarına hazırlıq məsələləri də müzakirə edilib, Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə Həştərxanda mədəni tədbirlərin təşkilinin mümkünlüyü vurğulanıb, Azərbaycan ilə Həştərxan arasında balıqçılıq sahəsində əməkdaşlıq məsələsi müzakirə edilib. Tərəflər Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərlik etdiyi IDEA İctimai Birliyi ilə birlikdə nərə balıqları ilə bağlı layihənin həyata keçirilməsinin mümkünlüyünü də müzakirə ediblər.
Sonda Aleksandr Jilkin Mehriban Əliyevaya “Həştərxan vilayəti qarşısındakı xidmətlərinə görə” ordenini və xatirə hədiyyəsini təqdim edib.

Мехрибан Aлиевой вручен орден «За заслуги перед Астраханской областью»
22.10.201422 октября Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева встретилась с губернатором Астраханской области Российской Федерации Александром Жилкиным.
Первая леди сказала, что Фонд Гейдара Алиева и Астраханскую область связывает плодотворное сотрудничество. Мехрибан Алиева напомнила, что Фондом реализован ряд крупных проектов в Астрахани, среди которых школа № 11, носящая имя общенационального лидера Гейдара Алиева, детсад, мост Дружбы, детский развлекательный городок, памятник князю Владимиру. Первая леди выразила уверенность в продолжении этого сотрудничества, отметив, что Азербайджан и Россию объединяют крепкие дружественные связи, что, наряду с политическими и экономическими связями, большое внимание уделяется и расширению отношений в сфере культуры и образования. Мехрибан Алиева также подчеркнула, что проекты Фонда осуществляются под руководством губернатора Астраханской области, за что выразила признательность Александру Жилкину.
Губернатор в свою очередь сказал, что верно выбрано направление проектов, реализуемых в Астрахани. Он отметил, что жители Астрахани все эти проекты одобряют с большой симпатией.
На встрече была подчеркнута важность открытия прямого авиарейса между Азербайджаном и Астраханью, выражено желание жителей Астрахани посетить Азербайджан в качестве туристов.
На встрече также обсуждались вопросы подготовки к Европейским играм, была также отмечена возможность проведения культурных мероприятий в Астрахани по линии Фонда Гейдара Алиева, а также сотрудничества в сфере рыболовства между Азербайджаном и Астраханью. Стороны обсудили также возможность реализации проекта по осетровым рыбам, осуществляемого совместно с Общественным объединением IDEA, которым руководит вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
В завершение Александр Жилкин вручил Мехрибан Алиевой орден «За заслуги перед Астраханской областью» и преподнес памятный подарок.