Mehriban Əliyeva Küveyt Dövlətinin yüksək mükafatına layiq görülüb
21.08.2014Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Küveyt Dövlətinin yüksək mükafatına layiq görülüb.
İslam mədəni irsinin dünyada geniş təbliği, Azərbaycanda və ölkə hüdudları xaricində nəcib xeyriyyə fəaliyyəti, təhsilə, tibbə verdiyi böyük töhfələrə görə Mehriban Əliyeva Küveyt Dövlətinin Fəxri diplomu ilə təltif olunub.
Küveyt Dövlətinin Qadın Məsələləri üzrə Komitəsinin sədri Şeyxa Lətifə Əl-Fəhd Əl-Səlim Əl-Sabahın imzaladığı Fəxri diplomda Mehriban Əliyevaya həyata keçirdiyi nəcib xeyriyyə və təbliğat fəaliyyətinə görə Küveyt qadınları adından dərin təşəkkür ifadə olunub və bu istiqamətdəki işlərində uğurlar arzu edilib.

Mehriban Aliyeva is awarded a high prize of the State of Kuwait
21.08.2014First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was awarded a high prize of the State of Kuwait.
For worldwide promotion of the Islamic culture, noble charitable activity, as well as contribution to education and healthcare both in Azerbaijan and beyond its boundaries, Mehriban Aliyeva was conferred on an Honorary Diploma of the State of Kuwait.
In a diploma signed by Sheikha Latifa Al-Fahd Al-Salim Al-Sabah, the chairperson of the State of Kuwait Committee for Woman Affairs, Mehriban Aliyeva is profoundly thanked on behalf of Kuwaiti women for her noble charitable and promotion activity, and they wish her successes in her activity in this direction.
It should be noted that this is the first prize given on behalf of Kuwaiti women to a foreign public and political person.